• sözlüğün bana hatırlattığı müthiş parçadır.

nasıl bir zekadır, nasıl bir duygu birikimi ve ifadedir ? dünyanın neden en büyük metal grubu olduğunu ispatlayan şarkılardan biridir. metalika ne lan askşkjhkjhkjh diyen dream theaterci, meshuggahçı bebelere kafam girsin yavşaklar sizi.

2 gündür bu şarkıyı where the wild things are ile birlikte dinliyorum. üstüne low man's lyric çakmaya korkuyorum.

teşekkürler sözlük, seviyorum sizi.
  • metallica'nin the god that failed ile paralel olan, en underrated $arkilarindan biri fixxxer.

$arkiyi yillardir dinliyorum; fakat bu ak$am ceviriye ba$lamadan önceki dü$ünce faslinda ilk ba$taki fikrimin üstte yazan arkada$lardan birinin belirttigi gibi ödipus kompleks olmasina ragmen, sonradan the god that failed ile birlikte arka arkaya dinledigimde fixxxer'i bu dogrultuda yorumlamanin daha dogru olduguna karar verdim acikcasi.

papa het'in gerek annesinin ölümünden dolayi, gerek kendi inanclarindan dolayi tanri hakkindaki dü$üncelerini $arkilarinda siklikla dile getirdigini metallica dinleyicileri -nem metallica'cilarindan bahsetmiyorum elbette- cok iyi bilir. fixxxer bu dogrultuda the god that failed'i a$an bir zenginlikte tanri ele$tirisini dile getiren bir $arki.

disclaimer: bu çeviriler, kafiye amacı güdülerek, birebir çeviri yapmak amacıyla yapılmış çeviriler değil; tamamen şarkının derinindeki anlamları yakalayabilmek adına, düz yazı amaçlanarak yapılmış çevirilerdir. şarkı yapısına göre bazılarında kafiyelere rastlanabilir. katkıda bulunmak, yanlış olabilecek bir yeri işaret edecek yazarların eleştirileri, daha doğrusu iyi/kötü tüm eleştiriler kabuldür.

voodoo bebekleri gibiyiz, iğneler batırılmış hepimize,
    biz ve günahlarımız için birer tane.
    ve sıraya diziyorsun sen bizi;
    batırıyorsun iğnelerini, sürtüyorsun burnumuzu.
    bilmek yalnızca senin nezdinde;
    düşer miyiz yoksa tökezler miyiz sadece.

fakat söyle bana:
    unutturabilir misin babamın yaptıklarını?
    doldurabilir misin bu annesine bağlı çocuktaki boşluğu?
    atabilir misin onun fırtınalarını içinden?
    güç verebilir misin bana yine, ki başlayalım yeniden?

söyle bana:
    düzeltebilir misin babamın yaptıklarını?
    veya bu ipi kesip özgür bırakabilir misin bizi?
    her şey çok güzel gibiyken ve acı çekmiyorken,
    saplıyorsun iğneyi, sonra bir iğne daha.

ayna ayna, sihirli ayna
    boz bu büyüyü ya da ol bebeğin kendisi.
    bak, biliyorsun* iğnelerini ki
    hatırlatsın içimizdeki boşluklar bize;
    başkalarının elindeki oyuncaklardan ibaret olduğumuzu
    ve zamanla parlak iğnelerin döndüğünü paslı demirlere.

hadi sapla!
    getir iğneleri!

kanlar, yüzüm için,
    kir için akan terim;
    taşın üzerinde üç tane x var,
    bir ayin başlıyor;
    kırsın bu laneti ki
    galiba yalnız değilim.
    bir tüfek kovanı
    ve yarım litre cin;
    iğnelere dayanmak adına bizi uyuşturmak için.
    nasıl olursa olsun,
    geri getirsin inancımızı
    tekrar aşka aşık olmak için.

fakat söyle bana:
    unutturabilir misin babamın yaptıklarını?
    doldurabilir misin bu annesine bağlı çocuktaki boşluğu?
    atabilir misin onun fırtınalarını içinden?
    güç verebilir misin bana yine, ki başlayalım yeniden?

söyle bana:
    düzeltebilir misin babamın yaptıklarını?
    veya bu ipi kesip özgür bırakabilir misin bizi?
    her şey çok güzel gibiyken ve acı çekmiyorken,
    saplıyorsun iğneyi, sonra bir iğne daha.

