• akşam vakti çay formunda iki bardaktan fazla tüketilmemesi gerek, zira gerçekten afrodizyak etkisi gösterdiği tarafımdan test edilip onaylanmıştır.

evin içinde amaçsızca dolanıp duruyorum, bu arada gülriz sururi gerçekten güzel bir kadın, yada bana öyle geliyor...
  • bu bitkinin çayı hiçbir işe yaramaz. içindeki maddeler suda çözünmez özellikte oldugundan içtiğiniz şey sadece acı bir sudur. bu nedenle ginseng poşet çayı mantıksız bir ticari girişim ürününden başka bişey değildir.

teyzemin " çok faydalı bu! kahvaltıda içiceksin öyle sağlıklı, şöyle yararlı ! " gazına gelen annem gitmiş almış bu çaydan. "anne bana neden sormuyosun hiç? " dedim. "teyzenden iyi mi bilecen" dedi. " anne ben 3 dönem farmakognozi dersi gördüm bunun çayı bi işe yaramaz " dedim. "boşver iç bi bardak hatırım için " dedi.

işte o an , zaman ağır çekim ilerlemeye başladı ...
  • internette biraz araştırınca ve hakkında yazılanlara bakınca, "mucizevi bitki" olduğunu düşünüyor insan. tabi bu methiye dolu yazıların "reklam kokan hareketler" olduğunu da düşünmeden edemiyor insan. yine de sıradan bir bitki olmadığı kuvvetle muhtemel benim nazarımda. birazdan linklerini vereceğim yazılardan bazı önemli ayrıntıları sunayım da, "ya ben o kadar uzun boylu okuyamam şimdi" diyecekler için kolaylık olsun.

· öncelikle dikkat edilecek husus; ginseng'in ucuz bir şey olmadığı ve ucuz sayılabilecek ginseng ürünlerinin muhtelif katkı maddeleriyle kakalandığıdır; zira -bir yazıda bahsedildiği gibi- azımsanmayacak sayıda üründe, ginseng'in etkisini çabuk göstermesi için kafein gibi enerji veren katkı maddeleri var. kakalamanın diğer boyutunda da, malzemeden çalıp ucuza getirmek adına ginseng benzeri bitkilerle harmanlanmış ürünler var. dolayısıyla, ya gnc veya solgar gibi güvenilir bir markanın ürününü alın; ya da güvendiğiniz bir dükkandan sorup soruşturarak alın. dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı da, "sibirya" ve "amerikan" ginseng'lerinin, kırmızı kore ginseng'ine göre daha ucuza satılıyor olmasıdır. örneklersek, güvenilir bir markanın sibirya ginseng'inden yapılan ve 100 draje barındıran ürünü -yaklaşık- 40 ytl'yken, başka bir markanın gerçek ve katkısız kırmızı kore ginseng'inden yapılan 200 drajelik ürünü 110 ytl civarındadır. özetle; ginseng kullanmak isteyenler, satın alacakları ürüne mutlaka dikkat etmelidir.

· sonracığıma, ginseng kullanımındaki ilk birkaç günde, büyük etkiler beklememek gerekir; zira -yine bir yazıda bahsedildiği gibi- gerçek ginseng, birkaç hafta sonra kendini göstermeye başlar. "sabah aldım; akşam olduğunda düz duvara tırmandım" ifadesi, ya "ginsegn kullandım; acayip enerjik olacağım" psikolojisidir; ya o esnada alınan diğer yiyecekleri yarattığı enerjidir; ya da -ve büyük ihtimalle- güvenilmeyen bir markanın katkı maddeli ürününün etkisidir. unutmadan altını çizmek gerekir ki, birkaç hafta sonra ortaya çıkan gerçek etkisi de "acayip enerjiğim" durumu yaratmadığıdır (ayrıntılar için yazılara bakınız). ginseng, insanı deli danaya dönüştürecek kadar enerji vermez; ginseng, bir miktar enerji verirken, stresi azaltma, kontsantrasyonu arttırma gibi etkiler yaratır. özetle: ginseng, bir enerji içeceği değildir.

· her ne kadar "ginseng'in bilinen önemli bir yan etkisi yoktur" dense de, yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, böbrek yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıklarınız varsa, bir doktora danışmadan ginseng kullanmayın (hastalandığı zaman komşusunun tavsiye ettiği ilacı kullanan insanlarız ya, o bakımdan şeyettim) özetle; dimyata pirince giderken, evdeki bulgurdan olmayın.

