• saba tümer'in "amaan geçmiş, geçmiş işte.." vurdum duymazlığına "ama içimizden geçmiş.." diyerek yokuş yukarı vurdurmuştur.
  • http://www.milliyet.com.tr/…6103/default.htm?ver=17

yeni albümü ‘fd 7’yi çıkaran feridun düzağaç, radyo pink’te ‘cadı kazanı’ adlı programa konuk oldu.

düzağaç, “yıllar önce alev alev şarkınızı özcan deniz okumak istemiş, doğru mu?” sorusuna “evet. ben özcan’ı prestij müzik zamanından biliyorum. o, orada starken, biz akıbetini bekleyen müzisyenlerdik. müzikal tercihler içinde böyle bir şey mümkün değildi. özcan deniz şarkıyı okumuş olsaydı belki hatırı sayılır bir param olur, türkiye’nin her yerinde duyulurdu. ama, şarkımı ondan dinlediğimde kusar hale gelebilirdim. çünkü ben bir bülent ortaçgil şarkısını gülben ergen’den dinlediğimde kalbi kırılmış bir müzisyendim” dedi.

ahahaha kurban olurum lan sana,yardırdı şerefsizim.

düzeltme: ah ulen feridun,güzel laftı ,neyse yalanlamış kendisi.
  • beş parasızken akşam soğuk evde ısıtılmış çay içip aşk acısıyla feridun düzağaç dinlediğim günlerimi garip bir şekilde çok özlüyorum. dertlerimiz güzeldi çünkü. aklımızda sadece bir kişi ya bir şey vardı, o kadar. tek meşguliyetimiz aşktı. kendisinin de payı var, sağ olsun var olsun.
  • yaşayan en önemli şairlerden biridir.

- bu aşk süsü verilmiş bir cinayet. (bkz: ağlamıyorum)

- ağlarsan eğer, ilk damlanla arınabilirim. (bkz: ağlarsan düşerim)

- birbirimize birkaç aşk kadar geç kalmış olmasaydık. (bkz: alev alev)

- aşk bu mu? aşk acı mı? acıtır mı? incitir mi? aşk bunu bana yapmaya mecbur mu? (bkz: aşkın e hali)

- di'li geçmişten tek yaramsın sen. (bkz: beni bırakma)

- ne konuşuyor bu insanlar, ne kadar uzak kelimeler anlamdan. (bkz: beni unutma)

- bir adada olalım mesela akşamüstü olsun zaman. durmuş olsun aşkımıza takılmış asık yüzlü yelkovan. (bkz: bir aşk masalı)

- özler mi rüzgar saçlarımı okşamayı? (bkz: bir gün ölürsem)

- buralardan gitme, buralar gitsin sen gitme. (bkz: buralardan gitme)

- bakışların gittiğin yerden uzak yoksa gelirdim. (bkz: cumartesi)

- önce fikrin düşer boğar gecemi sorulara. (bkz: çok aşık)

- hızlı gittim. genç öldüm. tur bindirdim ben ömrüme. (bkz: çok geç)

- ne seninle oluyor ne bensiz. ne kendimle mutluyum nede sensiz. (bkz: deli)

- beni tanımla. cümleler içinde kullan. yepyeni anlamlara sal. (bkz: dipteyim sondayım depresyondayım)

- içinde kalbimi unuttum. içince düşüyor aklıma yaşamak. (bkz: kurumuş ölüyorken)

- insanlara bahar gelmiş. bendeki bu kış daha hafifçe. (bkz: mütemadiyen ağlıyorum)

- hiçbir şey diyen bir cümlenin, ortasına terkedilmiş bir kelimeyim. (bkz: nadas)

- başını biraz çevirsen, gerçeklerin gülümser. yalanlar avutmaz olur, yara derinse eğer. (bkz: yıldızlar)
  • "bekle beni gezi parkı ..geliyor en düz ağacın." twiti atmıştır az önce.
  • debe editi: seni seviyorum feridun abi.

