• hani cristiano ronaldo'nun meşhur bir hareketi var, bilen bilir; sol kanattan yaldır yaldır koşarken aniden sol ayağının topuğuyla topu hafif sağ arkaya açar, savunmacı bakkala gider ve dönemez, ronaldo da içeri girer, şut çeker falan.

işte real madrid'e karşı oynarken ronaldo birebir aynı hareketi yaptı. inanamadım abi. durdurdum replay'den defalarca izledim, hareketin mekanikleri birebir aynı. ayakta alkışladım.

bir de, buffon'un oyundaki tipi gerçek hayattaki tipine kendisinden daha fazla benziyor.

velhasılı, çok güzel oyun.
  • ohhhh, tanım; anasını siktimin oyunu. sonunda diskini kırdım, rahatladım. bir daha bana sinir harbi yaşatamayacak. bilmem kaçıncı gamepad'i kıracağıma, telefon kıracağıma bu oyunu kırar, kurtarırım kendimi. herkese önerim budur, sevgili olsun, arkadaş olsun, co-worker olsun, eşya olsun, ne olursa olsun, sizi ayar eden kişiye/şeye fiziksel zarar verin. kaba kuvvet yarramın başı bir işe yaramaz. inanmayın öyle şeylere. neyse, laf arasında böyle acayip tavsiyeler verince göktuğ yüksel gibi hissettim kendimi. ehuhe. ben şu oyuna ve yapımcılarına son kez küfür edeyim bari.

o kalecileri yapan programcı. senin dayının amına koyayım. fifa 10'da da böyleydi, 11'de de böyleydi, 12'de de böyle. bunlar babadan oğula nesil heralde bu anasını siktimin orospu çocukları, puhh orospu çocukları. her defansa çarpan topun kaleciyi kilitleyeceğini düşündüren kontrpiye algınızı sikeyim. top nerdeyse kaleye yetişmeyecek, uyuz uyuz kornere gidiyor, bizim angut kaleci durduğu yerde mal mal hareketler yapıyor, topa yetişmiyor. gerçi kalecinin bir suçu yok. adam gerçekte usain bolt'tan hızlı ama amına soktumun hamburger beyinli yarrak kafalı amerikalısı nerden bilsin? sonra kornerde defans am gibi açılıyor, kaleci kendi kendine boşa çıkıyor, gol yiyorum. niye? o nikinin sonunda 92 yazan amcık ağızlı maç boyunca tek atak yapmadı da ondan. kitabını siktimin programcıları böylece oyunu dengeliyormuş. senin dengene sokayım. adliye çıkışındaki terazi heykeli ananın amına girsin orospu çocuğu. it's in the game diyen çemçük ağzını sikeyim.

o maç öncesi menüyü hazırlayanlar için tek dileğim, bağırsakları götünde açılan boşluktan düşene kadar simon adebisi'nin tecavüzüne uğramaları. amına kodumun tsubasa oyununun japonca menülerinde daha rahat geziniyordum. yıl 2012 olmuş hala menü tasarımı yapamayan firmalar var. sektör deviymiş. yarraamın devi. onca firmayı içine alırsan dev olursun tabii.

neyse, artık acayip rahatladım. bi daha fifa mifa yok. pes de götüm gibi olmuş. futbol oyunu oynamam artık. battlefield oynarım. hiç olmadı açar sikimle oynarım orangutan gibi. resmen kanser etti beni iki oyundur amına koduklarım. eğer birgün dolar milyoneri olursam, ea'nin fifa'yı yapan kanadını satın alıp bu saydığım hataları programlayanları işten atacam. bir daha hiçbir firmada iş bulamamaları için de elimden geleni yapacam. açlıktan susuzluktan ölsün orospu çocukları. oyunu dengeliyorlarmışmış. akıl yürütmenizi sikeyim sizin gerizekalı sürüsü.
  • oynadıkça momentum sistemi denen dangalaklığın varlığı kendini iyice belli ediyor. fifa 10'dan beri ea forumlarında hararetli bir şekilde tartışılan bir mevzu zaten. çoğu kişi şiddetle karşı çıkıyor, kimileri de gerçekli buluyor. ea de momentum'u bir kabul ediyor, bir kabul etmiyor. fakat yaygın görüş, en azından fifa 10'dan beri bu özelliğin kesinlikle var olduğu yönünde.

