• ayna grubu'nun 1997'de piyasaya sürdüğü ilk albümleri ve aynı adı taşıyan şarkıları.
    diğer ayna albümlerinin aksine grup bu albümlerinde piyasaya tutunma namına rock-arabesk değil harbi harbi rock yapmıştır ve bu yönüyle diğer albümlerinden ayrılır. zaten şarkı sözleri de bunu açıkça ortaya koyar. ceylan, ölünce sevemezsem seni ve gittiğin yağmurla gel, albümü sırtlayan eserlerdi. karakış, umutsuzluk ve fesleğen de sağlam eserlerdi. dünya dünya, mahzen ve tozlandı hayalin ise kıyıda kalmış harika şarkılar olarak müzik tarihindeki yerini aldı.
  • ayna grubunun gittiğin yağmurla gel ve gittiğin yağmurla gel & ceylan remix albümlerine ismini veren, her iki albümde de b1’de bulunan şarkısı. sözü ve müziği erhan güleryüz’e aittir. ayna'nın en sağlam şarkılarından biridir. aynı albümdeki ölünce sevemezsem seni ile zirvedeki şarkılardandır.
    klibinde beyaz üzerine siyah dikey çizgili bir pantolon (zebra deseni gibi) giymiş bir ablamız geliyordu. klibin sonunda yağmurda, üstelik akşamleyin, resim yapma gibi bir durum vardı. ayrıca erhan güleryüz, cemil özeren ve can güney üçlüsünün ellerinde gitar ile ileri geri sallandıklarını hatırlıyorum. şarkıdaki “ortaköy’ü bilirsin/ aynı kahvedeyim çok zamandır” lafı öyle kazınmış ki aklıma, şu yaşıma geldim, hâlâ köprüden geçerken ortaköy’ü gördüğümde “acaba erhan abimiz hâlâ buralarda mıdır” diye düşünmeden edemiyorum.

işte sözler:

geldiğin vapurla hasretim döner
    geldiğin yağmurla yangınım söner

ağrıma gidiyor sensiz geçen günler
    yüreğime kazınmış o güzel gözler

gittiğin yağmurla gel,
    küskünüm yağmurlara
    gittiğin yağmurla gel,
    böylesi daha güzel

ağrıma gidiyor sensiz geçen günler
    yüreğime kazınmış o güzel gözler

gittiğin yağmurla gel,
    küskünüm yağmurlara
    gittiğin yağmurla gel,
    böylesi daha güzel

-----şiir-----

bugünlerde içim sıkıldıkça düşüyorum yollara
    bugünlerde seni düşünüyorum sık sık
    neden?
    bugünlerde pek konuşmuyorum da kimseyle
    ortaköy’ü bilirsin
    aynı kahvedeyim çok zamandır
    herkes aynı, her şey aynı
    bir tek, bir tek,
    sen yoksun…
    ----------

klip: http://www.youtube.com/watch?v=rccagjbmfy4
  • yıllar sonra spotify'dan 90'lar listesinde denk geldim. adamlar baya baya rock yapmışlar. şimdi daha net dinleyince fark ediyor insan. soloları, ritimleri, haykırışları vs...

o dönemin en çok dinlenen insanlarında bile az çok rock veya rock-arabesk kültürü vardı. olmadı fonda bile elektro sesi duyardık. klavyeye bile razıyım. şimdiki paçozlar da anca gece gölgenin rahatına falan baksın.
  • henüz altıncı sınıftayım, orta bir yani...
    sıramda yazıyor:
    ağrıma gidiyor sensiz geçen günler,
    yüreğime kazınmış o güzel gözler...

nasıl etkilenmişsem artık. nasıl bir şarkıysa artık. hala dinleniyor ve hala da dertlendiriyor. kime söylendiğinin hiç önemi yok. şahıslar gidip geliyor ama şarkının efsaneliği değişmiyor. hiç gitmediğim ortaköy bana o kadar yakın, o kadar ben. herkes aynı, her şey aynı, ama yok işte. hep bir yokluk.

bir de o gitarlar. doksanların en güzel şarkılarından biri.
  • ayna grubunun en iyi şarkısıdır. efsanedir, arabesk öğeler ( şiir hariç ) içermez. melodik anlamda gerçekten rock dır, gitar soloları iyidir. güzel şarkı.
  • davulların bir kısmını erhan güleryüz'ün çaldığı albüm.

ayrıca diğer ayna albümlerindeki gibi enstrümanlar bölümüde cemil özeren'in ismi geçmemiştir.
  • unutulmaz klibi, yürek parçalayan sözleri, içli soloları ve hafızalara kazınan nakaratıyla bir ayna (müzik grubu) marşı.

kısa film tadındaki efsane klibiyle şuradan izlenebilir ve dinlenebilir: https://www.youtube.com/watch?v=tkahfgpbblq
  • bir dönemi hatırlatan güzel şeylerden biridir.

çocukluğum, ayna'ya sponsor olan telsim-cem uzan, nokia marka telefona logo indirme, "n'aber" manasında eşi dostu çaldırıp bırakma, hayatın daha samimi olması, hazırlık sınıfı demek bu parça.

dinlemek, o günlere gitmek isteyen buyursunlar.
  • servis radyosunda çalarken çocukken bu şarkıyı neden çok sevdiğimi hatırladım. ayna doksanlarda bu şarkıyı iyi ki yapmış. nefis bi’ ayna şarkısıdır.
hesabın var mı? giriş yap