• 1969 yılında, bir keresinde, alkol ve seksi bırakmıştım. hayatta geçirdiğim en berbat yarım saatti diyen futbolcu.
  • ingiltere'nin yetistirdigi en buyuk ve en meshur futbolcu, bir roportajinda, o kadar paraya ne oldu sorusuna: "yuzde 90'i alkol ve kadinlara gitti, gerisini ziyan ettim" diye cevap veren guzide insan
  • efsanevi irlandalı futbolcu. kendisinin şöyle bir sözü de bulunmaktadır;

my name is an anagram of "go get beers" - george best
  • kendisi hakkında daha önce detaylı bir yazı yazmıştım zaten (bkz: #8490072)

ancak şu an kendisinin iki sözü ve kendisi için söylenen bir sözü paylaşma zorunluluğu hissediyorum çünkü tüylerim diken diken oldu.

george best, ingilizlerin ve manu nun efsanesi olduğu dönemde david beckham hakkında "hızlı koşamıyor, sol ayağı yok, kafa vuramıyor, savunma yapamıyor ve gol atamıyor, onun dışında iyi bir futbolcu" demiştir, ki bu futbolseverlerin malumudur.

aynı george best king * için ise şunu söylemiştir ki kendisinin karakterini bilenler anlayacaktır:

"onunla tek bir büyük maçta old trafford’da beraber oynayabilmek için içtiğim bütün şampanyalardan vazgeçerdim"

kendisinin alkole olan bağımlılığının ölümüne yol açtığı düşünülürse sanırım gereken futbolcuya gereken hayranlığı duyan, sadece kötülemek ve "ben daha iyiydim yahu" demek için yaşamayan bir adamdı george best.

eric cantona ise ölümünden sonra kendisi hakkında şöyle söylemiştir:

"cennetteki ilk antrenmanında sağ açığa geçip, sol bekteki tanrı'nın başını döndürmüştür. bana takımında bir yer ayırtmasını çok isterim. best'in takımında tabii, tanrı'nınkinde değil"

şu an abi beni de alın aranıza nolur diye ağlamak istiyorum sözlük.
  • ""bana 3 kişiyi çalımlayıp 40 metreden liverpool'a enfes bir gol atmak mı yoksa dünya güzelini yatağa atmak mı?" diye sorsanız, cevap veremezdim sanırım. şanslıyım ki ikisini de gerçekleştirdim. ama sadece birini 50 bin kişinin huzurunda...''
  • ''biraz yavaş koşuyor, sol ayağını da kullanamıyor galiba, bir de hiç kafa vururken görmedim onu, onun dışında iyi herhalde'' cümlesiyle david beckham’ı özetleyen sağ açık.
  • david beckham olmayan her şey diye düşündüğüm futbolcu. bütün iyi insanlar gibi her zaman fazla alkol alageldi. pele onun için “hayatımda gördüğüm en iyi oyuncu,” demiş. kendini mahvetmek en büyük sanatsa, aynı zamanda büyük bir sanatçıdır da george best. şimdi ölüm döşeğindeyken -öyle diyorlar- asla kötü bir hayat yaşadım, yeteneklerimi heba ettim diye yazıklandığını zannetmiyorum. beş sene daha futbol oynasa, elli gol daha atsa daha değerli biri mi olacaktı yani? ve netice itibarıyla hayat, öyle ya da böyle suya yazı yazmak değil midir? gidiyorsan, yolun açık olsun george amca. seni unutmayacağız.
  • michael parkinsonun "maç başlama saatine en yakın ne zaman seks yaptın?" sorusuna uzunca bi düşünüp, "valla bi tane devre arasında vardı" diye bir cevap vermiş man united*lı olmasına rağmen yüce insan..
  • 1963'ten 1974'de 27 yaşında kovulana kadar manchester united forması giymiş, 1968 yılında avrupa yılın futbolcusu ödülü'nü almıştır.

şu anda yoğun bakımda bulunmasının nedeni, alkol tedavisi sırasında kullandığı ilaçların yan etkisiyle yaşadığı böbrek problemidir; en azından direkt alkol değildir.

kendisinin de sıklıkla dile getirdiği bir anektod aktaralım, fırtına ve şaşaa dolu yaşamından (breh breh):

kariyerinin hızla aşağıya doğru gittiği, alkol ve kadınların hayatında gittikçe daha çok yer edinmeye başladığı günlerde, lüks bir kumarhane oteli suitinde, yatağın üzerine serilmiş pound banknotları ve onların da üzerine uzanmış miss world, hayatın tadını çıkartırken, şampanya servisi yapmaya gelen garson hüzünlü gözlerle george best'e bakar ve aşağı yukarı şöyle der: hata neredeydi george? (bkz: where did it all go wrong george)
  • bir başka diğer sözü ise şöyledir: "kuzey irlanda'nın amına koyayım, bi dünya kupası yüzü göremedim, hey arnavut votkamla eriği çalıştır!"
hesabın var mı? giriş yap