• yıl 1980. darbe daha olmamış.

dayımı siyasi nedenlerle içeri almışlar. genç, trabzonlu, asi biri. yargılanacağı günü bekliyor. beş altı ay geçmiş. görüş filan yok tabi.

ev, cenaze evi gibi. hapise giren sağ çıkar mı, garantisi yok.

annem, annanem perişan. dedem üzülemiyor ve ya üzülse de belli etmemeye çalışıyor. demirelci. dayım için "goministlere uyarsa olacağı bu" diyor.

neyse en azından arada mektup yazıyor dayım da bizimkiler haber alıyor.

yazdığı mektuplardan birinde bu şiiri yazıyor.

burda çiçekler açmıyor
    kuşlar süzülüp uçmuyor
    yıldızlar ışık saçmıyor
    geçmiyor günler geçmiyor.

avluda volta vururum
    kah düşünür otururum
    türlü hayaller görürüm

dışarıda mevsim baharmış
    gezip dolaşanlar varmış
    günler su gibi akarmış

gönülde eski sevdalar
    gözümde dereler bağlar
    aynadan hayalin ağlar

yanımda yatan yabancı
    her söz zehir gibi acı
    bütün dertlerin en gücü
    geçmiyor günler geçmiyor

tabi herkes daha perişan. arkadaş ne arıza adammış. mektuba yazılır mı bu. tövbe estafurullah. kalk git lan.
  • askerde acemilik boyunca surekli mırıldandığım; anlayana, hissedene çok anlamlı bir şarkı. bu şarkı anlatılmaz yaşanır.

(bu arada hala askerim. şafağım da karanlık)
  • alkol alinan bir aksamin vazgecilmez sarkilarindan biri. alkol alan grupta mutlaka sarkinin bi sekilde bi seyler ifade ettigi birileri oluyo cunku. sozleri de su sekildedir bu sarkinin:

her sözün aklimda
    senden hatira
    icimde birseyler can cekisiyor
    yenildim sonunda bu son ayaza
    bahari beklerken gülüm soluyor
    yüregim ardindan düstü yollara
    kayboldum zifiri karanliklarda
    yoruldum sonunda bitti umudum
    vurdum kendimi yanlizliklara

gecmiyor günler (2 adet)
    ya sesin duyur bana
    ya haber gönder
    böylesi yikilmaz böyle yanmazdim
    unutur seni giderdim
    vurmasa dünler
  • abartmıyorum* bir baş yapıttır..
  • sabahattin ali'nin dizelerine bir cansuyu katmıştır ahmet kaya, gönlümüzün tam orta yerinde yeşertmiştir bu şarkıyı. kendisi ne kadar güzel yorumluyorsa, edip akbayram ona 3-5 katar sanki, sanki daha içten söyler.

3 koca adamın elinden geçmiş, gece gece kalbimi burkmuş bir güzel ağıttır benim içimde...
  • ahmet kaya'nın söylediği versiyonunu ilkokulda bir arkadaşım söylerdi. şarkıyı öyle güzel icra ederdi ki, neredeyse her gün zorla tahtaya kaldırır söylettirirdik, zaten orijinalini hiç dinlemedim. ilkokul 1'den lise son'a kadar sıra arkadaşım olan arkadaştı bu şarkının sahibi. hala görüşür o günleri anarız, ama artık sesi kalınlaştı tabi, o masumluğu yok. selamlar olsun.
  • gelmiş geçmiş en iyi arabesk şarkısı seçilse oyumu kullanacağım özcan deniz şarkısı.
  • pek tutmadigim ozcan deniz kardesimizin yorumladigi en iyi sarkilardan birisinin adidir. bu tarz ile ilgilenmeyen kisilerin de begenebildigi, muzikalitesi yuksek damar sarki.
  • hapishane kavramini ne denli genis yorumlarsaniz, bu sarki o denli dert sahibi eder.
  • ufak ve sakin hüzünlerin değil de üzüntünün, arabeskin dibine vurmak istenen gecelerde bir numaralı şarkı. yanına utanıyorum, yalan mı, dön desem vs gibi diğer kardeşlerini de alınca hakkaten damardan bir gece oluyor. ama çok arada bir şifa niyetine olmalı. her gece her gece olmaz.
hesabın var mı? giriş yap