• sözlük yazarı olsa şuna benzer bir olayla karşılaşması şaşırtmaz.

tartışmalı bir başlıkta: "burada ayar vermişim meğersem" gibi bir entry girer, ardından adını vermek istemeyen bir moderatör bu entry'i siler, fırat da moderatöre mesaj atar:

+ne siliyorsun kıskanç
    -sözlük formatına uygun yazmamışsın v.s. v.s.
    +yek yeaa, kim yazmamış, bence ben değil.
    -böyle yazmaya devam edersen uçurulursun.
    +burası senin mi olum. allah'ın ki...
  • "göt, bok, sıç... töbe töbe töbe allam... sıçbok... töbetöbe allam! yanlışlıkla aklımın içine girmiş... göt böceklibok.. töbetöbe... inneatayna... sıç... enee töbe allam töbetöbetöbetöbe... adamın götü bok yemiş.. allam çok töbe!
    töbe töbe aklımın içine girmiş... sıçbok! ennee!"

bunu gece uyumadan önce dua etmeye alışmaya çalışan hangi çocuk yapmadı, beri gelsin. hepimiz fırat'ız ulen!
  • "bizim" çocukluğumuz anlattığı için bu kadar benimsenen, hatta tarafımca gerçek zannedilen karakterdir. şu anda 20-30 yaş aralığında olan herkes mutlaka kendinden bi şeyler bulabiliyor fırat'ta. biz de yarım ekmekle gezdik, (sokağa daha erken çıkabilmenin, biraz daha uzun süre sokakta kalabilmenin tek yoluydu çünkü) "beslenir ki bu" diye sokaktaki tüm yavru kedileri eve getirdik. annemiz diğer çocuklar sokakta kardanadam yaparken bizi salmadı, camın önündeki karlardan kardanadam yaptık ve hiç sorgulamadık bu durumu, anne ben niye dışarı çıkamıyorum demedik. bilgisayarımız yoktu ama bilgisayar oyunlarından daha eğlenceli balkonumuz vardı. fırat kadar sefildik hepimiz, çer çöple, telle falan oynayıp mutlu olabiliyorduk. anneden dayak yemek diye bir kavram vardı, evet komşunun çocuğunu dövdük diye bi de evde annemizden dayak yerdik. bu yüzden seviyoruz fırat'ı galiba.. bütün çocuklar böyle olduğu için değil, bizim çocukluğumuz gibi olduğu için..
  • mahalleye yeni taşınan ve ismi ılgın olan kızla diyaloglarına hasta olduğum çocuk.

--- spoiler ---
    ılgın: sen hep burda mı oynuyosun bakiyim..
    fırat: ...
    ılgın: ne oynuyosun şu anda?
    fırat: topa hızlı vurmalı bişiy...
    ılgın: nasıl oynanıyo?
    fırat: topa çok hızlı vurunca birinci oluyorum. iki kere birinci olunca şampiyonluk birincisi olmuştum.
    ılgın: senin ismin fırat di mi, balkondan annen bağırıyodu... anlamı nedir?
    fırat: ...
    ılgın: isminin anlamını bilmiyo musun?
    fırat: dün birisine söylediğim için bugün söylemiyorum...
    --- spoiler ---

yirim.
  • şimdi bu fırat'ı bu denli sevmemizin nedeni sanırım aynı mal bebenin küçükken kendimiz olduğunu bilmemiz.
    hakikaten aynı ben lan, "atma o tel lazım çok lazım o tel bana atmaaa" diye en az 50 defa zırlamışımdır ben de anacığımın suratına suratına...
  • --- ıstırırım spoiler ---
    - azından mı öpmüş?
    - pekiiii.. süpermen mi güçlüdür görükmez adam mı?
    - ben ekmek yiycem, gelince sana yüz puanlık soru, bekle..
    - napıyosun sen? - kevser.
    - beslenir ki bu..
    - ne biçim de buluyorum sincabı..
    - adam götüme benzedi ehhehe..
    - heyooo yarın gelecekmişim, yine bildim!!
    - ehe ehe bişiy yaparım ben bunla ki.
    - enee onu biliyom, adam gidiyodu demi? bok gibi o bokuma benzer.
    - kaç puan bana?
    - kıskanma kıskanç!
    - gelme evde köpek var bizim demin yoktu şindi geldi. evet.
    - bana ne yaa yarın yıkancam ben, kafam yandı.
    - ben her şeyi bilebiliyorum. aklımla ezberledim dün.
    - kazandım, en birinci ben oldum, herkesi ben yendim!
    - oha! ne başladı? çok mu komik başladı?
    - uyudum ben demin.
    - tahsinlere inicem ben yaa ders bilcez biz.
    - hem lan demek çok günah ki, deme.
    - birincilik teli.
    - geç çorap top oynayalım ustanın ayakkabısının içinden aldım! geç kaleye!
    --- ıstırırım spoiler ---