· (bu maddedeki yorum, ginseng hakkkındaki yazılardan bağımsızdır ve tamamen bana aittir. bir yerde kullanmak isterseniz, telif hakkımı ginseng olarak ödeyebilirsiniz) ginseng kullanırsanız, "mucizevi bitkimi buldum; artık bana bir şey olmaz" düşüncesine kapılıp kendinizi salmayın; beslenmenize ve sağlığınıza özen göstermeye devam edin (göstermiyorsanız, gösterin). özetle; siz kendinize bakmazsanız, ginseng n'apsın?

http://www.ginseng.gen.tr/doktor.htm
    http://www.mucizekarisim.com/kginseng.htm
    http://www.formsante.com.tr/trend/00247/
    http://www.sifalibitkiler.gen.tr/…sifali_bitkiler=g
  • 1 haftadır içmeme rağmen halen bir sike yaramayan şifalı ot. enerji aynı enerji, konsantrasyon aynı konsantrasyon ve çük aynı çük.
  • günde bir veya iki adet kullanıma uygun kapsül şeklinde olanları solgar ve gnc gibi dünyaca ünlü markalar tarafından üretilen bitki/bitki özüdür.

kore, amerikan, çin ve sibirya ginsengleri gibi pek çok türü vardır. en kalitelisinin koreden çıktığı söylenir bu ağacın. amerikan ginsengi de daha çok orta yaş ve üstü insanlar tarafından kullanılır çünkü normal ginseng etkilerinin yanı sıra şeker dengeleyicidir.

ginseng kapsüllerinin diğer herbal kapsüllere göre avantajı etkisini göstermesi için uzun süreli kullanıma ihtiyacınız olmamasıdır. herhangi bir zamanda atabilirsiniz ve kısa süre içinde etkisi görürsünüz. stresli, sinirli olduğunuz zamanlarda kullanarak kendinizi kontrol altına alabilirsiniz.

bu hapların kullanımının bu rahatlatıcı etkisi kesinlikle kişiye bir kaygısızlık vermez. çünkü olayları mukayese ve yorumlama yetinize etkisi olan, sizi bilinçdışı davranışlara iten bir bitki özü değildir. aksine sizin yorumlama ve durumu kontrol/idare etme gücünüzü daha kontrollü ve akılcı kullanmanızı sağlar. işleri yavaş yavaş yoluna sokmanıza fayda ederek sonuca bağlı doğabilecek stresi önler.

tüm bu sebeplerden dolayı yıpranmamanıza yardımcı olur ve ömrünüzü uzatmasının sebebi budur.
    ginseng kullanan biri fevri hareketlerde nispeten daha az bulunur. arada bir kullanmakta fayda var bence, ama pahalı da bir üründür maalesef, bu gnc ve solgarın zımbırtıları hep böyle.
  • enerji verdiği doğrudur. zihinsel konsantrasyonu da arttırdığı tecrübeyle sabittir amma ve lakin enerjiyi de konsantrasyonu da iş dışındaki her şeyde kullanma isteğiyle doluyor insan be! mesela ben şimdi habire entry yazmak, o olmuyorsa car var konuşup artık benden kurtulmak için kulaklıklarını takan ve beni duymazdan gelen ofis arkadaşlarımın dikkatini dağıtmak, ne bileyim resim yapmak, at binmek, kılıç kuşanmak filan istiyorum ama çeviri yapmak istemiyorum! kontrolsüz güç güç değildir ki yahu!
  • çinli arkadaşların getiridği her şeyin içerisinde bulunuyor. sanırsın ki adamların tek geçim kaynağı ginseng. ulan iki dilim ekmek istesen ona bile ginseng katıyorlar. psikopatlığın böylesi.
  • uzakdoğu dan hediye gelen bir paketini tüketmeye başladıktan sonra, abartmıyorum tavşanlardan beter hale geldik, işin ilginç yanı noluyor la bize, hayatımızdaki bir değişiklik bu ot var diyip ekşi ye bakmasam, anlamayacaktık bile.

plasebo olabilir, sizde hiç bir işe yaramayabilir ama bizim özelimizde etkisi baya sağlam.
  • olumlumalar yeteri kadar yapıldığına göre gelelim uyarılara.
    1- kronik hipertansiyon problemleri ortaya çıkarabilir. eğer hipertansifseniz ve anestezi altında bir operasyona maruz kalacaksanız mutlaka ve mutlaka ne kadar süredir ginseng kullandığınız anestezi uzmanına söyleyiniz. anestezik ajanlar vasodilatasyona sebep olduğundan hemodinamikte kolay değişim görülebilir.

2- moai gibi antidepresanlarla etkileşim yapmasının yanısıra phenelzine ile aynı anda kullanımı titreme, baş ağrısı ve uykusuzluk oluşturur. diğer antidepresanlarla birlikte alınması da sorunlara yol açabilir.

3- asya ginsengleri ile kalsiyum kanal blokerleri etkileşirler (ccb).

4- germanyum içeren ginseng ürünleri furosemidin diüretik etkisini azaltırlar. ayrıca ve daha önemli olarak germanyuma maruz kalmak böbrek yetersizliğine yol açabilir.

5- amerikan ginseng'i hipoglisemik aktivite gösterir. tip1 ve tip 2 diyabet hastaları çok dikkatle kullanmalıdır.

kaynak : beslenme ve ilaç etkileşimleri, m. aksoy, istanbul tıp kitabevi, p550
  • her gun kullaniyorum eczaci tavsiyesidir...
hesabın var mı? giriş yap