• besteci, piyanist, orkestra $efi ve ogretmen. bir piyano koncertosunu halk onunde ilk defa ezbere caldi.
  • mozart gibi o da requiem yazdıktan hemen sonra hayatını kaybetmiştir.
  • bach'in st. john (veya st. matthew tam hatirlamiyorum) passionunun notasini- kasap dukkanindan kurtaran, tam paket kagidi olmak uzereyken kesfeden kisi.
    piano triosu, edebiyatin en zor eserlerindendir. caykovskinin piano triosuna esdeger olarak..piyanist oldugu icin, piyano partisine pek guzel yuklenmistir
  • filmlerden ve avrupa soylularinin dügünlerinden tanidigimiz iki ünlü dügün marsindan biri, bestecinin bir yaz gecesi rüyasi oyunu icin besteledigi sahne müziginden alinmis bir bölümdür. digeri ise wagner'in lohengrin operasindaki gelin korosunun (bräutliches choral, bridal chorus) söyledigi marstir. bu iki marsi dügününde caldirmayi düsünen ilk kisi, kralice victoria'nin kizi prenses victoria'ymis. prensesin prusya veliaht prensi willhelm'le evlendigi 25 ocak 1858 tarihinden beri iki marsin dügün törenlerinde calinmasi neredeyse geleneksellesmis.

reformasyon senfonisi, italyan ve iskoc senfonileri kadar cok calinmasa da cok basarili! bir eserdir (claudio abbado, londra senfoni kaydini not düseyim). fingal magarasi uvertürü (hebrides uvertürü), yukarida bahsedilen sözsüz sarkilari (lieder ohne worte) ve do minör piyanolu üclüsü, schöne melusine ve meeresstille und glückliche fahrt uvertürleri felix m.'in diger taninmis yapitlari arasindadir. mendelssohn, leipzig gewandhaus orkestrasi'ni üstün bir seviyeye cikarmis (1835-1847) ve leipzig konservatuvarini kurmustur (1843). ayrica fanny mendelssohn'un kardesidir.

bartholdy soyadi, mendelssohn ailesinin hristiyanliga gecmesinden sonra alinmis.

http://w3.rz-berlin.mpg.de/cmp/mendelssohn.html
    http://en.wikipedia.org/wiki/felix_mendelssohn
    http://www.felixmendelssohn.com/
  • romantik çağda güzel eserler bırakmış, bana göre genç ölmemiş olan-müzisyen adam işi bitince ölür-, goethe ile mektuplaşmış olan bir bestekar.
  • surekli anlamsizca diger romantik donem bestecileriyle karsilastirilan ve "chopin dururken mendelssohn ne, hih!" demeclerine maruz kalan besteci. ustelik bu demecleri verenler de muzisyenler, icracilar.

yazdigi "sozsuz sarkilar" albumuyle cocuklugumdan beri cok sevdigim, piyano triolarini hayranlikla ve cok severek calistigim, variations sérieuses'un bestecisi. ustelik dunyaya da cok buyuk bir hayri olmustur (bkz: matthäus-passion)..
  • venezianisches gondellied, op. 62-5 adlı piyano ile icra edilen bu eseri, benliğimi bana öyle duyumsatır ki..
  • aşağıdaki linkten "opus 64 mi minör keman konçertosu"nun "allegro molto appassionato" bölümünü keman virtüözü kyung-wha chung * yorumuyla dinleyebileceğiniz harika besteci.

violin concerto in e minor op 64. part 1/3
  • piyano kulliyatindan bahsederken lieder ohne worte yi es geceni johann sebastian carpar. buyuk bestecidir. saf dehadir. ozellikle 8-12 yas arasinda erismis oldugu bestecilik kabiliyeti insana anevrizma gecirtecek olgunluktadir. bu baglamda deha cocuk mozart`i bile yemistir. tarihteki en yetenekli 15 yas alti muzisyen oldugu suphe goturmez.

ote yandan yasadigi yasamin elitligi, asiri sterilligi muzigine de yansimis ve romantik tabiata ellerini pek kirletmeden, ancak parmak uclari ile temas edebilmesine izin vermistir. bu anlamda kisiligini asiri disari vurusundan, heyecanli konusmasindan, darmadagin ust basindan tiksindigini belirttigi hector berlioz ile muzikal olarak da tam zit kutup kabul edilebilirler. ben olsam bunlari surekli ayni davete cagirip yan yana oturturdum.
  • müziğin harika çocukları'ndan? iyi bir ressam, usta piyanist. viyolacı, olağanüstü org yorumcusu, usta santraçcı, iyi bir bilardo oyuncusu, dansçı ve binici.

mozart'tan sonra en kapsamlı bestecidir...
hesabın var mı? giriş yap