• washington dcnin en sosyetik ve pahalı semtlerinden biridir. vıcık vıcık turist kaynar. capitol hille oranla çok daha az iş yeri, çok daha fazla ikametgah bulunur. büyük kısmı evlerden oluşur, az da olsa birkaç apartman ve iş yeri mevcuttur. milyon dolar ile taş çatlasa harabe vaziyette bi mülk edinilebilir. ayrıca metro buraya ulaşmaz. toplu taşıma için tek alternatif otobüstür. sokağa park ya 2 saatle sınırlı ve ücretlidir, ya da zone 2 sakinlerine aittir.

ayrıca restoranlarının büyük kısmı turist düdüklemek üzerinedir. gitmeden araştırın, yerellerin gittiği yerlere gidin ki öpülmeyin.

öte yandan bi west end ucunda, bi de virginiaya doğru tarafında iki adet 212 isminde türk lokantası barındırmaktadır. galatasaray bayrağı astıkları için hiç girmedim, nasıllar bilmiyorum.
  • m street'in sonunda yanlış hatırlamıyorsam 35. ya da 36. cadde civarlarında bir adet türk lokantasına sahip. turkish pizza, vs. diyerek kaşarlı pide, sucuklu pide, karışık pide falan yapıyorlar. müşterileri de genelde türk oluyor. geçen yaz* orada çalışan taş gibi bir türk kızı vardı. bir kaç kez muhabbet etmiştik sonra zengin bir amerikalının arabasına* atlayıp grand canyon'a gitmişti. öyle de bir anımdır işte

(bkz: nereden nereye)
  • malezya'nin penang adasinin baskenti. melaka, singapur ile birlikte ingilizler tarafindan kurulmus koloni sehridir. koloni mimarisinin guzel orneklerini gorebilirsiniz. nufusun cogunlugunu cinliler ve malaylar olusturmaktadir. hatri sayilir bir hintli nufus da barindirir. gorulmeye deger bir cin mahallesi vardir. cinin disindaki en buyuk cin yasam sekli ve mimarisi buradadir. indochine filmi sanildigi gibi vietnamda degil penang'in cin mahallesinde cekilmistir. malay, cin, hint kulturunun karismasi sonucunda essiz bir mutfagi sahiptir.
  • christoph waltz'ın hem yonetmeni, hem yapimcisi hem de basrol oyuncusu oldugu bu film gerçek bir hikayeden uyarlanmadir: viola herms drath ve kendisinden 44 yas genç esi albrecht muth'un kotu biten evliliginin hikayesi.

film, imdb ve rotten tomatoes'da neden hakettiginden dusuk puan almis bilemiyorum ama oldukça ilginç bir hikaye. waltz'in ve vanessa redgrave'in oyunculugu harika. belki insanlar daha çarpici bir son bekliyor, bilemiyorum, ama biopic seviyorsaniz begenebileceginiz bir film.

viola herms drath (filmde adi elsa breht)'in trajik hikayesi, 2012 senesinde the new york times magazine'de franklin foer imzasiyla yayinlanan "the worst marriage in georgetown" adli makalede anlatilmis, bu makale filme kaynak olmus (hitchcock'un the wrong man'i gibi, çok hos). hatta filmin ilk belirlenen adi da boyledir ama sonra georgetown olarak kisaltilmistir. filmin bu makaledeki hikayeye epey sadik oldugunu belirteyim.
    naçizane tavsiyem once filmi izleyin, sonra makaleyi okuyun.
  • coloradoda i-70 uzerinde daglarin arasina kurulmus bir kasaba, altin oldugu donemlerde deli gibi buyuyen bu kasaba su aralar yoldan gecen insanlara yemek ve yatak gibi hizmetlerde bulunmaktadir.
  • hava karardiktan sonra washington dc'de in cin top oynarken, birkac insan national mall taraflarinda kosu yapip, bir avuc turist gece bile beyaz saray onunde fotograf cektirirken civil civil olan, nezih mekan.
  • washington dc'nin baskent sikiciliginin gobeginde bu kadar guzel olabilmesiyle takdire sayan, pek mustesna mekan.

edit: demisim yillar once. pismanim. georgetown hala guzel ama washington dc'ye cok haksizlik etmisim. george bush beni affetsin.
  • bu mahalledeki the exorcist merdivenleri ben diyeyim 200 siz deyin 300 basamaktan olusurlar ve merdivenleri the exorcistten taniyip sadece fikriyle bile urperip elinde fotograf makinalari ile sabahin erken saatinde hop diye merdivenleri bulan turistleri soyle tezat bir sahne bekleyecektir biline : joe'su tedi ve mikei ile, hop asagi, hop yukari inip cikan, hepsi en az 1.90 boyunda, bol kasli adamlardan olusan georgetown kurek takimi mutlu ve enerjik bir portre cizmekte, olum antrenmani yapmaktadirlar bu merdivenlerde sabah sabah*...
  • maskotu olan buldog bi papaz tarafindan hergun sokakta gezdirilir, rastlayinca 'aa kopek' yapilir.
  • filmlerin populer mekanidir. the exorcist'in cekildigi yerdir mesela. hala arka sokaklarinda dolasirken insani urpertir o nedenle.
    en son the recruit isimli thriller'da gozuktu bol miktarda.
    siyah kolelerin getirildigi ve satildigi bir yer olarak kurulmussa da, simdilerde siyah insanlardan hani neredeyse eser kalmamistir, dc'nin en beyaz yeridir.
hesabın var mı? giriş yap