• internet piçi olmayan nesilleri motörhead, thin lizzy ,diamond head, misfits, mercyful fate gibi müthiş gruplarla tanıştıran albüm. akmar pasajını yemiş bitirmiştim o grupların albümlerini bulana kadar.
  • lise 2 deyken iskenderun migros'ta, müzik albümleri kısmında dünyanın yedi harikasından biriymişçesine her okul çıkışı gidip albüme bakardım... o kapak, o çift kaset havası, al beni al beni dercesine bakardı da alamazdım... yabancı orijinal bir albümün öğrenci için servet olduğu günler...

sanırım bu albümü öylesine çok istedim ki temiz bir hayranlıkla bir akşam yine migros'un oralardayken yerde gümüş bir bileklik buldum, karakola götürdüm, polisler bana "yahu altı üstü gümüş bir bileklik koçum bunun sahibini bulmakla mı uğraştırıcan bizi şimdi, al tak işte" dediler...

gidip bozdurup albümü aldıydım...
  • bu cover albümünde, özellikle 2. diskteki nwobhm gruplarının coverlarında dikkatimi en çok çeken şey metallica'nın özendiği gruplara oranla ne kadar kompakt şarkılar yazdığı oldu. hani 80'ler metallicası havası veren şarkılar var orada ama hep bir şeyler eksik geliyor. am i evil veya kısmen blitzkrieg hariç belki. metallica'nın esas başarısının şarkı yazarken kurduğu muhteşem denge olduğunu anlatıyor bu albüm. zira her şarkıdan parça parça güzel yönleri alıp insanları sıkmayacak ve riff çorbası haline getirmeyecek şekilde kendi şarkılarını ortaya çıkarmışlar. kendilerince nwobhm yaptıkları kill 'em all bile özendikleri grupların çoğundan daha derli toplu şarkı yapıları içeriyor. işte metallica'nın diğer gruplara farkı burada, yazdıkları her saniye verimli, her riff olabilecek en güzel şekilde kullanılmış, her şarkı en derli toplu halde. şahane riff yazmak, şahane solo atmak, vs. tipi şeyler değil metallica'yı başarılı ve "farklı" yapan, o çok acayip "derli toplu" şarkı yazma kabiliyetleri. garage inc. beslendikleri kaynakları bize direkt olarak gösterdiği için bunu görmek çok daha kolay oluyor, çok enteresan bir yönü var bu yüzden.
  • bu albümdeki (yani ilk cd işte) soundu çok seviyorum ben. ama bu albüm sonrası bu soundun benzerini duyamamış olmam garip geliyor bana. yani 1998 yılında çıkan bir albüm, üzerinden 15 sene geçmiş, teknoloji almış yürümüş ama o sounda yaklaşılamıyor. ya da yaklaşılmak mı istenmiyor acaba. neticede mevzu bob rock ise st. anger sound olarak tamamen alakasız bir noktada. hadi st. anger deneyseldi falan, ama yani aga nasıl oluyor da death magnetic şu albümden çok daha kötü bir sounda sahip, valla anlamadığım işler. hedefler yanlış yöne saptı galiba.
  • albümdeki $arkılar $öyledir;
    disc 1
    -------
    1. free speech for the dumb (maloney/morris/roberts/wainwright)
    2. it's electric (harris/tatler)
    3. sabbra cadabra (black sabbath)
    4. turn the page (seger)
    5. die, die my darling (danzig)
    6. lover man (cave)
    7. mercyful fate (diamond/shermann)
    8. astronomy (bouchard/bouchard/pearlman)
    9. whiskey in the jar (traditional)
    10. tuesday's gone (collins/vanzant)
    11. the more i see (molaney/morris/roberts/wainwright)
    disc 2
    ---------
    12. helpless (harris/tatler)
    13. the small hours (holocaust)
    14. the wait (killing joke)
    15. crash course in brain surgery (bourge/phillips/shelley)
    16. last caress/green hell (danzig)
    17. am i evil? (harris/tatler)
    18. blitzkrieg (jones/sirotto/smith)
    19. breadfan (bourge/phillips/shelley)
    20. the prince (harris/tatler)
    21. stone cold crazy (deacon/may/mercury/taylor)
    22. so what (culmer/exalt)
    23. killing time (sweet savage)
    24. overkill (clarke/lemmy/taylor)
    25. damage case (clarke/farren/lemmy/taylor)
    26. stone dead forever (clarke/kilmister/taylor)
    27. too late too late (clarke/kilmister/taylor)
  • ilk disc için metallica'nın sound olarak en iyi albümü diyebilirim. gitar davul uyumu adamı mest eder. özellikle mercyful fatete bu uyum kendini iyice gösterir.
  • bence bu mükemmel cover albümünün gizli kalmış ve hiçbir konserde çalınmamış gizli cevheri astronomy parçasıdır.
  • ilkokula giderken dinlemeye başlamıştım, 21 senedir dinliyorum, ilk kez dinlediğimde oluşan duygu değişmedi.
  • taaa 98 yılında çıkmış olan metallica albümü.
  • metallicanin icinde eski ve yeni coverladiklari toplam 27 parca iceren albumu..
    $iddetle onerilir
    (bkz: cover albumleri)
hesabın var mı? giriş yap