• edgar isimli velet icin izlenesi animasyon.
    victor dedikce , bizim corpse bride'in victoru sanmistik. zira emily onun ölü kopegini dugun hediyesi olarak victor'a geri vermisti. hikayenin buradan yola ciktigini sanmistik , izledik gorduk ki bambaskaymis.
  • --- spoiler ---

japon çocuğun* kaplumbağasının geri godzilla olarak geri gelmesi ve karnavalda terör estirmesi ayrı bir leziz idi.

--- spoiler ---
  • sonunda çalan tatlı şarkıyla daha bir güzel olmuş filmdir.

http://www.youtube.com/watch?v=-is1teh1q94
  • tim burton'ın kendini bile aşan bir hayâl gücüne sahip olduğunu gösteren animasyon. zîrâ 1984 yapımı orijinali enteresan olmasına enteresan, ama ince esprilerden yoksun olduğu için biraz da yavan bir filmdi; animasyonda ise burton kendi işini aşmış, çeşitli göndermeler ve espriler katarak eserini daha bir güzelleştirmiş.

-- spoiler ---

misâl:

~ 84 versiyonunda victor pek heyecanlı, kıpır kıpır, "nerd" tanımına uymayacak kadar aşırı sempatik bir çocukken animasyonda öyküye uygun bir karaktere dönüştürülmüş, bu hâli daha iyi olmuş.

~ edgar, toshiaki, weird girl, bob, nassor... her biri ayrı bir tuhaf olan bu karakterler iyi ki katılmış kurguya. özellikle de edgar. insanın sinirini fena bozuyor ama, onun bile komik gelen yönleri var.

~ persephone'nin filmdeki gibi son dakikalarda ortaya çıkmaması, öyküye başından beri dahil olması, hattâ sparky'den "elektrik alması" ve tüylerine nakşolan yıldırım simgesi vs. ayrıntılar çok hoş olmuş.

~ filmde olmayan ama iyi ki animasyona katılan mr. rzykruski eğitim sistemlerine sağlam laflar geçiriyor, ama soyadı konusunda ve sınıfa ve de sisteme derdini anlatamadığı anlarda "the wire"ın roland ryzbylewski'sini hatırlatıp gülümsetiyor.

~ animasyonun birçok karesinde geçişler de çok hoş bir şekilde yapılmış: film şeridi-bisiklet tekerleği, sparky'nin burnu-saat gibi...

~ mr. whiskers ise başlarda bakışları ve mimikleriyle hafiften kedi zihni'yi çağrıştırıyor. ama bu çağrışım akla gelmeseydi keşke; zîrâ kedi zihni sevimli bir kartopuyken mr. whiskers kedi seven insanları türünden soğutabilecek noktaya getirip sparky fan'ı yapıyor.

her şey bir yana, animasyonun finalindeki "strange love" o kadar güzel, o kadar şeker ki; nefis bir yemeğin üzerine yenilen tatlı gibi geliyor.

--- spoiler ---

ayrıca, animasyonun yapım aşaması vs.'sini içeren güzel bir kitabı da çıkmış. umarım yakın zamanda dilimize çevrilip basar da bizim yayınevlerinden biri, kitaplıklarımızda ağırlama şansı buluruz.
  • son zamanlarda izlediğim en keyifli film.

tim burton dediğin zaman zaten akan sular durur da, bir de onun elinden çıkan bu denli güzel ve yönetmenlik kariyeri boyunca elde ettiği tüm tanımlamaları topladığı bir film olunca, izlemesi ayrı bir keyif oluyor. ayrıca siyah beyaz animasyonu 3d deneyimlemek de inanılmaz bir güzellik oldu.

--- spoiler ---

goodbye kitty

--- spoiler ---

allah belanı vermesin tim burton! *
  • sparkynin kaçışı, eğri büğrü demir kapı, arkadan koşan uyuz komşularla edward scissorhandsin geliyorum dedigi film.çok güzel.
  • tim burton'dan yine harikulade bir gotik film.

corps bride'i sevdiyseniz bu filmi de seveceksiniz.

yine karanlık atmosfer, yine siyah beyaz görüntüler, yine stop-motion ve kuklalar, yine kehanetler, yine omen'ler, yine doğa üstü olaylar, yine mükemmel bir film.

inşallah bu kuklalı gotik filmlerinin sonu gelmez.
  • stephen king izleyince 'şerefsizim aklıma geldiydi dediği film.

(bkz: hayvan mezarlığı)

tim burton yapar da güzel olmaz mı? olmuş tabii.
  • klasiklere nefis göndermelerini takip etmesi bile eğlenceli olan, tim burton yapmışsa seyretmek lazım savımızı destekleyen, evde yapılmış pasta tadında animasyon.

8/10

--- spoiler ---

o sparky benim olsa ben de geri getirmek için deli çabalardım. filmi 3d izledik, elimi uzatıp sparky'i yakalayıp deli gibi sıkarak "ayyyy salak seniiii" diye mıncırmak istedim.

--- spoiler ---
  • tim burton'ın gelecekte yapacaklarının sinyallerini verdiği film.. filmin başında, victor'ın çektiği film çok güzeldir.. özellikle mutfak eldivenlerinden yapılmış canavarlara bayıldım..
    ota boka kıllanan, sürekli kendi kendini gaza getiren dangalak komşu tiplemesi burada da mevcut.
hesabın var mı? giriş yap