• bütün konuların yer aldığı 500 kategorili forum siteleri pekâlâ çöplüktür. ancak belirli bir konuya odaklanmış forumların yerini hiç bir sosyal paylaşım ağı tutamaz.
  • forum, 1954 yılında, hür teşebbüsçü ve müzmin anti marksist aydın yalçın öncülüğünde yayın hayatına başlamış bir dergidir. 50'li ve 60'lı türkiye'sinin siyasal tartışmalarında belli bir ağırlığı olmuş başta şerif mardin olmak üzere birçok ismin açılım sağlamasına ön ayak olmuştur. değişik bir liberal çizgide olduğu halde misal demokrat parti'ye angaje olmamıştır. devrin mülkiye hocalarının bir siyaset ve fikir zemini olmuştur. hatta taner timur şöyle der forum için:

"... tarihimizin [mülkiye'nin tarihinden bahsediyor / itaatsiz] en özgür dönemlerinden birini yaşıyorduk. bir kısım hocalarımızın çıkardığı forum dergisi de kısmen bu özgürlüğün ürünüydü, kısmen de bu özgürlüğü pekiştirmeye çalışıyordu. o zamanlar hepimiz ‘forumcu’yduk. forum dergisi batılı modele daha uygun bir demokrasiden, keynesçi anlamda planlı bir ekonomiden yanaydı..."

aydın yalçın, turhan feyzioğlu, turan güneş, bülent ecevit gibi isimler bu dergi etrafında örgütlenerek politize olmuş; takip eden dönemde "dergi"den farklı görüşleriyle aktif siyasete transfer olmuşlardır. ama aydın yalçın kendi cenahında kalıp adalet partisi saflarında siyaset yapıp demirel'e muhalif olmuşken, turhan feyzioğlu önce güven partisi sonra cumhuriyetçi güven partisi'nin başına geçmiştir. turan güneş, kıbrıs harekâtı'nın dışişleri bakanı, bülen ecevit ise türkiye'de sosyal demokrasinin ve ortanın solu hareketinin sembol ismi olmuştur.

dergiye 1950'li yılların sonunda, şerif mardin, muammer aksoy, coşkun kırca, mümtaz soysal, sadun aren gibi sonraki yıllarda epey farklı mecralara akan kimisi mülkiyeli sembol isimler de katılmıştı.

forum dergisi daha sonra yani 1979'da "yeni forum" adını almıştır. aydın yalçın 1994'te vefat edince eşi nilüfer yalçın tarafından 1999'a değin yayınlanmaya devam etti, kısa süre sonra da kapandı. attila ilhan forum dergisi için şöyle demiş, internette bulduğum bir yazısında:

"... zaten o yüzden değil midir ki. türkiye 'de gizli gizli amerikancılık yapan, eski 'forum' dergisi; maynard keynes edâlı kılavuz plancılıklar savunurken, hababam 'sağcılarımız' tarafından, handiyse komünist sanılmışlardır. (sahi be! o 'forum' dergisi de, ilginçti hani; baksanıza orada kamuoyunun tanıdığı üç imza, hanidir üç siyasal partimizde başa güreşip durmuştur hep: turhan feyzioğlu, aydın yalçın ve turan güneş!...''
  • bir konu dahilinde organize tartisma grubu.
  • eski romalıların halkın yurt işlerini konuşmak üzere toplandıkları, duvarlarla çevrili geniş alanlara denir. günümüzde ise halkın çoğu zaman gereksiz şeyleri konuşmak üzere toplandıkları etrafı hiç bir şeyle çevrilemeyen sınırsız sanal alanlara verilen isimdir.
  • reddit'i saymazsak dünyada ve türkiye'de bitmeye yakın gerçek internet kültürü. google'ın eskisi kadar iyi çalışmamasının da asıl sebebi. forum kültürünün yükselmesindeki asıl sebep arama motorlarının bu seviyede olmamasıydı. soruyu mecburen bir kitleye yöneltmek zorundaydınız. 2003-2011 dönemine kadar bu kültür fazlasıyla devam etti. ancak öyle bir seviyeye geldi ki, artık foruma soru sormaya gerek yoktu. çünkü google'a yazınca sizi rahatlıkla bir foruma yönlendiriyordu. böylece cevapsız soru giderek azaldı. çünkü sizden önce zaten bu sorunu yaşayan ve buna çözüm arayan insanlar olmalıydı. doğal olarak da sizden önce bu sorunlar tartışılmış, genelde de çözülmüş oluyordu. bu sağlam bir bilgi birikimi oluşturdu sanal ortam için.

