• kanımca doğrusu darbeyi değil fakat mursi'nin gitmesini destekedikleri olan önerme. ordu bir şekilde devreye girdi diye mursi'yi melekleştirmenin darbeye destek vermekten bir farkı yok. özgürlüklerin önünü ne kadar açarsanız darbeyi ve darbe heveslilerini de o derece sahneden silersiniz. mursi'nin bunu beceremediği açık.
  • bir televizyon kanalının olayları göstermesiyle gezi direnişçilerinin darbeyi desteklediği anlamı çıkaran dingillerin sanrısı.

hükümet devrildi mi? devrildi. peki bu darbeyle mi oldu yoksa halkın protestosuyla mı? bunun cevabını senin cücük beynine bırakıyorum.

olayın darbeyle sonuçlanması ne oradaki halkın ne de bi başkasının hoşuna gidiyordur eminim. benim gitmiyor mesela. ben isterdim ki ya erken seçime gitsin ya da siktirsin gitsin. hele başka ülkelerdekilere noluyor onu anlamış değilim. hani ülkeme karışma cnn bikbik diyodunya, sen de kimseye karışma bakim. darbe olmasın diye adamlar evlerine gidip, boşaltsın mı meydanları? vaz mı geçsinler inandıkları şeylerden? adam yapışmış koltuğa gitmiyor ulan.

http://alkislarlayasiyorum.com/…ere-uyari-konusmasi

al izle bakalım biraz.
  • tipik bir akp takiyeciliği içeren safsata. askeri kendileri için tehdit olarak algıladıklarında asker darbeci, ama askeri muhaliflerine karşı kullanmak gerektiğinde (bkz: postal yalayıcı kim bakalım)

bugüne kadar yapılan bütün darbelerin kadrolu kazananları sağ ve dinci kesimlerken, hala "amanın dostlar bize darbe yapacaklar" mavlamalarıyla mart kedisi gibi ortalarda dolaşıp millete çamur atmalarının sebebini anlamak için çocukluklarına dönmek lazım.
  • gezi parkına o kadar gittim insanlarla konuştum. ama kimsenin 12 eylül faşist cuntasının ülkemize sıçtığı %10 barajı ucubesini desteklediğini görmedim. sen her zaman en darbe karşıtısın akıllı kardeşim.
  • gezi parkı ruhunun
    dünyadaki tüm
    insan hakları ve demokrasi için sokaklara çıkan halkları gibi
    tarihin en kalabalık halk hareketini desteklemesidir.

halk halkı destekler.
    her ülke halkı da kendi dinamikleri içinde neyi savunuyor ise onu destekler.

kelime oyunları yapmayın.
    akıllı olun.
  • genel olarak darbeler sağlı sollu radikal dönüşüm taleplerin budandığı iklim yaratacağından ve dahası demokrasi/özgürlük ateşinin önüne set çekeceğinden hiç de hayra alamet değildir. "konjonktürel" darbe karşıtlığı veyahut ayakları yere basmayan sivilleşme söylemlerinin de ötesidir bu. mısır'daki darbeye kendi çevremden hatta çevremin çevresinden destek göremedim. olmaması gerekir zati.

elbette destek verenler olabilir. yalnız hangi meşrepten konuştukları, hangi "çevre"ye dahil oldukları da bellidir. ulan biz mustafa kemal'in askerleri'ni dahi taşşağa sarıyoruz direniş sürecinde, onları değiştiriyoruz. "ulusal" analiz kıtlığına da, iktidar dezenformasyonuna da, otoriterizme de karşı çıkıyoruz. en azından uğraşıyoruz.

bizim hikayemiz bu. peki sizin hikayeniz?
  • benden de caps versene piç diyeceğim inci ağzıyla ama demeyeceğim.

dün insanlar bu kadar bunaldı ki bu ithamlardan bir gazeteci,
    "şimdi çay içiyorum ama darbeyi desteklemiyorum".
    "bu da bizim kızın patileri ama darbeyi desteklemiyorum"

vs vs diye twitler atmak zorunda kaldı. darbeyi desteklemeyen insanları görmek isterseniz görürsünüz yok ben bunları görmeyeceğim diğerlerini göreceğim diyorsanız o zaman size gelsin "birazdan tuvalate gideceğim ama darbeyi desteklemiyorum"
  • gezi direnişçilerinin mısır darbesini desteklemesi imkansızdır:

şu an adeviye meydanı'ndaki onbinler de halktır ve azınlıktır. bu noktada çoğunlukçu muktedirlere karşı direnişleri gezi ile ortaktır. şimdi mursi kaybetti diye, temsil ettiği milyonları yok mu sayacak mısır? elbette hayır, aynı türkiye'de muktedirin, bir lideri yok diye gezi gerçeği'ni yok sayamayacağı gibi...bunun ne kadar tehlikeli olabildiği türkiye yıllarca yaşadı!

türkiye'de artık, darbeler dönemi geride kaldı. türk halkı her türlü antidemokratik eğilime karşı hesaplaşmasını silahlı güce başvurmadan hukuk ve demokrasi içinde çözecektir! gezi'nin ruhu mısır'da değil nerede olursa olsun darbelere karşıdır. çünkü darbe herşeyden önce gezi'nin talep ettiği demokrasi ve özgürlüklerin baş düşmanıdır!
  • "mısır'da darbe utanç verici de orayı örnek gösterip akp yalakalığı yapmak için muhalif olan herkesi darbeci diye kodlamak daha utanç verici cidden."

ezberlenmis sacmaliklari soyleyenlerin dusuncesi, bir digeri

(bkz: siz 60 darbesini desteklediniz 80'i istemediniz)
  • dogru degildir, gezi direniscileri birakin misir'i turkiye'deki darbeleri de desteklemediklerini defalarca dile getirmislerdir ama yine de amac istedigine inanmak oldugu icin bu gercegi diktator yanlilari gozardi etmektedirler.

gezi direniscileri misir halkini desteklemektedirler, en temel haklardan biri olan protesto hakkinin secilmis diktator mursi tarafindan gasp edilmesine karsi gelmektedirler. bunu yapmalarinin en onemli nedeni benzer sureclerden gectikleri icin empati yapabilmeleridir.
hesabın var mı? giriş yap