nedir momentum? oyunu sözde gerçekçi kılmak için, siz hatalar yaptıkça/gol attıkça/kaçırdıkça oyuncuların bazen mala bağlaması, bazen coşması. başta gerçekçi bir özellik gibi geliyor fakat adil bir maç olmasını engellemekten başka bir sike yaramıyor. ben 10 yıldır futbol oyunu oynuyorum. fakat geçen sene bu anasını siktimin fifa'sına başladığımdan beri, 10 yıldır yaşamadığım siniri yaşıyorum. nedeni de bu momentum sistemi.

bu durum tesadüf olamayacak kadar ortada. oyun başlıyor, karşı taraf hayvan gibi saldırıyor. bu adam benim belamı siker diyorum. fakat adam ne yaparsa yapsın atamıyor. boş kaleye kaçırıyor, karşı karşıya kaçırıyor, kafayla kaçırıyor... sonra bir şey oluyor, ben siktir boktan bir gol atıyorum ve 1-0 yeniyorum. daha sonra başka bir maç başlıyor. ben bu adamın belasını sikerim diyorum. birinci dakika ile otuzuncu dakika arasında adam kendi yarı alanından çıkamıyor. 50 kere yüzde yüz gol pozisyonu yakalıyorum. ama girmiyor. anasını siktimin topu girmiyor. ronaldo'yla kaleciyle karşı karşıyayım, adam kalecisini açmamış fakat altı pas'ın önünden köşeye vurduğum plase zorla gidiyor direğe çarpıyor. gerekirse 30 dakikada 3 tane direk oluyor ama o top girmiyor. sonra 40. dakikada adam geliyor, benim bir önceki maçta attığım gibi bala göte seken toptan bir gol atıyor. o sinirle zaten tüm enerjimi, gamepad'i bu anasını siktimin oyunu yüzünden parçalamamaya harcadığımdan, ne beraberliği yakalayabiliyorum ne de zevk alabiliyorum. üstelik sakin kalırsam, az önce atamadığım gollerden çok daha zorlarını çatır çatır atıyorum. fakat bu olay bile beni sinirlendiriyor.

lan fifa'daki süper gameplay'i gördükten sonra insan pes'in o sınırlı oyununa da dönemiyor. fakat harbiden katlanılacak gibi değil. sakin, mutlu bir şekilde oturuyorum şu aletin karşısına, 20 dakika sonra sinirden memoli gibi 10'a kadar sayar halde buluyorum kendimi. zaman makinesi olsa geçmişe gidip bu momentum sistemini düşünen orospu çocuğu ea programcısının anasını hamileyken öldürürüm. saçım beyazladı iki senedir orospu çocukları.
  • merak ettiğim ayrıca konaminin yeminli askeri olmadığımdan dolayı deneyeceğim oyun. taraf tutmak gibi bir saçmalığa gerek duymam hangisi güzelse onu oynarım. fifa serisini 2007 de bırakmıştım. pes 6, pes 2008, pes2009, pes 2010 a kadar oynadım. pes 2010 el mahkum olduğu için oynuyordum. ps3 te fifa 10 un ne kadar güzel olduğunu bildiğimden sürekli ps3 cafelerde cirit atıyordum. pes 2011 çıkınca denedim, beğenmedim ve fifa 11 le birlikte fifa serisine geri dönüş yaptım. pes 2012'yi de denedim fena gelmedi, gelişme var gibiydi ama demoyu kapatıp fifa 11 oynadığımda bile ne kadar geride kaldığını anladım. bu sene de fifa12'nin üstünlüğüyle geçicek gibi.

özet: mal gibi taraf tutcağınıza deneyin hepsini hangisi güzelse onu oynayın. ne konaminin ne de ea sportsun sizinle bi duygusal bağı yok. her ikisi de paranızı kazanmak için yapıyo bu oyunları. oyunu kızılay mı yapıyo da duygusal takılıyosun amk.

