• eski uzakdogu terminolojisinde "obsessive compulsive disorder"i tanimlamak icin kullanilmis olan ad.
  • evime gelen bir kiz arkadasim "tuvalet klozetinin kapagini kapali tut, feng shui'ye göre negatif enerji verir" diye uyarmisti. iyi ki varsin feng shui, yoksa negatif enerji yedigimiz yetmezmis gibi bir de kokudan burnumuzun diregi kirilacakti dedim coskuyla. ve hemen ben de bir feng shui prensibi kesfettim: mutfakta balik kizartirken havalandirmayi acmazsaniz da mutfakta negatif enerjiden göz gözü görmüyor. bu yüzden feng-shui'ye göre mutfak havalandirmasi acilmali ki negatif enerjiler vakumlanip ciksin gitsin ortamimizdan.
  • aynı evde bile yaşamadığım halde, tek bi tane meraklısının hayatımı burnumdan getirdiği akım (ya da her neyse).

"ofiste çöp bulunduramam, feng shuiye aykırı, bilmemne dengem bozuluyor" diyen bi manyağın yüzünden çöp toplama saatlerini değiştirdim yetmedi, işyerinde, odasında çıkarttığı günlük çöpü organik-inorganik diye ayıracam dedi, odasına özel ikinci bi çöp kutusu aldırdım, yetmedi, "çöpün organik olanını odada tutamam, enerjimizi yer" dedi, "kapının önüne çıkartılacak her akşam" dedi, peki dedik, yetmedi, "odadaki çöplerle koridordakiler aynı saatte dökülmeyince tam bi temizlik olmuyor, enerjim boşalmıyor" dedi, peki dedik, ama en son "tütsü yakacam koridorda, ihtiyacımız var bu enerjiye" dediğinde kırmızı gördüm ben dünyayı bi süre.

gıcığım o yüzden feng'e de shui'ye de. zıkkımın dibi ulan. onların enerjisi ayarlanırken benimkinin içine ediyor, ne anladık?
  • balkonda mangali koyacagimiz koseyi, tv setinin uzerindeki dantelli ortuyu elin cinlisi nerden bilsin allasen..biber bey'in dedigi gibi hepsi cekik gozlulerin hurafesi, sanki bizim yerli hurafeler az geldi de...
  • cinlilerin ev secme, dayama ve doseme sanati. hesaplamasini falan bilemicem de okuduklarimdan birkac tips derlersem;

mesela yatak odasi dekorasyonu cok cok onemliymis. ask basta hayata dair hersey yatak odasinda arkadaslar.

- yatak direkt boylamasina kapinin hizasinda olmayacak. enlemesine bilemicem.
    - yatak iki ucundan da erisilebilir olucak yani duvara dayali olmayacak. iliskide dengesizlik yaratirmis. hatta ortalamak en iyisiymis.
    - yatagin onunde ayna olmayacak. iliskiye ucuncuyu davet edermis.
    - akvaryum, deniz resmi, su ile ilgili hic birsey olmayacak. yatak odasi yapi itibari ile ates, e su da hos degil haliyle. iliskideki atesi sondurebilirmis.
    - yatagin alti dolu olmayacak kesinlikle. baza olayi cok yasak yani.
    - herhangi bir elektronik esya kesinlike olmayacak, kosu bandi vs. dahil.
    - yatak odasi sadece iliski hakkinda ve uyumak sevismek odakli olucak. mesela evde bebek cocuk varsa ilgili zimbirti yatak odasinda olmayacak. isle ilgili dosyalar, kitaplar, faturalar falan yasak.
    - yatagin onundeki duvar, yani yatmadan once son, kalktiktan sonraki ilk gordugunuz duvara guzel birsey asmalisiniz. iliski, aile hakkinda fotograf vs. falan asilmamali imis, gece gunduz gozum iliski uzerinde enerjisi verirmis. genel hayatla ilgili birsey, hosunuza giden, vs. su ile alakali degil ama. hatta hic aile, iliski resimi bulundurmayin.
    -cicek de bulundurulmayacak. hadi olsa bile gozden irak sekilde.
    - carsaf renkleri en iyisi ten rengine yakin ki bu beyazdan, pembeye ya da kahverengiye kadar genis bir yelpaze.
    -aksam yatarken oda icindeki butun dolap kapaklari vs. tum kapaklar, kapilar kapanacak.
    -havalandirilacak ve gunes isigi alacak tabi bi de.