2003 ya da 2004 sonbaharı,
    mekan; ex bronx sanirim.
    meslek; ogrencilik

45likde 1.250.000 tlye, bira ficilarinin uzerinde oturarak bira icip; bronxdaki feridun konserine dogru yol aldik.

konser basladi sarkilar selale; duygular sahane, serde ogrencilik var aglayamam...

itise kakisa en one dogru geldik grupcak, feridun abi sarki soyluyor biz iciyoruz bir yerden sonra ufak ufak diyaloglarla konsere renk katiyor...
    sorular soruyor sohbet ediyor, bronx zaten cok da buyuk bir mekan degil.
    samimi ortam... sarkilar sahane, icki bahane, serde sarhosluk var anlatamam...

bir sarki caliyordu yarida kesti bir anda;

“aklima bir sarki geldi onu soyleyecegim sizlere, bayagidir da konserde soylemedim” dedi...
    ardindan da ekledi; “ aslinda bu sarkiyi cok da muzik bilmedigim zamanlarda yapmistim...”

ben de bagirdim; gamli ucak!!!!
    dondu bana, ic gecirdi; “o sarkiyi yaptigimda muzik bildigimi dusunuyordum simdi sayende sorguladim...“
    biraz bozuldu onu uzdugum icin ben de bozuldum...
    ardindan lavinya calmaya basladi...

serde erkeklik var aglayamam...
  • cumartesi günü 6:45 kk sahnesinde kendisine de bir saygı albümü tarzından sanatçı dostlarının destek verdiği bir albüm hazırlığı olduğunu ve o albümde alev alev parçasını teoman'dan dinleyeceğimizin haberini verdi.

senelerdir kendisinden dinlerken ciğerimiz parçalanmamış gibi bir de teoman parçalasın istemişler sağolsunlar. neyse ben şahsım adına sevinçle aldım kabul ettim arkadaşlar. kendilerine buralardan düşünceli hareketlerinden dolayı teşekkürü bir borç bilir, çocuk heyecanım ile teoman'ın sesinden '' alev alev'' beni delip geçsin diye sabırsızlandığımı belirtmek isterim.*
  • söz yazarlığında "joni mitchell samimiyeti" diye bir şey vardır. düşüncelerini sözlere samimi olarak yansıtmaktan farklı bir seviyedir bu. insanın şarkı sözü yazarken, kendine yalnızken bile olamayacağı kadar dürüst olması diye açıklanabilir. bütün savunma mekanizmalarını ortadan kaldırıp şarkı sözü yazmasıdır bir anlamda. eşsiz bir özellliktir.

kris kristofferson'ın, mitchell'ın blue albümünü dinledikten sonra ona gelip "bazı şeyleri de kendine sakla" dediği rivayet edilir.

feridun düzağaç'ta da bu var. dinlerken hiçbir şeyi saklamadığını hissediyorsunuz. bu kadar iyi söz yazarı olup da, bu kadar hesapsız kitapsız yazabilmek sahiden çok nadir rastlanan bir nitelik. iyi ki var, iyi ki böyle yazıyor.
  • flu tv'nin yeni, müzik konseptli videosunda arz-ı endam eyleyen güzel ruhlu insan. naif kişiliğini ve mütevazi tavrını her kelimesinden kolaylayca anlayabilirsiniz. müzik yapmak isteyen gençlere ne gibi önerilerde bulunursunuz gibi bir soruya "değişen dünyaya gençler benden daha hakim onlara öğüt verebilecek biri değilim" diyebilecek kadar da gerçekçidir aynı zamanda. bu insana "bizim gibi yeni çıkan müzisyenleri tehdit olarak görüyor musunuz? " diye bir soru sorma hadsizliği gösteren kişide kendisini hiç tanımadığını belli etmiş sanırım. umarım hep kendisi gibi güzel insanlarla karşılaşır seviyoruz kendisini.
  • asabi galiba biraz. dün gece konserine gittim ilk kez ooze venue'de, konuşurken lafını kestiler diye sinirlenip terk etti sahneyi bir yarım saatliğine, "konuşurken lafımın kesileceği bir sevgiyi kabul etmiyorum" gibi bir şeyler söyledi giderken. abi kaç yaşında adamsın, mikrofon da sende, biraz daha sesli konuşsaydın olmaz mıydı yani. hem o nasıl bir prensip öyle, ben her lafımı kestiklerinde çıkıp gitseydim dokuz yaşımdan beri evsizdim abi.
hesabın var mı? giriş yap