• iş yerinde bunlardan bir sürü var, çıl dı rı yo rum! bir tur bineyim mi diye yalvarabilirim. cuma günü çok ağır iki poşetim vardı, idari bina ile güvenlik arası da epey mesafe. patronlardan biri işçi bir amcaya 'lustral hanımın poşetlerini güvenliğe götürün' dedi, adam aldı poşetleri forklifte attı. delirdim, poşetleri bırak beni al dememek için dudağımı ısırdım. patron anladı, hayırdır der gibi bakıyor. dedim nolur bir gün şunlardan biriyle iki tur ataym bahçede. önce gülme krizine girdi, sonra söz verdi. forklift ya, çok heyecanlıyım o.0
  • ustalar tarafından portif olarak adlandırılan makine.
  • hiç bir forklift operatörünün forklift olarak hitap etmediği cihaza verilen isimdir... işe alımlarda, forklift operatörlerine "nedir bunun adı" diye sorulduğu ve porklift veya portif şeklinde yanıt verenlerin işe alındığı rivayet olunur... şahsen, eski iş tecrübemle doğru orantılı olarak onlarca firmanın depo çalışanlarının ve yeni şirketimdeki depo çalışanlarının da henüz forklift diyenine rastlamadım desem, yalan söylemiş olmam...
  • yazıldığı gibi telafuz edildiği zaman insanı ağır sanayi ortamlarında bisürü ustanın yanında direkt ibne konumuna düşüren çatallı kaldıraç. ispanya kralının onurunuza verdiği bir yemekte değilseniz bu kelimeyi herdaim portif diye kullanın, rahat edin.
  • ön tarafında yerden yüksekliği ayarlanabilir dikine iki kolu bulunan iş makinası, kollar en alt seviyeye getirilir, kaldırılacak şeyin altına sokulur, sonra kollar kaldırılır, kaldırılacak şey de kalkmış olur. (bkz: kalk borusu)
  • van dam tarzı dövüş filmlerinde kötü adamları öldürmek için kullanılan alet edevatlardan biri
  • stajdayken ustaya o kadar
    -abi bi tur biniym ya noolcak sanki, walla çarpmam biyere...
    geyikleri yapmama rağmen bü türlü kullanamadığım alet...
  • kullanması gerçekten çok zevkli olan alet.. bu aletin en nefis yanı ise sanayi ortamı çalışanlarının adını düzgün olarak bilmemelerinden kaynaklanan komik durumlardır.. forkif, forlif, forkit, forklit gibi envayi çeşit kullanımına şehadet etmiş biri olarak en fantastik kullanımını satınalmadan sorumlu ingilizce bilen üniversite mezunu bir hanımkızımızla olan diyaloğumuzdan anarım :

- işte şöyle böyle..
    - peki bunları nereye koycaz?
    - halil ustaya söyleriz "portif"le üst raflara atar..
    - ne ? neyle?
    - portif..
    - portif ne ya?
    - hani var ya.. kolileri falan taşıyolar..
    - hıha.. hıhahaa.. sen bari yapma yaaaa.. forklift o.. fork.. lift..
    - aaa.. onlar hep öyle diyince.. ay nebliyim hihi..
  • operatörüne " bi tur versene" demeyin. verip gidiyorlar.
hesabın var mı? giriş yap