• insanlik sucu olacak kadar zor olmasi ve commodore 64'de bol bol joystick kirdirmasi ile hatirlanacak oyun.

ayrica bu oyunun baslangicinda mezarlıkta zirhini cikarmis ve sadece donuyla uzanan sovalyenin uzerine egilip birseyler yapan bir prenses vardi (sonra kaciriliyordu elbette). basbaya tenha yerde sevişen hapçı gençlik temasi vardi lan. bildigin afedersiniz sevisiyorlardi gizlice.

bir de bilgisayarcilardaki çekim listesinde (memlekete bak kaosun düzenini kurmus resmen, korsan oyunlara liste falan yapilir duzen saglanirdi) yaninda korku ya da horror yazardi. ki oynayanlarin hatirlayacagi uzere korkuyla uzaktan yakindan alakasi yoktu, cizgi film gibi abuk ve komik bir atmosferi vardi. zorlugu yuzunden deliren pek cok arkadasimizi yitirdik.

sovalye oldugu iddia edilen ve arada donla kalan bas karakter oyle hoplaya ziplaya mizrak atardi binbir saklabanlik ederdi.

aslinda hic sevmememe ragmen sirf zor oldugu icin (zoru basarma adli salakca gudu yuzunden) bolca vakit gecirmistim basinda, yillardan seksenler bilgisayarlardan komodordu. cok yillar gecti aradan.

yakin zamanda bir grup ogrenci unreal engine 4 kullanarak amator bir proje yapmislar, ghost 'n goblins'i gunumuze adapte etmisler. kendi icinde cok basarili olsa da o eski tadi verememis gibi bence, buyurun siz karar verin;

https://www.youtube.com/watch?v=grjzevrx2vy

yok yahu baska zamanlardi onlar, gitti mi bir daha geri gelmeyen, ozleten.

oynamak isterseniz birileri online flash versiyonuna port etmis;

http://www.flashgames247.com/play/4633.html

java ile calisan orjinal commodore 64 emulatorlu versiyonlari online oynamak isterseniz ise suralara bakin (java calistirmak eger java versiyonunuz guncel degilse guvenlik acigi verebilir bilginiz olsun);

http://www.c64x.se/c64/ghostsgoblins.php
    http://www.classiconlinegames.nl/…-ghosts-n-goblins
  • 1987 civarı çıkan en sevdiğim oyunlardan biriydi. mezar taşlarına ateş ettikten sonra (tahmini 6 atış) taşın üzerinde beliren baykuş ab arması gibi yıldızlardan oluşan bi daire atar. o dairenin üzerinden atlayamazsanız bir süre kurbaa olursunuz.
    1. herhangi bir mezar taşının yanında durun.
    2. diğer mezar taşına ateş edin.
    3. baykuş çıkınca ayağa kalkarak ateş edin (10000 puanınız hayırlı olsun, i.melih gökçek)
    4. mezar taşına zıplayın.
    5. yıldızın üzerinden zıplayın.
    6. ab mb bunlar boş işler, işinizde olun.
  • amstrad portu vardı. inanılmaz kasardı. muziği guzeldi.
  • elite'in platform klasigi oyun.. zamaninda bir cok atari salonunun vazgecilmez oyunu olmu$tur..
  • esasinda ghosts 'n goblins* olarak yazilan insani katledebilen c64 platform oyunu.. sonsuz hakla bile oynayinca 3-4 level sonrasi inanilmaz derecede zorlasiyordu.. balta, ates, kalkan gibi degisik silahlari vardi elemanin.. bi de muzigi guzeldi diye hatirliyorum ben de.. daha sonra ghouls 'n ghosts* diye devami yapildiydi..
  • oyunun kahramanının hafif göbekli olduğu hemen göze çarpar. atletik yapısı sıfırdır. belkim de bu yüzdendir ki kah bir suya falan düşer ölür zıplarken, kah canavarlara yem olur durup dururken... derttir.
  • oyunun kahramanı arthur, ps3 - marvel vs capcom 3'de karşımıza çıkmaz mı? çıktı efenim.
  • oyunu commodore 64'te oynadığımda doksanlı yıllara girmiş sebil yaşlardan olan benim aklımdaki imgesi bir mumyanın savaştığıydı. ne yalan söyleyeyim seneler boyunca o şövalyeyi ben mumya diye oynadım ve hep bir mumyalı oyun açayım yahu diye o kaseti taktım. ah o mumyalı oyun ah meğerse şövalyeliymiş. oyun müziğine de hastaydım ve hala da açar dinlerim.
  • sinclair spectrum zx+ da oynadığım cocukluk yıllarımın oyunu. hey gidi gunler hey. şimdi oyun beğenemiyoz.
  • kli$e, kitsch bir bilgisayar oyunu ismi furyasindandir bu da. "dungeons and dragons" da bilgisayar oyunu olmadigi halde, ortaya ciktigi 70li yillarin sonlarina dogru bu akimdan nasibini almistir. "zombies and skeletons", "vampires and werewolves" filan tarzi bircok kli$e isimlen daha karsilasilabilir.

istisnalari yok degildir tabii. (bkz: cadillacs and dinosaurs)
hesabın var mı? giriş yap