• aydınlanamaz da yarıda kalırsak sonra dönmek zorunda kalınca s.k gibi etrafa bakmayalım diyerek ferrariyi satmış ve parayı da bankaya gömmüştür. yarı bilge yarı yavşaktır. tibet'te böylelerini hiç sevmezler!

imla.
  • siktirip gitmesi gereken bir martavallar silsilesinin yarrak kurek sahtelik dolu hikayesi.

ek: ferrarisini siktigimin bilgesi
  • her ne kadar kategorisi farklı olsa da küçük prens gibi balon bir kitaptır. bölümlerin sonundaki yarımşar sayfa özetler eh işte belki işe yarayabilir. ne kadar düşük zekalı, kişisel gelişimini tamamlayamamış, hayal dünyalarında yaşayan ezik insan tanıdıysam bu tarz kitaplara yöneliyorlar ve sonuç olarak sadece muhabbet çevresinde ben bu kitabı okumuştumdan öteye gidemiyorlar.
  • ferrarisinin fiyatının bu denli artacağını bilse yine de satar mıydı acaba?

bir zamanlar halkın %90'nının müslüman olduğu bir ülkede; lüks harcamalarından, şatafattan ve itibardan tasarruf edilmeyen bir dönemde üretim gitgide ayağa düşmüştür. üretmeden harcayan bu toplumun fertleri üreterek kazanan ülkelerin kullandığı para birimleri karşısında günden güne fakirlermiş ancak burunlarından kıl aldırmadan harcamaya ve lüks yaşama devam etmişlerdir. bu yaşamın yaratmış olduğu talebi arz karşılayamamış ve fiyatlar günden güne artmaya başlamıştır. fiyatların mini mini artmasını umursamayan halk günden güne fakirleştiğinin farkına varmadan lale devri çocukları gibi yaşamaya, harcamaya devam etmiştir.

bu halkın arasından en bilge olanları harcamalarını asgariye çekip, faiz geliri elde etmeyecekleri haram enstrümanlardan uzak durarak yatırımlarını taşınır ve taşınmaz mülklere yöneltmişlerdir. tabi ki bu yönelme de de lüks ön plandadır.

gel zaman, git zaman sonra 100 birimlik araçlara 500 birim, 200 birimlik evlere de 600 birim fiyat istenmeye başlanmış ve fakir halk daha da fakirleşirken zengin ve yatırım sahibi bilge insanlar kat be kat zenginleşmişlerdir.

bizim bu bilgemiz de zamanında bu hayal ülkesinde yaşamış olsaydı, belki ferrarisini satmaz elinde bir yatırım enstrümanı olarak tutardı. belki kim bilir gerekli geliri sağlayıp ferrarisinin deposuna benzin koyabilecek sosyal konumda olur ve bu aracı yollarda bile kullanabilirdi.
  • sattığı yer türkiye ise adından da anlaşılacağı gibi gerçekten bilgeymiş. dizel olmuş 7 lira. vergisiyle çocuk okutulur. duzenli bakımına verilecek parayla kredili eve girilir. başına birşey gelecek korkusunu, stresini geride bırakıp, ömrüne 10 sene katar.
  • türkiye'de bilge olmak için önce ferrari satmak gerekiyormuş. polo'mu sattım olmadı.
  • zamanında ferrarisini satıp bıst hisselerinden almışsa ferrari'nin 4 jant ve tekerleğini alamayacak bilgedir aynı zamanda
  • lise yıllarını hatırlatır bana sonra da başka çakma isimlerle kitaplar filmler çıkmıştı.
  • bu kadar boş bir kitap daha okumamıştım.
hesabın var mı? giriş yap