• aşk hayatımın ne durumda olacağının sinyalini yıllar önce vermiş aşk çeşmesidir. gittiğimde restorasyondaydı ve içinde bir damla bile su yoktu. o zaman anlamalıydım.
  • hani diyorlar ya, buraya para atinca tekrar roma'ya gelis garantilenirmis...
    sanirim ben bunun cikis noktasini buldum: benim buraya para atip da icimden buyuk bir istekle gecirdigim 2 dilegim de gerceklesti arkadas. o kadar ozel bir yere ve hikayeye sahip ki burasi benim hayatimda...

simdi uzerinden alti yil gectigi ve yine bir suru dilegim oldugu icin tekrar gitmek istiyorum roma'ya. collesium falan bosverin orayi, tavsiyem ilk durak ask cesmesi!**
  • içinde bir günde 2000 euro biriktiren çeşme. neymiş temizliğe harcıyorlarmış e peseveng sormazlar mı adame yaptığın tek temizlik paraları toplamak diye
  • 19 şubat 2015 roma feyenoord maçından önce çıkan kavgalarda zarar görmüş sanırım. babamın bugünkü gündeminde bu vardı. sanırım gün içinde 9 kez, "aşk çeşmesini kırmışlar" dedi üzgün bir ifadeyle.

italya kültür bakanı bu kadar kafaya takmış mıdır acaba. takmıştır lan tabi, türkiye mi orası.
  • italya’nın başkenti olan roma üç bin yıllık tarihiyle kendine hayran bırakan bir şehir. aşıklar şehri. öyle ki roma’yı tersten okuyunca karşılaştığımız kelime amor, yani aşk.

aşk çeşmesi’yle ilgili efsane ise şöyledir. imparator augustus zamanında savaştan dönen askerler yorgunluktan ve susuzluktan halsiz düşmüşlerdir. bu sırada bakire bir azize olduğu düşünülen romalı bir kıza rastlarlar ve çok susamış olduklarını nereden su bulabileceklerini sorarlar.
    romalı kız şu an aşk çeşmesi‘nin bulunduğu yeri göstererek toprağı kazmaları halinde su bulabileceklerini söyler. askerler buna inanmasalar da başka çareleri olmadığından kızın dediğini yaparlar ve suyu bulurlar.

bu hikaye havuzun üzerinde bulunan kabartmalarla resmedilmiştir. dikkat edildiği zaman yeri kazan romalı askerler ve yanlarında bulunun güzel kız görülebilir. bu çeşmeye aşk çesmesi denilmesinin nedeni ise burada büyük aşkların ifade edildiği birkaç aşk filminin çekilmiş olmasıymış.

çeşmenin mimarı nicola salvi aşk çeşmesi‘ni tasarlarken aklındaki ana tema “okyanus”tur. 26 metre yükseklik 49 metre genişliğe sahip olan trevi çeşmesi‘nin ana figürü ise 5,8 metre büyüklüğündeki tanrı neptün heykelidir. tanrı neptün roma mitolojisinde denizler tanrısıdır. yunan mitolojisi’nde poseidon‘a eş tutulmaktadır.
    tanrı neptün‘ün sağ tarafında elinde meyve dolu sepet tutan tanrıça bolluğu simgeler.
    sol taraftaki sağlığı simgeleyen tanrıça heykelinin elinde ise etrafını yılanın sardığı bir tas vardır.

genel görünüm

romalı askerlere suyu gösteren kız rölyefi

neptün ve tritonlar

bolluk tanrıçası
  • vatikanla birlikte roma'nın gerçekdışı mekanlarından biridir.havuzdaki suyun rengi huzur verir.etrafta dolaşıp ikide bir yanınıza gelen göçmenler öyle değil tabi.sonuç olarak yolunuz düşerse gidin burda 2 bira çakın,kendinize gelin.
  • arkamı dönüp uzak mesafeden salladığım 1 euronun havuza varmadan havuz kenarındaki arap turistin kafasına inmesiyle derhal uzaklaştığım çeşme.
  • şuradan her daim tıklımlığı izlenebilir..
  • eğer bu çeşmeye kredi kartı atmış bir insan varsa eminim ki türktür.
  • kapitalist bi çeşmedir bu. herkes 1-2 euro para atarken, ben yüz bin lira atmıştım bu çeşmeye. sonra ne oldu? aradan altı ay geçti ne aşk kaldı ne bi şey.
hesabın var mı? giriş yap