• yukarıda para tuzağı denmiş. neresine çaksam bilemedim.

benim kızım 2 yaşında kreşe başladı ve başladıktan sonraki 2 kışımız boyunca toplamda 14-15 kutu antibiyotik bitirmiştir çok rahat. neden?
    ateşleniyor amk. 39-40 yürüyor o ateş.
    prensip olarak 2-3 gün ateş düşürücülerle bekliyor, hala gecmezse doktora götürüyoruz. (öyle ateşin ilk günü doktora koşup antibiyotik alıp dönmüyoruz yani)
    kulak iltihabı ya da boğaz enfeksiyonu fiks. hiç değişmiyor senaryo.
    agumentin bir yoldaş, agumentin bir kardaş oluyor... e ama yeter! hap kadar bebeyi her kış 7-8 kutu antibiyotikle mi buyutucez anasını satiim!

aldım götürdüm en sonunda bir üniversite hastanesinin kbb profuna veledi. 3.5 yaşında o zaman.
    adam baktı muayene etti, derdimizi dinledi. dedi "geniz eti büyük olabilir. küçültücü bir damla vericem, 1 ay kullanın gelin, gene bakalim"
    hayhay, yaptık
    1 ay sonra gittik, kameralı bi çubuk soktu çocuğun burnuna. baktı ekrana. dedi ki "yani bu yaşta kolay kolay operasyon önermem ama, çocuğun geniz eti hakikatten çok büyük. damla kullandınız 1 ay, ama 2 delik de hala tıkalı. ameliyat edelim"
    olur. hocanın lafı üstüne laf söyleyecek değiliz.

oldu çocuk ameliyatı.
    o hocanın ben paspasi olayım. o hocanın ben elini eteğini öpeyim. o hocaya ben neler neler edeyim....

o 5-6 aylık kış döneminin rahat 3 ayını enfeksiyonla, antibiyotikle, 40 derece ateşlerle geçiren çocuk gitti, kışın en fazla burnu biraz (eh işte o da ayıp olmasın dercesine) akan, neredeyse hiç yatak döşek hasta olmayan, 40 yilda bir ateslense de o ateşi en fazla 1 gün süren ve sonra kendi kendine geçen bir çocuğa dönüştü evlâdım.

6.5 yaşında şu an ve canavar gibi büyüyor.

edit: arkadaşlar çok mesaj geliyor. hala kışları hastalıksız ve antibiyotiksiz geçiriyoruz. hatta 7 yasinda yelkene başladı çocuk. şu an 9 yaşında.
    bütün kış her haftasonu ve tatillerde buz gibi denizde ıslanıyor, rüzgar yiyor, çıkınca üşüyor vs. hiç de bisey olmuyor valla. antibiyotik kullanmayı unuttuk. ateş düşürücü ihtiyaci yılda 1 ya da 2 gün oluyor.
    güvendiğiniz bir doktora gidin ve tavsiye ediyorsa da olsun çocuk bu ameliyati.
    zaten doktor lafı dinlemek lazım yani. benim fikrim böyle

edit 2: çokça dr ismi soruluyor
    doktorumuz prof dr cenk ecevit (izmir)

edit 3: "hala memun musunuz" deniyor. çocuk 11 yaşına geldi ve evet hala hastalanmıyor.
  • yancı bir ameliyattır mesela bademcik ameliyatı olurken "nasıl olsa hasta baygın hadi şunu da alıverelim" modunda alınır ama terbiyelidir geniz eti "banane ben kendi ameliyatımı isterim" diye tutturmaz aferim geniz etine
  • 3.5 yaşındaki kızımın dört gün önce olduğu ve aynı gün hastaneden çıkıp ertesi gün iştahsızlığı bir yana koyarsak normal yediği hemen her şeyi yemeye başlayabildiği ameliyattır. bir hafta içerisinde gittiğimiz üç kbb profesörünün de "gerekli" gördüğü, kaçınamadığımız ameliyat olmuştur. bir de anladığım kadarıyla neredeyse rutin şekilde (bkz: kulağa tüp takılması) işleminin de eşlik ettiği ameliyattır aynı zamanda. zaman içerisindeki etkilerini paylaşmaktansa kendisini tamamen unutacağımız bir hayat diliyorum. dinimiz amin.

yıllar sonra çokça sorulan sorulara toplu yanıt: kızımın ameliyatı eski yöntemle oldu yani uyuttular kesip aldılar geniz etini. kulaklara da tüp taktılar. aynı gün hastaneden çıktık yani ameliyat her ne kadar endişe ettirse de gerçekten çok kolay atlattı kızım.
    sonrasında gece uyanmaları azaldı, yaş ilerledikçe hastalık sayısı da azaldı, hayat kalitesi arttı diyebilirim. uyku apnesi anında bitti. solunum yolları hastalıkları yaşamaya devam etti ediyor ama kulaklarıyla ilgili bir daha sıvı birikmesi veya antibiyotik gerektiren bir sorun yaşamadık...
  • geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) sırasında neler olur?
    ne kadar basit görünüyor olursa olsun, her ameliyat çocuk ve büyükler için genellikle korkutucudur. onu nelerin beklediğini anlatarak, hastanın kendini ameliyata hazırlamasına yardımcı olabilirsiniz. geniz eti ameliyatında son yıllarda tercih edilen ameliyat prosedürü :

hasta genel anestezi verilerek uyutulacaktır. bu, ameliyatın bir ameliyathanede yapılacağı hastanın ameliyat sırasında bir anestezi uzmanı tarafından izleneceği anlamını taşır.
    hasta yaklaşık 20 dakika süreyle uyuyacaktır
    cerrah, geniz etini hastanın ağzının içinden alacaktır. geniz eti ameliyatı için deride bir kesi yapılmasına gerek yoktur.
    hastanız uyanma odasında ayılacaktır. solunum güçlüğü veya kanama belirtisi olması halinde tekrar ameliyathaneye alınması gerekebilir. genellikle hastanede toplam kalış süresi 5-10 saat arasında olmaktadır.
  • 5 yaşında bu ameliyata girdikten sonra, doktorun o bademcik ve geniz etini bi' kutuda getirip 'bak bunlar senin içinden çıkanlar' demesi benim de nasıl bir bünyeyse o gördüğüm et parçasından hiç etkilenmemem aksine annemlerin kendileri için aldıkları lahmacunları dondurmaya tercih etmek istemem garipti. tabi sonuçta dondurma yendi o ayrı bi konu. o lahmacunun kokusunu unutamam.
  • ben bu ameliyatı 36 yaşımda oldum.

eşim senelerdir horladığımdan şikayetçiydi, bense ısrarla inkar ediyordum.

bi boş günümde kbb gittim, endoskopi ve tomografide hem geniz eti hem de kıkırdakta eğrilik tespit edildi, ameliyat günü verildi.

ameliyatı özellikle sabah erken saat istedim ki gece rahat geçsin diye.

ameliyathaneye girişim dışında hiçbir şey hatırlamıyorum. operasyon 1 saat kadar sürmüş, 4-5 saat sonra taburcu edildim.

pek ağrı olmuyor ama tamponlar inanılmaz rahatsız edici. sürekli burunda baskı ve yanma hissi var.

burundan nefes alamadığım için uyku kalitem çok düştü, üçüncü gündeyim ve bedenim bitmiş durumda. taşikardi başladı.

bugün tamponlar alınacak, artık burnumdan nefes almak ve adam gibi uyumak istiyorum.

sonrası günler için edit yaparım.

edit: tamponlar çıkınca burun kısmen açıldı ama hala ağızdan nefese devam maalesef

edit 2: horlamam bitmiş
  • altı yaşındayken benim de girdiğim*, doktorun, beni mutlu etmek için "hem bak bu sayede horlamayacaksın ilerde eki eki" diye saçma artılar sunduğu ameliyat. evet hala horlamıyorum, mutluyum.
  • hayatım dönüm noktası diyebileceğim ameliyat. ilkokul üçe giden çelimsiz, zorla yemek yiyen ve yediğini çıkaran bir çocukken, yedikçe yiyen, yediğini bir güzel sindiren, sindirip bir daha yiyen bir çocuk olmama neden olmuştur. şu an nickim 2tam1bolu2 ise bu ameliyata borçluyum.**
  • sürekli horlayan, hiç rahat uyuyamayan miniğimi normale döndürmüş ameliyattır. bonus olarak bademciklere de lazerle girişilmiş ve ufaltılmıştır. genel anestezi alında yapılmasına rağmen operasyondan 4-5 saat sonra hastaya yol verilir. reflüsü olan hastalarda daha da bir rahatlama sağlamaktadır.
  • yakın zamanda yaptırmayı planladığım ancak tam olarak beni neyin beklediğini bilmediğimden tırstığım operasyondur.
hesabın var mı? giriş yap