• --- spoiler ---

kazadan önce, kazanın olacağına dair sürüyle işaretin çıktığı film. yakalayamadıklarım bile vardır muhtemelen. sırayla not ediyorum. bu kadar fazla olmasaydı, 2-3 tane bir şey olsaydı yazmaya gerek bile duymazdım.

1- filmdeki ilk görüntü yağmurun vurduğu penceredir. hemen sonra ise süs eşyası görünür. asılanlardan. bunun gölgesi asılmış adam gibidir ki bunu ilerde görüyoruz.

2- çalışan vantilatörü görürüz. markası taifun. uçak kalkarken hava muhalefeti oluyordu malum.

3- gördüğümüz pasaporttun sayfasının solunda jfk yazar. rahmetli başkan kennedy. havaalanının adı. bu sayfayla ilgili ikinci ayrıntı, altta uyarı yazısı vardır. "please check tv monitor" bu ise gene öğretmenin evindeki bilgisayar ekranıyla alakalı olabilir. izleyenler bilir öğretmenin nasıl öldüğünü. ve sayfa kararınca france 180 yazısı okunur sadece.

4- kitap rafında touring france kitabı alınınca arkadaki kitap görülür ve devrilir. death of a salesman

5- vantilatör bu sefer touring france'ı havalandırır. açılan sayfadaki resimde giyotin görürüz. fransa'nın tarihi kısmıydı.

6- sayfaları açılan diğer bir kitapta devil yazısı görülür.

7- çığlık atan, dehşete düşmüş bir kadının resmi de görülür.

8- bir sayfada da jim morrison'ın büstünün resmi vardır. this is the end yazılmıştır taşa. bu ayrıca jeneriğin bitimidir. film başlar.

9- alex'in annesi bavulun etiketini yırtar. alex yırtmasını istememişti. etiket sağlam haliyle son uçak yolcuğunu kazasız atlatmıştı. yırtmak kötü şans getirecekti alex'e göre. batıl inancı yani.

10- alex gece uyurken masa saati bozulur hafiften. saat 1:00'ken ortadaki çizgi de yanar ve 1:80 olur.

11- havaalanında "ölüm son değildir" diyen bir adam dergi dağıtır.adı "reality beyond matter". "doubtless knowledge" başlığı vardır kapakta.

12- seferlerin yazıldığı tabelada kendi uçaklarının iki üstündeki kalkış saati 8:10'dur. departed yazıyor. kendi uçağının saati ise 9:25 on time yani zamanında. tam anlayamadım ama illaki bir tuhaflık var. çünkü üzerine basa basa gösteriyorlar. 180 ile bağlantılı zaten.

13- bavula yapıştırılan etikette final destination paris,france yazar. filmin ve serinin ismini veren şey etiketmiş.

14- bayan görevli alex'in doğum gününün saat ile aynı olduğunu fark eder. 9:25 yani 25 eylül.

15- gene tabelada terminal 2 yazan bölümün teli kopar ve bozulur.

16- ali larter elindeki kitabı düşürür. alex yerden alıp ona verir. açtığı sayfada prenses diana'nın ölüm haberi, kaza yapan arabanın resmi vardır.

17- alex ve diğer eleman tod tuvaletteyken bir şarkı çalar. john denver der alex. "uçak kazasında öldü."

18- uçağa giderlerken alex geçitte ayağının dibindeki aralıktan altını görür. bavul arabası geçiyordur alttan. önündeki sayı 999 ama 666 olarak görülür. ve ambulans ışığı gibi sarı bir ışık aracın önünde dönüyordur.

19- uçağa girdiklerinde koltukların birinde annesinin kucağında ağlayan bir bebek görürler. birisi, "bu iyiye işaret. daha genç daha iyi. uçağın düşmesi için tanrı'nın kötü olması gerek" der.

20- elbette en büyük işaret alex'in önsezisidir.

bunların yanında kaza sonrasında da işaretler görülmeye devam etti. tod yazan kağıt parçası, araba camından görülen tren halüsnasyonu gibi.

--- spoiler ---
  • cünüp gezmenin zararlarını konu alan film serisidir.
  • adamlarin ev kazalari bile komplike... bu kadarindan ay$e ozgun bile korunamazdi sanirim...
  • her izlediğimde bana annemin nasihatlerini hatırlatır.

-aman oğlum karşıdan karşıya geçerken dikkatli ol
    -tüpü kapatmayı unutma
    -kapı çalarsa kim o demeyi unutma

özgün bir senaryoya sahip zaman geçirmek için güzel bir gençlik filmi. (bkz: çerezlik film)

--- spoiler ---

filmin bazı yerlerinde sıkılabilir yeter artık ölün de gidin diyebilirsiniz. bunun ilki öğretmen hanım'ın öldüğü sahne oluyor. bir mutfak kurgusudur bitmedi. diğeri de claer'ın evindeki elektrik yıldırım v.b çok fonksiyonlu öldürgeçlerin zirve yaptığı sahne. biraz fazla uzatmışlar.

--- spoiler ---
  • allah düşman başına vermesin, bu filmin senaryolarına benzer bir kaza haberi var.

http://gundem.milliyet.com.tr/…/1443032/default.htm
  • bu serinin tüm filmlerinde ekip kurtuklarını düşünürken bi anda ölüm sıralamasında hata yaptıklarını farkederler. imgeleri gören çocuk bi şekilde onu da düzeltir, 1 2 ana karakter kurtulur ama filmin bitmesine 5 dk kala yine bi olay olur ve hepsi ölür. istinasız tüm seri bu literatüre uyar.
  • oldukça yaratıcı ölüm biçimlerine sahip film. ancak solaryum makinesinde tost olan iki tikky kız ve üzerine cam levhalar düşüp püre olan çocuğun ölüm şekilleri ilk beşe rahat girer.
  • bu ilk bölümdeki tod isimli şahsın ölümü akıllara kazınmıştır.

http://www.youtube.com/watch?v=zjm_yrjq6yw
  • ben böyle filmleri izlerken resmen çıldırıyorum. ya arkadaş tamam öleceksiniz elbet ama olum bi sağınıza solunuza bakın ya !
  • kafa dağıtan seri, seviyorum.
hesabın var mı? giriş yap