tabii götürüsü de vardı; "warez".

elbette warez bir götürü değil; oyunlar, filmler, müzikler için bedava reklam da demekti.

konu nasıl değiştirilir ve bağlanır? sorusuna güzel bir cevap verdikten sonra kaldığım yerden devam ediyorum.

herkes fazlasıyla cevaplarını arama motorlarında buldukça maalesef ki forum kültürü azalmaya başladı. hatta kültürün sonuna yetişen ben ve ortağımın dahiyane yeni forum hareketinin de uzayın boşluğuna gitmesi de bu nedenden. çünkü 2012 yılında denedik. bu hem toplumun tüketme alışkanlığının artmasına hem de bahsettiğim devasa bilgi birikimine bağlanabilir. nedenini ne kadar tartışırsanız tartışın, sonuç tartışılmayacak bir gerçek. artık insanlar paylaşmıyor. google eskisi kadar sonuç çıkarmıyor, çıkarsa da 2009, 2010, 2011 tarihli forum topiclerine yönlendiriliyorsunuz. tabii, güme giden scriptler tonla olduğu için sadece hala scriptini bir hostingde barındıran, domain'e hala para veren forumlar görülebiliyor sadece. bu forumlar da gittiğinde insanlar bir şey bulamamaya başlayacak. bence forum kültürü tekrardan canlanmazsa bundan en kötü etkilenecek yapı google olacak. hatta fikrimi daha da ileriye götüreyim, eğer google için bir son varsa, titanic bir gün batacaksa da yegane sebebi bu olacak.

evet, insanlar internete ulaştıkça, internet yayıldıkça, kullanmayı bilenler de o kadar azalıyor. ekşi sözlük, o kültüre ait olmasa da o kültürü biraz olsun yansıtabilen son mecradır belki türkiyede. elbette dh'yi ayrı tutuyorum.

subjektif bir şey söylemem gerekirse, forumları gerçekten çok özlüyorum ve eksikliğini çok hissediyorum. objektif bakınca, tüm internetin onlara hala çok ihtiyacı var ve geçmişte biriktirilen o bilgiler bir gün bitecek veya eskiyecek. sorunu çözdükten sonra tarayıcıya ctrl+w komutu vermeyi bırakmazsak, artık sorunları çözemeyebiliriz. bu da kapitalizme bir kapı daha açacak, emin olun. spotify limewire mantığıyla çıktı çünkü, hepimizin telefonunda olan spotify.

bu entry'i iş yerinde çok boş kaldığım ve sıkıldığım için girdim. çok ciddiye almayın, çalacak arkadaşlar da bilgileri teyit ederek çalsın, yanlış bilgi çok olabilir. bari ona emek verin.
  • insanoğlu nankör. zamanında irc'de am göt sik mütehassısları türeyince, patır patır eleştirilmeye başlandı koskocaman ortam. ilgili başlığa * bakmak yeterli, altı-yedi sene öncesinde daha fazla vardı entariler -şüpheniz olmasın. ekşi sözlük'e ufak eleştiri yapıldı diye yaygara koparıyorlardı bi de bunlar.. pre-msn döneminde yivrenç olan irc kültürü daha yeni yeni "ah nerde o naif günler :'/" ya da "tekrar popi olsa da kullansam...." gibi vıcık vıcık samimiyetsizlik ile itibarı iade ediliyor. ulan sen kimsin? ayrıca elinden tutan mı var? ben freenode serveri gibi şeker gibi komünite görmedim mesela. saf muhabbet arıyorsan serverler halen açık, iki-üç arkadaş toplan gene, kur ortamını. yaşlandığını kabul edememek budur aslında ya neyse..

