• zamanında yaşanmış olan olayların görmemiz istenilen kadarının televizyonlardan yayınlanmış olması. kim bilir gerçekte neler yaşandı da bize neler gösterdiler. aslında görmediğimiz, gösterilmeyen ne çok şey varmış.
  • gezi'ye malzeme getirmek için genelde arabamla gelirdim. saldırı oldu. direnmeye çabaladık, oradan oraya. en sonunda arabamla eve dönmeye karar verdim sabahın 5'inde. pangaaltından geçeceğim başka yol yok. barikat arkasında duran kitleye eczane tip gaz maskemi salladım, gülerek zincir yaptılar yol açtılar. kurtuluş sapağına geldiğimde abartmıyorum en fazla 15 yaşında bir çocuk arabayı durdurdu. bana oldukça tane tane, nerede barikat olduğunu, hangi yoldan gitmem uygun olduğunu uzun uzun anlattı.
    ben hayatımda yolda herhangi bir polisin bu kadar yardımcı olduğunu hatırlamıyorum. evet biz direniyoruz ama yola çıkan insanları da mağdur etmeyelim diye birileri dert edinmiş kendine. arkamdan bir araba geliyordu, sonra ona yöneldi ona anlatmaya koyuldu.
    açıkcası bu barikat kültürünü iyi kötü bilirim. çok önemlisindir o an. seni rahatsız eden, yaptığın ulvi görevi anlamayan "sıradan" vatandaşlara atarlanırsın. ne de olsa "güç ve hakimiyet" sendedir.

gezi süreci,mücadelenin en sert anında, kibarlığından ve yardımseverliğinden hiçbir şey kaybetmemeyi benim gibi "solculara" gayet güzelce öğretti.
  • gezi parkı, artık sadece bir park değildir.
  • komut almadan da, birbirimizi yemeden de birşeyler yapabilmemiz.

edit: bir de halk olarak biber gazından korunma yöntemleri.
  • liseli detected denince sevinç dolmak, ergen kafası denince teşekkür etmek, apolitik gençlik denince "inş cnm ya" demek.
  • türkiye'nin gerçek bir mizah diyarı olduğu.
  • türbanlı kızları ve kürt meselesini medya yüzünden yanlı, önyargılarım yüzünden yanlış değerlendirmiş olabileceğimi öğrendim...
    kendimi kısıtlanmış hissettikçe suçluluk hissediyorum...
  • genellemelerin ve genelleme yapmanın yanlış olduğu, önyargıların yıkılabileceği.
  • basına güvenme
    basına güvenme
    basına güvenme

kendine güven
    kendine güven

yapabiliriz.
hesabın var mı? giriş yap