• (bkz: josh duhamel)
  • sinemadan nefret eden yazar, bu durumu şöyle açıklamış : ''artık düşünmek istediğimi düşünemiyorum. düşüncelerimin yerini devingen görüntüler aldı.''
  • sinemayla ilgili radikal açıklamalar yapan yazar.
    “ancak kölelere uygun düşebilecek bir vakit öldürme aracı, sıkıntılarının altında ezilen, bilgisiz, yoksul, çalışmaktan posaları çıkmış yaratıklar için düşünülebilecek bir eğlence, hiçbir yoğunlaşma istemeyen, hiçbir düşünme yetisini koşul kılmayan bir gösteri… yüreklerde hiçbir ışık yakmayan, günün birinde los angeles’ta ‘star’ olmak gibi gülünç bir umudun dışında, hiçbir umut uyandırmayan bir gösteri.” duhamel, 1. c., s. 58.
  • "murat, yazdığı hikayenin bazı yerlerinde düşünmek için duraklayınca, sükûtu şiddetle duyuyordu. müdüriyet odasının yüz mumluk çıplak ampulü küçük odayı beyaz bir ışıkla doldurmuştu. murat makineyle çalışmaya bir türlü alışamadığına kızıyordu. elyazısında düşünmeye pek benzeyen tanıdık, rahat bir hal vardı. buna karşı daktilo, bir aletle uğraşmaya, fikri bir işten ziyade, bedeni bir iş yapmaya benziyordu. galiba duhamel müsveddelerini böyle yazı makinesiyle üç nüsha çıkarır, mevzuu kendi kendine bir müddet unutturup sonra her nüshayı ayrı ayrı zamanlarda tashih** edip, sonra bu üç ayrı nüshanın tashihini karşılaştırarak en güzel şekli tespit edermiş." kemal tahir - karılar koğuşu

(bkz: müsvedde/@ibisile)
  • 1884-1966 paris doğumlu fransız yazar. doktor olarak eğitim aldı, 1. dünya savaşı sırasında fransız ordusuna katıldı. 1935 te academie française için seçildi.
  • fransız akademi üyesi de olan hekim, şair, sahne yazarı, filozof ve romancı. eserleri arasında:

mazlumların hayatı

medeniyet

yeşilli kadın

pasquirer'lerin hayatı...bulunmaktadır.
  • "tanrı fikrine, böyle abuk bir dünyadan onu sorumlu tutabileceğim için büyük saygı duyuyorum." demiş şirin oportünist.
  • pasquier'lerin tarihi (la chronique des pasquier) adlı 10 ayrı kitaptan oluşan otobiyografik romanı fransız edebiyatının başarılı örneklerindendir, okunasıdır.
  • pek bilinmese de yeni türkiye : bir batı devleti isimli bir kitabı vardır
hesabın var mı? giriş yap