uğur gürsoy'u görürsem bir yerde kendisine çift kaşarlı tost ve duble çay ısmarlayacağım bu çocuğu yarattığı için. yaklaşık bir aydır filan sadece fırat replikleriyle iletişim kuruyor, sadece fırat ünlemeleriyle tepki veriyorum. yerim ulan yerim o koca ekmeğiyle gezinirken ortalıkta.
  • annesinin adı gülsüm'dür. gülsüm teyze, sürekli "hiiii, tıııı allah cezanı versin" efekti kullanır, kalın bileklidir, çiçekli elbiseler giyer. fırat'ın boyu, uzun eteği ve çoraplarının arasında görünen çıplak bacağının hizasındadır. fırat'ı ara sıra pataklar, bağırsaklarındaki kurtlar dökülsün diye kıçına sarımsak sokar. fırat'ın eline boyundan büyük yarım ekmek verir, çünkü muhtemelen fırat masada karnını doyuran bir çocuk değildir. fırat'ı eve kedi getirmesin diye "çocuğu kedi ısırmış, çükü düşmüş" gibi masum ama fırat'ta travma yaratacak yalanlarla kandırır. fırat'ın çekmecelere doldurduğu tel, kapak gibi ıvır zıvırları döker. genellikle fırat'ı azarlarken görsek de ben gülsüm teyzeyi severim. çünkü gülsüm teyze hepimizin annesinden bir parçanın birleşimidir. çünkü fırat hepimizin çocukluğudur.
  • hamileyken okumaya başladım bunu. o zamanlar iki haftada bir anasından yerli yersiz dayak yiyordu, asabım bozuluyordu, idealizmime dokanıyordu okuduklarım. çocuğumu pamuklara sarıcam, fanuslara koyacam gibi geliyordu. çocuğum bir yaşına geldi, henüz şöyle layığıyla yanağında gül açtırmam için yaşı küçük ama pekala haftada birkaç kez yüksek sesli ve interaktif sinir krizleri geçirtebiliyor bana maaşallah. demem o ki, çoğunluk kendisini fırat'ın yerine koyup okuyor bu köşeyi herhal. bana da anası basbayağı katharsis yaşatıyor. günde en az bir öğün "bi gıdalı bişi yemez misin sen çocuk!" diyorum. yatağa, döşeğe işediğinde o karpuzlu kareler aklıma geliyor. çocuklar, ısrarla ebeveynlerinin sınırlarını sınarlar. bazen doğru yolda kalmak için eyüp sabrı gerekir. sıklıkla da yoldan çıkıverir insan. bu çatışmayı çok güzel romantize ediyor uğur gürsoy.

işbu entari beslenir ki bu temasında biçilmiştir.
  • - inna atayna kel kevser fesselli rabbike venhar inne...
    + napıyorsun sen?
    - babannem adam görünce oku gider dedi
    + alla allaa olum ben cin miyim, sen hiç anlamadın, beni kafanda sen yarattın ya
    - hee anladım...
    + offf

tek kareyle bitirmiştir olayı.
    adamlar kovalasın seni he mi uğur gürsoy*
  • yıllardır gördüğüm en sapık sürekli karakter. çocukluk arkadaşım olsun, yüzüme kumandayla vursun, gıkımı çıkarmaz "daha hızlı vur! değişti mi gene?" derim öyle naif, pamuk gibi bi insana dönüştürür beni.
    insan hayaletli adamına "bokuma benziyosun" dedirtir mi ya hahahah

- bildim mi? kaç puan bana?
hesabın var mı? giriş yap