• hip-hop seven biri için filmin müzikleri iyidir.

--- spoiler ---

sınıfça oynadıkları çizgi oyunu sosyo-kültürel olarak genelden farklı bir okulda yeni mesleğe başlamış bir öğretmen için güzel bi yöntem olabilir.

--- spoiler ---

.
  • hilary swank'in öğretmeni muhteşem bir şekilde canlandırdığı, gerçek bir olayı anlatan 2007 yapımı film.

bu filmin izlenmesi eğitim fakültelerinde zorunlu kılınmalı, hatta haftada bir bu tür filmler izletilmeli diye düşünüyorum açıkcası. ilk senesinde, açık görüşlü bir öğretmenin gerçekten neler yapabileceğini çok güzel şekilde ifade etmiştir.

basmakalıp, artık eskimiş öğretim teknikleri yerine, öğrencinin ilgisine, dikkatine yönelik dersler hazırlamanın öğrenmede ne kadar etkili olacağı tam da bu filmde ele alınmıştır.

öğrendiğime göre filmdeki öğrencilerin çoğundan fazlası oyuncu değil gerçekten de öğrenciymiş. muhteşem bir iş çıkarmışlar.
  • her ne kadar klasik tarzdaki adam olmaz liselileri düzeltmeye çalışan yeni öğretmen konulu film de olsa içeriğiyle kendine ayrı bir yer edinmeyi kanımca haketmiştir. hilary swank rolünü çok başarılı ve gerçekçi bir şekilde oynamış ve idealist öğretmen rolüne tam olarak oturmuş. hareketli sahnelerden ziyade daha çok duygusal diyalogların yaşandığı bir film olmuş. tamam soykırım nedir bilmeyen öğrencilere yahudi'lerin hikayelerinden bahsetmek mantıklı ama biraz fazlaca üstünde durmuşlar ve işi propaganda seviyesine çekmişler. yine amerikan eğitim sistemine eleştirel gözle bakmışlar, zira gerçekten de liseden mezun olma seviyesine gelmiş ve daha okuma yazma bilmeyen birçok amerikalı öğrenci var. sonuç itibarıyla oldukça duygusal bir filmdir ve izlenmesi tavsiye edilir.

--- spoiler ---

film boyunca ya öğretmenin başına birşey gelmesini ya da öğrencilerden birine birşey olmasını bekledim, ama kimseye hiçbir şey olmadı. filimin bu tarz diğer filmlerden ayrılma sebebi de bu olmuştur. olan en kötü olay öğretmenin eşinden boşanması olmuştur ki adam da bu konuda haklıdır. sen git bütün zamanını okulda geçir sonra akşam çıkınca sütyen satan mağazada satış görevlisi ol, üstüne haftasonları da otelde resepsiyonda çalış adam ne yapsın. kadının yüzünü görmüyor, beraber yemek yiyemiyor, seks yapamıyor. kadın da bu olaydan fazla etkilenmişe benzemedi gerçi.

--- spoiler ---
  • gerçek hikaye olması çok etkileyici ve ilham verici.

-spoiler-

filmi klişe diye etiketleyenler, sırf yahudi propagandası olarak okuyanlar, bağımlı misali etkisinin kaç dakika veya saat sürdüğünü yazanlar olmuş. bunlara yanıt olarak:

1) klişe değil. bunun sebebi de gerçek hikaye olması. (yaşanılandaki orjinalliği yadsımak sanki daha klişe)

2) yahudi unsurundaki vurgunun empati amacıyla kullanıldığını ve amacına ulaştığını düşünüyorum. buradaki mesaj "başkası"nı kabul edebilmek, anlayabilmek. tıpkı biz filmi izlerken bize göre "başkası"nın hayatlarına tanık oluyorsak, film kapsamında da getto için de yahudiler o başkalığı temsil ediyor. bunu görmemek de başka türlü bir başkalaştırma zaten.

3) izleyici ne kadar ben merkezli, tatmin edilmeye muhtaç ve adrenaline bağımlı hale gelmiş. olay etkileyicilik üzerine değil, değişiklik yapabilmek, sınırları sorgulamak üzerine. süper kahraman yerine kahraman izlemek isteyenlere ilham babında ömür boyu yeter de artar. yani filmin etkisi sizin bunu ne kadar sindirmeye açık olduğunuza bağlı

-spoiler-

herhangi bir şekilde hayatı eğitmenleğe dokunmuş kişilere veya özellikle son aylarda ülkesinin giderek kutuplaşmasıyla ümidi kırılmış ülke insanına tavsiye edilir.
  • filmi türk eğitim öğretim sistemine göre eleştirmiş yazarları göstermiş başlık..

10/10, günümüz için verdiğim skor, dünya tozpembe olduğunda 5+ verebilir miyim bilemiyorum
  • ne kadar klişe barındırırsa barınırsın bu tarz amerikan filmlerini seviyorum. coach carter' da bunlara örneklerdendir. evet holocaust'a girmesi saçmaydı ama izlenebilir kılmasını engellemedi. 2007 yılında yayınlanan richard lagravenese filmidir.

--- spoiler ---

" tv'de l.a. isyanlarını seyrettiğim sırada hukuk okumayı düşünüyordum. ama bir çocuğu mahkemede savunuyorsan zaten o savaşı kaybetmişsindir. asıl savaş burada sınıfta verilmeli.

--- spoiler ---
  • "tv'de l.a isyanlarını seyrettiğim sırada hukuk okumayı düşünüyordum. bir çocuğu mahkemede savunuyorsan işte o zaman savaşı kaybetmişsindir. asıl savaş burada, sınıfta verilmeli." henüz izlemediyseniz açın ve izleyin.
  • ''sorun çocuklar değil aslında öğrenciyi zorla okutmaya çalışan sistem..'' gibi gerizekalı öğretmenlerimizin beğenmediği gerçek hayattan uyarlanmış film.

sevgili öğretmen arkadaşımıza da sistemin zorla bile okutamadığı çocuk gelinleri anlatan halam geldi filmini öneriyorum. kendisine daha yakın gelir
  • dangerous minds adlı yapıttan farklılaşamamış bir sinema eseridir. kötü müdür? hayır; yine de izlenesi tatta bir filmdir.
  • farklılıkların birleşimini konu alan güzel bir film
hesabın var mı? giriş yap