forumlar da böyle. evet, sene olmuş 2013, herhangi bi sorunum olduğumda hâlâ ilk başvuru kaynaklarımdan biri oluyor. dosya paylaşımı için de kullanmıyorum üstelik ve gayet doyurucu bilgiler alıyorum. yardımların haddi hesabı olmuyor bazen. forumları toptan aşağılayan internet gençliğinin iki gram bilgiyi forumlardan edindiğinden yüzde yüz eminim. nankörlük anam nankörlük. ayrıca, bu sanal alemde götünüzün kılları ağarmışsa hangi forumlara bakacağınızı az çok biliyorsunuz ve bunlar "popüler" de olmabilir. kaldı ki, gördüğüm kadarıyla facebook, twitter, reddit gibi sosyal medya mecraları bilgi paylaşımından çok kimlik yaratımına yönelik olduğundan forumlar kadar yararlı olmuyor.

bu yüzden, uzun vadede yok olacaklarını sanmıyorum.
  • yıllardır mesleki alanlarda çeşitli platformlarda grupları yöneten ve buralarda profesyonel bilgi alışverişini sağlamaya çalışan biri olarak forum sisteminin en verimli tartışma ve fikir alışveriş sistemi olduğunu düşünüyorum.

facebook, whatsapp, telegram vb sadece anlık konuları gündeme taşıyan, bunların sınırlı sürelerle tartışılıp bir daha geri dönmeyecek şekilde çöpe gönderildiği medyumlar. fakat forumdaki kategorizasyon sistemi, tartışmaların zamanla sağlık bir arşive dönüşmesi ve aynı anda birden fazla konunun sağlıklı bir şekilde ele alınabilmesi şimdi kullandığımız platformlardan kat kat daha üstün. fb, wp, tg gibi platformların olanca verimsizliklerine rağmen bu kadar tutulmalarının sebebinin anlık bildirimler ve etkileşim bağımlılığı olduğu kanatindeyim. kim bana yorum yapmış, kim beğenmiş, kim ne paylaşmış vs vs sürekli push mesajlara boğulmuş bir şekilde anlık tatmin yaratan sistemler. ve ben hala ciddi forumların o güzel sistematiğini özlüyorum.
  • şöyle bir ayar verme olayına şahit olup yarıldığımız ortam,

--- spoiler ---

sen iflah olmaz bir dallamasın, oksşjen ziyanısın resmen, boş yere oksijeni karbondioksite çevirerek havayı ziyan ediyorsun. o arçeliğe de tessüf ederim yani, niye gelip yapmışlar senin makneyi, bozukken daha iyiydi. millet bu foruma bişeyler öğrenip paylaşmak için giriyor ama senin bu mallığın ve kazmalığınla aylar öncesinde kalmış bütün başlıkları güncellemen yüzünden önemli başlıklar başlık kirliliğinin içinde kaybolup gidiyor. yeter artık yeter, git başka forumda yaz ya da edebinle takip et bu forumu, adam ol biraz, büyü, çocukluk yapma, okulöncesi forumu değil burası

--- spoiler ---
  • internet üzerinde oluşturulan en yararlı oluşumlar. hem insanları bilgilendiriyorlar, hem de tüketici haksızlıkla karşılaştığı zaman elini güçlendirecek kanıtları sunuyorlar. gizli bir birlik, beraberlik ve farkındalık yaratıyorlar...

(bkz: komünite)
  • sözlük artık bir forum olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap