• baskenti ozgur sehir anlamina gelen librevilledir.
    17 agustos 1960 da fransadan bagimsizligini kazanmistir.
    en ilginc kisisi 2 aralik 1967 den beri cumhurbaskani olan el hadj omar bongodur. bu adamin neresi ilginc diye sorucak olursaniz, ismine ilk baktiginiz anda bu adamin musluman* olacagini dusunebilir ve ulkeninde bir musluman ulkesi oldugu varsayimini cikarabilirsiniz.fakat gercek oyle degildir.bugun ulkenin %55-75 i hiristiyan ve animisttir ve musluman sayisi %1 in altindadir.bu adamin adinda hadj olmasinin sebebi tamamen politik bir olaya dayanmaktadir.
    gabon somurgelikten kurtulduktan sonra en buyuk gelir kaynagi ormancilik ve manganez idi.1970lerde ulkede zengin petrol kaynaklari bulundu...iste bu donemde buyuk kisiligimiz omer bongo kendini opec ulkelerine sevdirmek icin muslumanligi secti ulkenin dininide musluman olarak degistirdi ve baskente afrikanin en buyuk camilerinden birini yaptirdi.
    fakat daha sonra omer amca musluman ulkelerinden cok buyuk kaziklar yedi ve bu arada ulkede uranyum yataklari da bulundu, bunun uzerine amcam muslumanliktan cikti ve ozune dondu ama ismi gene eskisi gibi kaldi...
    ileride ulkenin bankerlik ve finans alaninda atamalar gosterip ulke dinin musevi ve amcamin adinin shalom el hadj omar bongo olarak degismesi ve ulkede afrikanin en buyuk sinagogunun insaa edilmesi beklenmektedir.
  • wikileaks olaylarını ve julian assange'ı gizliden gizliye destekleyen ve bu olayların arkasındaki gerçek güç olan vasat ülke. 20000 belge okudum ve bu ülkenin adı hiç karşıma çıkmadı. bunun bir tesadüften ziyade gabonlu ajanların işi olduğu çok bariz.
  • ekvator'un geçtiği afrika ülkesi. 1996 yılında dayımla ülkeler coğrafyasına merak sarmıştık, yazboyu elimde atlası yanımdan ayırmadım, başkentler, nüfuslar... gabon atlasın iki sayfasının birleştiği yere sıkışmıştı ve "g" harfi görünmüyordu. ben yıllarca "abun" diye bildiydim bu ülkeyi. çocukken isim şehir oynardık.

- a ile başlayan ülke ne?
    + abon
    - öyle bir ülke yok ki?
    +nası yok la cahiller haritaya bakın!1!1
    - hııı? varmış
  • gördüğüm en güzel ülkelerden biridir gabon.ormanının yeşilini başka yerde görmedim. içlerinde doğru 40'lı yıllardan kalan otobüslerle dolaştığınızda, afrika filmlerinden fırlamış yerli tipleri görmeniz olanaklıdır. ancak bunların fransızca konuştuğunu duymak ayrı bir dumur olayıdır. libreville aids oranının en yüksek olduğu yerlerden biriymiş. zaten her gördüğünüz kız , bir müddet sonra "benimle evlen beni buralardan götür" diyor. şehrin en güzel yerlerinde ise fransızlar oturuyor. endüstri ve bir çok ticaret kolu fransızların elinde. en büyük gelir kaynaklarından biri orman , ancak kütükler nehirden denize taşındığı için deniz kaçan kütüklerle dolu. bir ayrıntı da, air france ile dönerseniz, uçağa biner binmez ilaçlıyorlar.
  • etrafındaki birçok afrika ülkesine göre oldukça gelişmiş bir durumda. insanlarının tavırlarında fransız sömürgesi olmanın verdiği etki ile diğer afrika ülkelerine göre biraz soğukluk ve kendini beğenmişlik var. resmen yüzüm yüzüme baka baka kararır sözünü hatırlatıyor. üstelik hem sömürüldüklerinden dolayı fransızları hazetmezler hem de bağımsızlık ilan etmiş olmalarına rağmen fransızların sözünden çıkmazlar. yönetim adeta fransanın elinde.
    cumhurbaşkanı müslüman bir afrikalı, eşi ise beyaz. yerli beyazı olmayan bir memlekette beyaz bir eş edinmek bir hayli zor olmuştur sanırım .

yüksek olmayan ve avrupa mimarisini andıran binalar oldukça yoğun. nem ve sıcaklık oranları antalya - adana havasını andırıyor. amma yağmurlar başları mı çekilmez oluyor. garip bir şekilde gelişmişlik ile hiç gelişmemişlik bir arada. şöyleki; en modern otellerinde bile internet ya yok ya da var ama sürünme hızında. şehrin bir yerinde yeni ve güzel yapılar, diğer yanında çatılardan derme çatma oluşturulmuş gecekondular var.

türkiye'ye uzaklığı uçak ile 6,5 saat civarında. ama şu sıralar libya havaüssünde yaşanan sıkıntı ve yasaklardan dolayı yol uzayıp 7.5 saate kadar çıkıyor. (elbette gidiş ile geliş arasında yarım saat kadar fark oluyor, dünya dönüyor malum)
  • iliği kemiği sömürülmüş, bizim kapitalistçiklere posası kalmış garibon ülke.
  • olimpiyat tarihindeki ilk madalyasını bir gabonlu sayesinde kazanan afrika ülkesi.

(bkz: anthony obame)
  • -- blog mode on--

şu aralar bulunduğum ülke. 5 gündür ülkedeyim bugün sabah eşşek kadar bir hamamböceği tarafından ödüm koparılmasa çok iyiyim derdim ama ne yazık ki böyle bir olay yaşadık. öldüremedim de orospu çocuğunu kapının altından kaçtı gitti dışarı ama yine gelebilir. o bakımdan akşam ne kadar böcek ilacı varsa alıp gitmeyi düşünüyorum eve ama bütün gün aklımda başka başka böceklerin kapının altından girişi var.

şehrin dışında kalıyorum hafif o bakımdan henüz şehri hiç görmedim. güzel diyolla ama bilemiyorum götüm açıkcası çıkıp gitmeyi de yemiyorum. geleli beri en enteresan olay süpermarket çıkışı güvenliğin herkesin fişini kontrol etmesi oldu. hayır adam torbaya da bakmıyor fazla bir şey var mı diye fişe bakıp imza atıyor. manuel hırsızlık alarmı desen değil çoh enteresan.

arada sıcak mı diye soranlar oluyor burası bildiğin güneşin eyaleti amına koyayim sıcak ne kelime. sıcağın anlamı farklı burada. ama şey yani nem olmasa...

-- blog mode off--
  • başta gdp per capita olmak üzere pek çok veride türkiye'nin önündedir. hangi ülkenin insanının daha fazla sömürülüp, posasının kaldığının belirlenmesi açısından.
  • 500t'nin güzergahına eklenmeli.

her gün işe gidip geliyoruz 8 vesait, zor oluyor.
hesabın var mı? giriş yap