• final yarışında garantici davranıp en iyi bildiğini yapan amerikalı şefe biraz milliyetçi torpil yaptıklarını düşünüyorum. japon mutfağına gönül vermiş kanadalı genç kardeşimizle, yarışmada tecrübe ettiği ürünlerden doğaçlama bir final tabağı harmanlayan avusturalyalı mark abimizin, birinciliği amerikalı tosundan daha çok hak ettikleri görüşündeyim.

chef's table sevenlere ve ülkemizde uygulanmaya çalışılan fakat estetikten ve profesyonellikten uzak bir şaklabanlığa evrilmiş masterchef'ten tiksinenlere çok iyi gelecek bir netflix programı.
  • bir yemek pişirme meraklısı olarak, izledikten sonra türkiye'deki aynı tarz yemek yarışmalarının şovdan öte geçemediğinin farkına varmama sebep olan program. farklı mutfaklar, farklı pişirme teknikleri, enfes sunumlar ve en önemlisi de pişirirken nasıl yaptıklarını anlatmaları.
  • acunun telif anlaşması yapıp yerelleştirmemesini dilediğim düzgün yemek yarışması...
  • dünyanın çeşitli bölgelerinden en iyi şeflerin yarıştığı netflix programı.

neden türk şef yoktu diyenler olmuş. bunu ilk başta ben de düşündüm, ama yapılan yemeklerin önemli bir kısmında domuz eti kullanıldı. türkiye veya herhangi bir müslüman ülkeden katılan şefler bu konuda muhakkak dezavantajlı olurdu ve bu da yarışta bir hakkaniyetsizliğe sebep olurdu.

--spoiler--

benim favorim minimalistliğe ve sürdürülebiliğe dikkat çeken; ve yemek yapmayı adeta sanata dönüştüren charles ve rodrigo'ydu. ancak ne yazık ki şaşırtıcı bir şekilde final etabının hemen öncesinde elendiler. belki elendikleri etapta iki grup birden değil de sadece bir grup elenseydi ve finale çıkabilselerdi ikisinden biri kazanabilirdi diye düşünüyorum.
  • gerçekten çok başarılı bir yapım, dünya klasmanında olmuş . yarışmacılar bile bizim yemek yarışması şeflerimizi ona katlar.

ancak keşke ya daha uzun süresi olsaydı ya da daha az yarışmacıyla başlasaydı. çünkü ilk bölümlerde herkese gereken sürenin verilemediğini düşünüyorum. yarışmacılar ilk üçe veya son üçe girmediyse tanımak oldukça zor. yapım süresini geçtim bazı tabakları sunumda bile iki üç saniye gösterip yorumları yayınlamıyorlar. 6-7 takım kaldığında çok daha kolay takip edilebilir ve zevkli bir yarışma oldu benim için.

--- spoiler ---

yarışma boyunca iki favori takımım vardı biri tabi ki müthiş vizyonuyla ve şeflikten çok sanatçı kişiliğiyle charles ve rodrigo. gerçekten yemek konusunda aşmış ve izledikçe insanın ufkunu açan şefler. kesinlikle finali görmeyi hak ediyorlardı sonuna kadar. yaptıkları yumurta tabağı da gayet başarılı gözüküyordu, en hoş gözüken tabağı yeterince şık değil diye eleyen fransız abla ne düşünüyordu cidden çok merak ediyorum.

diğer favorim de görüp geçirmediği kalmamış, neden jüri olarak değil de yarışmacı olarak katıldığını anlayamadığım shane ve mark. her takımın çok bilgili olmadığı bir mutfak mutlaka çıktı ama bu amcalar her ülkede döktürdü gerçekten.

final sonucu beni memnun etmedi açıkçası. yenilebilir helyum balonları, taş yemeği(?), teraryum gibi yemeklerin karşısında daha özgün ve hikayesi olan bir yemeğin kazanmasını isterdim.

--- spoiler ---
  • netflix yapımı şef yarışması.

michelin yıldızları olan, kendilerini bir şekilde kanıtlamış şeflerin jüriler karşısında 1 saatte yarattıkları tabakları gördükçe mest oluyorum televizyonun karşısında.

--- spoiler ---

japonya bölümünde yaptığı kaiseki ile şef darren maclean övgüleri toplarken onunla birlikte gözlerim doldu resmen. kendisinin kanadada japon restaurantı varmış. japon olmadığı halde sırf ilgisi olduğu için bu yola başkoymuş ve başarısı tescil edildi. umarım bir gün ziyaret ederim.
    --- spoiler ---

bir de ne olurdu bir de türk şef olsaydı yarışmada. şu kadar insan toplanıp en güzel kebabı, mantıyı, şırdanı yapmayı deneseydi. olmadı.
  • doğru başlık için;
    (bkz: the final table)
  • vıcık vıcık reklam kokan yarışmalara inat formatına bayıldığım bir yarışma. o ülkenin ünlülerini konuk edip onların beğendiği ve beğenmediği yemeği belirtletip, yine o ülkenin şeflerine kararı bırakmak çok akıllıca. herşeyi hızlıca mükemmel sunulan tabak sonunu izletmeleride dahice bayıldım.
    küresel bir yarışmada zengin mutfağı olan türk mutfağını görmek isterdim ingiltere ve amerika yerine.
  • her bölüm farklı ülkenin yemeklerini yapmaları, yemek kültürlerini tanıtmaları, ülkenin en ünlü şeflerini ağırlamaları ile benim için sadece bir yemek programı değil, adeta belgesel gibidir.

bu yarışmayı izledikten sonra masterchef de neymiş diyorum. tabii buradaki yarışmacıların kendini kanıtlamış ünlü şefler olmasının bunda etkisi büyük ama yarışmanın formatı, üsluplar, yemek tanıtımları vs ile de masterchefi beşe katlıyorlar.

son 4 bölüm kaldı ve bitmesini hiç istemiyorum. belki bir tur daha izlerim bilemiyorum.
  • her bölümde farklı bir ülkenin yemeğini yapan yarışma. yarışanlar da michelin yıldızlı yerlerde çalışan ya da sahibi olan baya bildiğin şefler. kimse birbiriyle kavga etmediği için sıkıcı görünse de çıkan tabaklar muazzam. en uyuz ekip karı kılıklı gözlüklü tipin yer aldığı ikili. faforimiz ise alex ve ash.
hesabın var mı? giriş yap