• ya ben gerizekalıyım ya da çağrı merkezlerinde dönüp durduğum için derdimi anlatacak adam bulamıyorum.
    araba yağ kaçırıyor diye servise gittim. kesin altını vurduk diye düşündüm.
    servis dedi ki:
    - altını vurmamışsınız. karter izolasyonunda sıkıntı varmış garanti kapsamında hallettik ama yağ basıncı düşüktü, yağ pompasının kenarında kırılma vardı. değiştirdik ama bu kırılma olduğu için garanti kapsamına girmiyor.
    - karter darbe almış mı?
    - hayır
    - fizik kuralları çerçevesinde karter darbe almadan ben yağ pompasını kırabilir miyim?
    - hayır

neyse dedim "tamam ben ödeyeyim otosan'a anlatırım derdimi" çağrı merkezini aradım "uzun bir şikayetim var nereye mail atayım" dedim, aşağıdaki adresi verdiler.
    iletisim@ford.com.tr adresine derdimi kibar dille anlattım.
    5 kez de hatırlattım. cevap verilmedi.
    sonra çağrı merkezini aradım şikayette bulundum.
    dönüş yapıldı. "kırılma" olduğu için garanti kapsamına girmediğini bildirdiler.
    kırılma olduğuna dair yazı istedim vermeyeceklerini söylediler (kırılma sigorta kapsamımdadır *sigortacıyım)

servistekiler gayet samimi olarak altını vurmadan benim yağ pompasını kıramayacağımı söylüyorlar -ki "altını vurmusunuz" deseler kasko sigortasına başvuracağım.
    koskoca ford markasının "kırılma buuuu, sen haklı da olsan kapsam dışıııı" demesi komik.
    ispatlanamayan kırılmaları garanti kapsamı dışında bırakan otomotiv firması.
    rakam 160 tl cebimden ödedim.
    şu dakikadan sonra "motorun içinde bir parça kırılır da motor elimizde kalmaz inşallah" diye dua ediyorum.
    hakkımı da helal etmiyorum.
  • türkçede toplu ta$ima araçlarinda kar$i cinse "deydirmek", cinsel tacizde bulunmak
  • araçlarında kullandığı dizel motor, ortalık malı olmuş anlaşılan.
  • köklü olmasına rağmen, tasarım ve stil itibariyle bir karakter oluşturamamış markadır. neredeyse bütün modellerini incelememe rağmen, mustang dışında design language oluşturabilmiş, ve diğer markalara alanda öncü olabilmiş hiçbir modeli yok. 1930-2010 arası 10 model seçin neredeyse hiçbir ortak yan bulamazsınız.
    oysa mercedes, ferrari, bmw, lincoln, cadillac gibi üreticiler kimliklerini büyük ölçüde korumuşlardır.
  • taş gibi arabalar üreten marka. yaklaşık 1.000.000 kilometre bu markanın araçlarını kullanmışımdır. istiap haddinin iki katı yüklenen transit, 10.000 kilometrede bir sanayide yapılan periyodik bakımla 400.000 kilometre giden fiesta, eşek niyetine kullanılan focus ve muadili başka otomobillerin giremediği, girse de bir hafta serviste yattığı yollarda daimi gezen mondeo kullandıktan ve bu araçların her biriyle çeşitli maddi hasarlı kazalara karıştıktan sonra bu markanın araçlarının dayanıklı ve güvenli olduğu kanaatine nihayet vardım.

bu güvenlik ve dayanıklılık, haliyle yolcu konforunu olumsuz etkilese de sürüşü gayet keyifli araçlardır.
  • geçenlerde ankara otokoç servisine 10.000 bakımı için 480 tl ödediğim firma.
    araç lastik basınç uyarısı veriyordu, bunu da aracı servise teslim etmeden önce söyledim, ilgileneceklerini söylediler.
    aracı aldığımda araç 2-3 gün uyarı vermedi. sonrasında yeniden lastik basınç uyarısı...
    aracı oto yıkamacıya götürdüğümde kontrol ettiler ve afedersiniz dana gibi bir çivi buldular lastiğin orta yerinde.

ford otokoç servisi lastikteki çiviyi bile fark edemiyorsa ne işe yarar? servisin hırsızlık olduğu gerçeğiyle bir kez daha yüzlştim.
    480 tl karşılığı iç dış yıkama yapıp teslim ediyorlar.
  • fiesta sahibi olarak bir iki kelam edeyim bari.

efendim arabaları alırken size bir adet ford life card veriyorlar. bu kartın bir de şöyle bir işlevi var. aracınıza hep opet ten yakıt alırsanız yakıt arızalarını garanti kapsamına alıyorlar. bunun için de her alımda bu kartı geçirmek ve kilometreyi saydırmak gerekiyor.

ben zaten sadık bir opet müşterisi olarak diğer arabamdan bu yana pek severiz birbirimizi. cuma günü şu birikenleri harcayayım dedim, son günü 31 ocak diye. kasaya gittim dediler ki sizin kartınız aktif değil, kilometreleri de saymıyor.

aradım bugün ford u. napcam ben bununla dedim. opet e aramanız lazım onlar aktive edecek. ee dedim buna bana kimse söylemedi. 6 aydır arabayı kullanıyorum, 10k kilometre yaptım garanti dışı mıyım ben. bilmiyorum dedi. çağrı merkezindeki garibanlara çemkirmeyi hiç sevmem ama bazen cidden çileden çıkıyorum. ee nasıl görcez diyorum servise gitmeniz lazım cevabını aldım. iyi peki dedim ama aldığım bayinin canını okumayı kendime görev bildim. bu arada belki birine lazım olur diye yazayım ford un sitesinde yazıyor.

aldığım bayi de zamanında arabanın içine paspas koymayı unutmuş adamlar. dağ bayır çamur gezdikten sonra dur şu paspaslara su tutayım en azından derken fark ettim. araba çamurdan çıkabiliyor ama temizlenmiyor. sonra uzun uzun bir açıklama yaptılar, deseler ki abla arabada paspas yok*, alırız koyarız içine.

paspastı, yakıttı diyorum ama arabam üzmedi beni şimdiye kadar.
  • hemen hemen herkesin alman markasi sandigi ve amerikan oldugunu ogrenince $ok gecirdigi marka..

kendilerini alman olarak tanitmayi nasil ba$ardilar acaba. tuhaf olan insanlarin "explorer, focus" gibi ingilizce model isimlerine ya da henry ford gibi pek de alman olmayan bir isme uyanmayi$lari.
  • bu markanın otomobilleri kendi sınıflarında özellikle yol tutuş ve sürüş keyfi konusunda referans olarak alınır.

ford müşterisi de ayrı güzel; çiçek gibi insanlardır.
  • araçlarında kullandığı motor, bazı motorlara dert olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap