• tek tahammül edemediği şey, ihtilale karışan bazı subayların ortadan çekilmesi ile tüm suçun genç harp okulu öğrencilerine yüklenmesiymiş. hatta duruşmaların birisinde o kadar sinirlenmiş ki, bazı sanıkların gözlerinin içine bakarak şöyle bağırmış;

"bu işe karışmadıklarını ispatlamak için neredeyse yataklarındaki karılarını tanık gösterecekler. bu nasıl bir korkaklıktır?"

"rüzgarın oğlu" lakaplı binbaşı.
  • su an ihtiyac duyulan insan tipinin gostergesi..yaptigi eylemlerin sorumluluklarini almaya cesaret gosteren insanlara ihtiyacimiz vardir....
  • "bugün serbest kalsam yine ihtilal yaparım. benim giremeyeceğim garnizon yoktur. girdiğim garnizonu da alarma geçirir ve ihtilal yaparım. sapına kadar ihtilalciyim. benden kokuyorlar bunun için de beni asacaklar. bütün dostlara ve gerçek ihtilalcilere veda ediyor, hakkımı helal ediyorum." diyerek gerçek ihtilalciler'e yol gösteren devrim önderi.
  • "ölümün karşısında ve tanrı ile adaletin huzurunda bulunduğum şu anda, atatürk’e övgüler yazmak için kaleme sarılan şair kadar vicdanım rahat. uğruna can verecek adamlar bulunduğuna göre, davamızın daha güçlü olarak yaşayacağına inanıyorum. ve diyorum ki atatürk ölmüştür ama var olmakta devam ediyor. şimdi ben de öleceğim ama atatürk ilkeleri, ölümümle çok daha yüce bir değer kazanacak." sözleriyle aramızdan ayrılan ihtilalci kemalist subay.

kaynak: fethi gürcan'ın harbiyelileri, ömer gürcan
  • darbe girişimi başarısız olduktan sonra yanında yarbay osman deniz olduğu halde dönemin almanya büyükelçisinin yanına gitmiş ve siyasi sığınma talep etmiştir. atlara olan merakından dolayı dost olduğu alman büyükelçi her ne kadar arkadaşını kurtarmak istese de üzerilerinde üniforma ve ellerinde silah olduğu için talepleri uygun görülmemiştir. bunun üzerine büyükelçi her ikisine de birer takım elbise vermiş ama yakalandıklarında elbiseleri kimden aldıklarını söylememelerini rica etmiştir. hatta idam sehpasına giderken üzerinde büyükelçinin verdiği takım elbise vardır.
  • altıncı koğuş'ta kalmış ve aynı cezaevinde * infaz edilmiş insan.

son mektubu:

27 haziran 1964 cuma saat 02:55

canım karıcığım ve yavrularım,

ölümümden dolayı üzülmeyiniz. bu benim alın yazımmış. kalben müsterih olarak öteki dünyaya göç ediyorum. kendimi vatana ve millete adamış insanların gönül rahatlığı içindeyim. size şerefimden başka bir miras bırakamadığım için üzgünüm. bu emanetimi sonuna kadar muhafaza edeceğinizden eminim. yavrularım annenizi üzmeyiniz. tahsilinize devam edin. vatana ve millete yararlı insanlar olmak için çalışın. allah sizi fena insanlardan korusun. hepinizi önce allah'a sonra asil türk milletine emanet ediyorum. hepinizi ayrı ayrı kucaklar son defa gözlerinizden öperim.

sizi çok seven babanız fethi gürcan
  • bir ona bakiyorum.. istediklerini yapabilir miydi? yoksa o ve talat aydemir sonra dikta rejimi lideri olup birbirlerini mi yerdi bilemiyorum ama suanki turkiyenin tohumlari onlarin asilmasi ve onlar ile gidenlerin okuldan atilmasini... ve en guzel hasan huseyin anlatir asagidaki dizelerde neyin neden oldugunu...

asılmak sorun değil
    asılmamak da değil
    kimin kimi astığı
    kimin kimi neden niçin astığı
    budur işte asıl sorun!
  • doğum gününde asılan efsane subay.
  • 22 şubat hareketine karıştığını mahkemede inkar etmeyen ve idam edilen iki askerden biri. binbaşı. (bkz: talat aydemir)
  • simdi olsaydi da, tunali ve kizilayi atiyla bastan asagi gezip dursaydi.
hesabın var mı? giriş yap