bunlar genel olarak yatak odasi ile ilgili. baska orasi burasi ile hatirladiklarim,

-istahinizi kontrol etmek istiyorsaniz, mutfakta yesil ve mavi renkleri kullanmalisiniz. acik sari da normalde hos bir renkmis.
    - yine tezgahin ustune taze meyve sepeti vs. gibi ya da o bizim tursu kavanozlari varya onlari falan koymak 'taze' bir gorunum yaratmak esas.
    - bambu kullanmak istiyorsaniz, hani sans bambularindan,5 element birarada olmali. cam vazo(cam degilse vazonun icine madeni para atilacak), su,tas ve kirmizi bir obje genellikle kurdela. 2 tane ask, 3 tane mutluluk, 5 tane saglik, 8 tane refah ve 9 tane iyi kismet kader (good fortune) icin gerekli.
    -tuvalete cok giciklar bu cinli amcalar, genellikle hep tuvalet kapagini ve kapisini kapali tutun diyorlar ki enerji tuvaletten evin disina akip gitmesin. hatta banyo kapisinin dis tarafina ayna asin bile diyorlar.
    -evin giris kapisi acildiginda nereye baktigi da cok onemli. karsisinda ayna kesinlikle olmayacak, merdiven, duvar vs de hos degil. kapi direkt mutfaga aciliyorsa fena, o evin enerjisi hemen gidiyor demektir, yemek demek enerji demek!

tabi bunlar sadece kucuk oneriler. asil olayi yon ve hesaplamaya gore evde alanlar belirleme falan. bir de asil feng shui nin en temel prensibi dokuntuye tamamen karsi ki burasi iste klasik turk evlerinin battigi noktadir; adamlarin dedigi, gereksiz, kullanmadiginiz, kirik, calismayan vs. her turlu esyayi, kiyafetten toplu igneye kadar atmaniz gerektigi. ne olduu, o gozunuzun onunden ne hurclar, ne vakumlanip konulmus kiyafetler, astari gidik ayakkabilar, saklanmis hediye paketleri, esantiyonlar gecti di mi tereteytey!

bence en guzeli yeni eve tasinirken dikkat edilmeli yoksa zor gibi uymak.
  • burada okuyup etkilendigim feng shui ogretileri uygulamak uzere eve gittim.. enerji bi salinsin ferahlatsin evi diye, iki tarafin pencerelerini sonuna kadar actim oturdum. simdi bozmuş motoru yatıyorum. şimdi reiki entrylerini okuyayım da iyileşeyim bari.
  • gelmiş geçmiş, yaşamın gerçeklerine uzak bir millet olan çinlilerin harikulade işlerinden biri.
    galiba hayattan bu kadar kopuk bir millet daha olamaz. millet ışın kılıcına geçerken bile bunlar hala uzakdoğu sporu adı altında toplanacak hoş geleneksel tatların peşinde.
    zaten aklı başında bir imparatorluktan çin seddi gibi bir eser çıkmazdı.
    teyzem bir gün bana gelip "oztokyolu feng shui" dediğinde adından anlamıştım bunun uzakdoğu malı olduğunu.
    "ne ki bu şimdi?" diye biraz karıştırınca sırrına vakıf oldum. vakti zamanında 4 bin yıl kadar önce çinliler atalarını gömerken bir şey dikkatlerini çeker. tabii ataları dediğimiz kişiler abisi, amcası, babası falan. ama ata deyince karizmatik oluyor. çililer atalarının ruhu huzura kavuşursa kendilerinin de huzurlu bir yaşam süreceklerine inanacak kadar saf bir millet olduklarından bir gün aralarından bir tanesi çıkar der ki "kardeşlerim çinliler, biz bu ataları yüce oldukları için dağların tepesine gömüyoruz. ama fırtına çıkıyor, yıldırım düşüyor. ölüler kavruluyor. yazıktır. günahtır. gelin bunları deniz seviyesinde gömelim. hem bayramlarda ziyaret etcez diye götümüz çıkmaz. ta dağın tepesine her bayram çıkcam diye belam sikiliyor" diğer çinliler adama hak verirler. o sıralarda çin'in nüfusu milyarı falan bulmamış. aralarında ufak bir oylama yapıp hemen karara bağlıyorlar ve deniz seviyesinde gömmeye karar veriyorlar.
    derken efendim aradan zaman geçiyor. atalar birer, ikişer ölmeye devam ediyorlar. bunlar da daha önce kararlaştırıldığı üzere deniz seviyesinde mezarlar açıyorlar. amaaaaaa..... zaman tabii ki yerinde durmuyor. bayram geliyor. ne büyük tesadüf ki o bayram kışa rastlıyor. tepede de nal gibi dolunay var. yağmur şakır şakır yağmış, dolunay da gel git olayıyla suyun seviyesini artırmış. ani mezarlar toptan denizin dibinde. atalarını deniz seviyesinde gömdüklerinden suyun dibini boyladığını anlayan çinliler bu aklı veren herifi öldürüyorlar. birisi diyor ki "bunun leşini suya atalım" diğeri "hayır efendim tepeye çıkaralım yıldırımlar düşsün üzerine" diye cevap veriyor. tam o sırada aralarından bir tanesi "biz en iyisi bunu dağın tam orta bölgesine gömelim. böylece hem suyun hem de rüzgarın arasında kalır" diyor. bu fikir hepsinin aklına yatıyor. adamı dağın ortasına gömüyorlar. ancak aradan yıllar geçiyor ve bir bakıyorlar ki adamın mezarı sapasağlam. oldukça iyi korunuyor. ne rüzgar etki ediyor, ne de su. hemen tövbe edip adamın mezarı başına gidiyorlar ve orayı türbe haline getirip çaput bağlamaya başlıyorlar. o çinlinin aziz hatırasına da türbeye rüzgar ve su manasında "feng shui baba" türbesi diyorlar.

bu inanış zaman içerisinde gelişiyor ve feng shui felsefesi doğuyor. yani suyun ve rüzgarın arasında olan her şey korunaklıdır. güce cok yakın olmayacaksın, ama güçten de uzak kalmayacaksın.
  • feng shui ile alakali 2 kitap cevirmishtim yazin. lillian too's little book of feng shui ve lillian too's little book of feng shui at work. basta cok gereksiz gorunen bir suru sey kitabin sonuna dogru cidden onemli gorunmeye basliyor. gercekten de cok mantikli seyler var icinde fakat arada batil inanclara da kaymiyo degil.
  • bunu derken dünyanın en yüzeysel adamlığına mı oynuyorum bilmiyorum da, konu komşu bilimum bağırsak aktivitenizden ve yellenme şiddetinizden haberdar olmasın diye değil de, enerjinin kaçmaması için mi iç mimarlar girişin karşısına tuvalet koymayacak?

tuvaletle mutfağı hamamböceklerinin işini kolaylaştıralım diye yan yana mı koyarız ki normalde, feng shui 'ye ters düştüğü için aralarını açalım?

sandalye yüksekliği ile masa yüksekliği arasında 1 metre fark olsa, duvar üstünde yemek yiyormuş tadı yakalayacağımız için mi rasyonal oranlarda seçeceğiz bu iki objeyi, yoksa fang shui bize öyle dediği için mi?

göt kadar evlerde yaşamak zorunda olan çinliler hayatlarına renk katmak, oturdukları yerden daha da fazla tiksinmemek için takılıyorlar kendi başlarına, sarmışlar fang shui'ye, biz üstümüze alınıyoruz.

yok ama, saol fang shui, sen olmasaydın salonumun ortasına sıçacaktım...
  • cinliler feng shuinin iyi bir yasam getirecegine inanirlar, ama unutulan bir sey var ki bir cinli icin iyi bir yasam demek 60 sene bir kooperatif ciftliginde essekler gibi calisip pasli bir bisiklet sahipi olmak demektir. secim sizin.
hesabın var mı? giriş yap