özetin özeti: say no to fanaticism
  • gece gece yaran oyundur. http://www.easports.com/media/play/video/92939243

edit: link uçmuş arkadaşlar, sorry.
  • (bkz: #25339907)

fifayı oynayan 1 kişiyi geçmezmiş. ulan sen malsın diye bütün dünya mı mal?
  • oyuncu kariyeri modu adamı hasta eden oyun. yok yok naif giriş yaptım ama devamı gelmeyecek salıyorum kobrayı. lan terbiyesiz tapir toşbilleri 45. dakikadan 68. dakikaya kadar top mu çevirilir. sizin keyfinizi mi bekleyecem ben 5 saat. orta sahanın ortasında suistimal edilmiş kaniş gibi duruyorum amk. maçta 5 kere oyun kurarsak ne mutlu forvetim diyene. hayır cidden sinir bozucu ya, klavye parçalayan alman bebeye dönerim hacut ben bu gidişle.

gol atmak kolay ama, top bizim takıma (porto, falcao'nun boşluğunu dolduruyorum) (garip bi cümle oldu) geçerse yüksek ihtimal gol oluyor. 27 maçta 13 gol 9 asistim var şimdilik. top hep bizde olsa çok şukela. ama olmuyor olamıyor. defans oynamak da istemiyorum. ne yapacağuk bilmiyorum.

normal maçlarda herkesin yakındığı defans yapamama durumu bende de var. düşüncenin güzel olduğunu savunuyorum ama pratikte aşırı zor. rakip oyuncu kaleye enlemesine koşarken topu tersine çektiği gibi ben peki o zaman zaten benim de işim vardı diyip bakkala yol alıyorum. kısacası yapabilsem çok süper olacak biliyorum, ama yapamıyorum. sezen aksu şarkısı gibi oldu bebeyim.

edit: 30 maçta lig bitti la. lyon'a transfer oldum ve artık dmc oynuyorum. hep oyunun içindeyim (it's in the game). oh be. oğ ye.
  • ağustos 2011 ve hala pes'in bu oyun serisinden daha iyi olduğunu düşünen adamlar var.. bunlara vereceksin commodore 64'ü, emilyn hughes soccer'dan başka bir şey oynamayacaklar.. anca o paklar zira..
  • impact engine komikliklerinin en ilginci bu sanırım : http://www.youtube.com/watch?v=wt-pnypye4g

not: carroll' ın gol atmasını kastediyorum. yanlış anlamayın :)
  • 1-1.5 aydır oynamadığım için acayip mutlu olduğum oyundu. bugün şampiyonlar ligi maçlarının özetlerini izlerken durduk yerde gaza geldim, girip 3-5 maç yapayım dedim. amına kodumun oyunu yine aynı. 1-0 öne geç, bütün yarı atak yap, 45'te gol ye. ikinci yarı hayvan gibi saldır, 2-3 topun direkten dönsün, burak yılmaz gibi 5 tane karşı karşıya pozisyon kaçır. 80'den sonra rakip gelsin, kornerden ya da defans hatasından bir gol daha atsın, 2-1 yenil. o sinirle ellerin titreye titreye başka bir maça gir, 60 dk atak yap, gol atama. adam gelsin 65'teki ilk atağında gol atsın. sen 66'da at. adam 68'de yeniden atsın. o sinirle oyunu moyunu bırak faul yapmaya çalış. hırsla yeni bir maça gir. yine 800 atak yap ve gol atama. ama adam gol attıktan 1 dk. sonra yine gol at. bilgisayar istemediği müddetçe, istersen kaleciyi geçip boş kaleye vur, top girmesin. 45'te veya 90'da mutlaka gol at ya da ye. o sinirle anasını siktimin oyunundan çık, ea forumlarına gir. herkesin fixed match olayından şikayet ettiğini, anasının gırtladığına attırdığımın yöneticilerinin de "oyunu dengeyemek için momentum şiştemini kuyyaniyoz, yoksa iyi oynayanlay kötü oynayanlayı hey zaman ezey" içerikli cevaplarını oku. amına soktumun bebesi, dev-yol'cu musun sen, ezilenleri savunmak sana mı kaldı de. çıkar dvd'yi pilesteyşından, fırlat bir tarafa. sikerim fifa'sını, pes'ini, otur güzel güzel battlefield'ını oyna işte. şanssa senin şansın, beceriyse senin becerin, beceriksizlikse senin beceriksizliğin. en azından sinir hastası olmuyon onda.
hesabın var mı? giriş yap