• kim ne derse desin, renault citroen ve peugeot'tan çok daha sağlam ve arıza ihtimali düşük araçlar üreten firma...
  • fabbrico italiana automobili torino'nun kisaltmasi.
  • aslında bu entry’yi “tofaş” başlığına yazacaktım ama o başlığa da hep kuş serisi hayranları doluşmuş. o yüzden oradan kaçıp bu başlığa geldim.

esasında(özellikle son 10 yıldır) türkiye’nin en iyi yönetilen ve en çok ihracat yapan şirketlerinden biri olmasına rağmen “tofaş”ın en büyük hatası; 2010 lu yılların ortasına doğru (inanılmaz kötü bir otomobil olan)linea’dan (inanılmaz başarılı bir efor olan)egea’ya geçiş yapıldığı sıralarda son derece fuzuli bir karar vererek esasında her bakımdan son derece başarılı otomobiller olan ve toplamda 100’ün üzerinde ödül almış “fiat albea” ve “fiat palio” modellerinin üretimini sona erdirmesiydi..

halbuki en ucuz 0km otomobil olan dacia sandero modelinin 240.000tl fiyata satıldığı 2021 yılı türkiye otomobil pazarında egea modeli ile beraber üretilecek ve 1.0 firefly motor, 6 ileri cvt şanzıman(speedgear), 4 airbag, abs ve esp, manuel klima, 4 elektrikli cam ve metalik gövde renkli 0km bir “fiat albea“ ve “fiat palio“ anahtar teslim 169.900tl gibi bir fiyatla yılda 50 şer bin adetten toplamda 100.000 adet gibi rakamlarda çok rahat satılır. tofaş’a da araç başına 20.000tl den toplam 2 milyar tl(170 milyon $) net “ilave kâr” bırakırdı..

vatandaş da 16-17 yaşında opel corsa’ya vereceği paraya adam gibi garantili 0km araba satın alıp ona binerdi..

ah tofaş, ah tofaş ..
  • latince "olsun, birak olsun" anlamina gelen kelime.
  • yıllar önce arabasını aldığıma alacağıma pişman etmiş otomobil üreticisi. araçla ilgili bir sıkıntım yok idi ama telefonumla ilgili bir sıkıntım var. şöyle söyleyim, o arabayı sattığımda çocuk doğurmuş olsaydım şimdi okula gidiyordu. düşünün ki daha çocuk için zemin hazırlama dönemi falan var, ondan bahsetmiyorum.

her neyse ben artık fiat marka arabaya binmiyorum. ulan ben dolmuşla otobüsle gidiyorum artık ve yılda en az 1 kere ex arabamın bakımı ve vıdıvıdısı için telefonlar alıyorum. üstelik çağrı merkezlerindeki kızlardan biri kapatır kapatmaz bir başka kız arayıp aynı şeyleri söylüyor. bi gün çok sinirlenip kalayı bastım, bu sefer de sms lerle tacize uğramaya devam ediyorum.

tabii niye bu kadar sinirlendiğimi bilmelerine imkan yok ama bi update be kardeşim!

ben senin ölmüş sevgilinin doğumgünü kutlasam seni arayıp hoş olur mu? hah işte aynı şey...
  • buna binmeyelim, fransiza da binmeyelim, almana binelim denmis.

he valla. ama almana binerken de mesela audi alacaklar, a3'e binmesinler. a4'e hic binmesinler. a6 fena degil. ama bineceklerse a8'e binsinler.
  • marka konusundaki olumsuz algının yalnızca kalitesiyle alâkalı olmadığını düşündüğüm otomobil üreticisi. olumsuz algının bir diğer sebebi de ürettiği otomobillerin kasa devamlılığının olmamasıdır. misal toyota corollanın güncel kasası12. nesil yamulmuyorsam. honda civic, vw passat, polo golf ha keza. hyundai bile yaklaşık yirmi yıldır accent'i sürdürüyor. fiat'a bakıyoruz tipo>bravo>stilo>tekrar bravo>aegea project. hepsi de c sınıfı araba ama modeller ve tasarımlar farklı. evet ürettiğin bir kasa tutmamış olabilir ama neden hemen isim değiştirerek yeni bir kasa çıkarmak? model ismi konusunda biraz tutucu olmamak neden?
  • kalitesiz olabilir ama kısa ömürlü olduğuna katılmadığım markadır.

kısa ömürlü, sorun çıkaran, masraflı bir araç olsaydı taksiciler tercih etmezdi.
  • logosunu değiştire değiştire allahını şaşırmış marka. 110 yılda 14 logo kullanmak ne kadar da saçma!

sevgilisinden her ayrıldığında saç rengini değiştiren kadın gibiler yemin ederim.
  • fiat money: gerçeklikte bir değer teşkil etmeyen, sadece ekonomi üzerinde bir anlam taşındırılmış, norm olarak yerini almış para çeşidi. tüm devletlerin geçmişine bakıldığında ise commodity money* nin yerini almış olduğu gözlemlenir.
hesabın var mı? giriş yap