artık iğneler saplanmasın içime,
    yeter, yeter, saplanmasın artık.
    yeter, yeter, yeter!
    saplanmasınlar artık içime.

tüm şarkı çeviri/analizleri için:
    (bkz: suffocated/#27443415)
  • uzunluk ve yapı bakımından outlaw torn'a benzeyen metallica $arkısı.
    insanın voodoo dolla benzetilerek, inandığı tanrı tarafından zihinsel ve bedensel olarak acı çektirilmesini konu alır.
  • cocuklugunda kotu muameleye maruz kalmis ya da sorunlu bir ailede yetisen bir bireyin iyilesme surecini anlatir. ayni hatalari bir baba olarak kendisi de tekrarlamak istemez.* cocuk sahibi ve uyusturucu bagimlisi* oldugu ve fix kelimesinin anlami dusunulunce (bkz: #7757027) uyusturucu yuzunden dagilan ya da sorun yasayan bir aile akla gelebilir. james* in cocuklugu goz onune alinirsa, ufak bir ihtimal ama, voodoo doll insanlari, batirilan igneler de tanrinin insanlara cektirdigi acilari simgeliyor olabilir. christian scientists mezhebinden olan anne babasi kanseri tanriya dua ederek yenmeye calisip basarili olamayainca bu sozleri yazmis da olabilir.* (bkz: mama said)
  • en iyi 3 metallica parçasından biri***, ayrıca teknik açısından grubun en tepeye çıktığı nokta. şimdiye dek tek canlı performansı küçük bir bölümünün cem* edilerek çalındığı ve akabinde die my darling'e geçildiği woodstock '99 konserinde olmuştur. eyvallah, icrası zor bir parça ama bunun şimdiye dek konserlerde hiç çalınmaması insanda burukluk yaratıyor.

işte o görüntüler...

http://www.youtube.com/watch?v=bt9yck336sw
  • bir kaç gün önce bilgisayarı "20 dk. sonra kapan" moduna sokup* playlist'e sadece bu şarkıyı seçip repeati işaretledikten sonra yatağa uzanıp şarkının sözlerini yorumlamaya, anlamlar çıkarmaya, göndermelerini, şarkının sözlerinin anlamını çözmeye çalıştığımda birden uyuya kaldığım, ve rüyamda kendimi bir voodoo bebeği olarak görüp, eski bir arkadaşın beni elinde tutup iğneleri sapladığına şahit olduğum, insanı şekilden şekile sokan şarkı.*

insanın, hele ki uykuya dalmadan önce, bir şarkı sözünü yorumlamaya fazla dalmaması gerekmiş, ben o gün onu gördüm.

özellikle "no more pins in me, no more, no more pins in me!" kısmıyla başlayan davul + gitar ritmi kafa sallayıp kendinden geçmeliktir.
    süperdir evet.
  • kirk hammett'ın guitar world dergisine verdiği röportaja göre önümüzdeki turda bu şarkıyı çalabilirlermiş. yani en azından kirk the rippah hammett böyle düşünüyor.

o röportajdan fixxxer'ı içeren bir kesit:

"guitar world: metallica change their set list around quite a bit, but is there a song that's been forgotten that you think should be revisited?

kirk hammett: the first song that comes to mind is "fixxxer", from re-load. it's got a great riff, a great verse and i love the solo on that one. we thought it was a real strong song when we recorded it, but we forgot about it until just recently. that appears to be the current contender to enter our set when we start touring again."

şu şarkıyı canlı olarak dinleyebilsem, o konser alanından mezarım çıkar, oracıkta can veririm.
  • reload albümünde yer alan metallica'nın taptığım yegane şarkılarındandır.
  • james hatfield'in en yavsak vokallerinden birini sergilemesine ragmen carpici olmayi basarabilmi$ bir bestedir, ustelik 8 dakikadan uzundur...
  • bir nevi outlaw torn ii ya da re-outlaw torn gibidir bu şarkısı yapısı itibariyle. ancak the outlaw torn'un da fixxxer'ın da yerleri birbirinden oldukça farklıdır. fixxxer'daki hüzün çok az metallica şarkısında var belki. şarkının ne anlattığını anlatmak kolay da benzer deneyimler yaşamamış biri için üzerinde ne kadar konuşulsa gereksiz.

bana dinleyince teması açısından therapy?'nin gone'ını çağrıştırır.
hesabın var mı? giriş yap