• pazar beni arayan, pazartesi, çarşamba günü görüştüğüm ve cuma beni işe almayı kabul eden firma..
    öyle hızlı yaani...
    edit: bu vesile ile 8 aydır işsiz olan ben bir işe kavuşmuş oldum bütün işsizi arkadaşlara nasip olur işallah...
  • 1973 yılında kurulmuş ve ilk bir kaç sene içerisinde türlü badireler atlamış kargo devi. hatta bir defasında; pazartesi günü operasyonu devam ettirebilmek için o zamanın parasıyla en az 10.000 dolar'a ihtiyaçları varken, cuma akşamı kasayı 5.000 dolar'la kapatmışlardır. durum aşikârdır. pazartesi operasyon duracaktır.
    ancak şirketin bir üst düzey yöneticisi pazartesi işe geldiğinde kasada 32.000 dolar olduğunu görür. şirketin ceo'su ve kurucusu olan fred smith'e giderek bu paranın nereden geldiğini sorar. aldığı cevap şok edicidir:
    "haftasonu kasadaki 5.000'i alarak las vegas'a gittim. şansım yaver gitti, 27.000 dolar kazandım."
    evet; bugün bir fedex varsa, fred smith'in o haftasonu şansının yaver gitmesinin büyük rolü vardır. şaka gibi ama gerçek...
  • istanbuldan zurih'e yollayacagi paketimi once frankfurt'a yollayan, sonra da bir sekilde avustralyaya yollamayi basarabilmis, ustune usluk sucu da delivery guy a yukleyen, insana tam olarak parasiyla rezil olmak duygusunu tattirabilen bir uluslararasi kargo sirketi. hayati onem tasiyan kargolariniz varsa tekrar dusunun derim, husrana ugramayin.

tracking ozelligi mi, guzel tabi. yanlis ve gec giden paketinizin hangi kitalarda gezinmekte oldugunu gorebiliyorsunuz, evet, nefis.
  • işveren yazmayı bilmeyenlere iş veren.
  • california'dan çıkan paketimi tahmini 5 gün içinde teslim demesine karşın 4 gün içinde denizli'ye yollayarak gözlerimden 2 damla yaş süzülmesine vesile olmuştur.
  • merkezi memphis de olan kargo sirketi. cok zekice hazirlanmis bir logosu vardir. federal express markasi fedexe donusurken yeni logoda e ve x harfleri arasindaki boslukta hizi temsilen bir ok olusur. fed mor yazilir. ex ise urune gore renk degistirir. express urun icin turuncu, ground icin yesil vs.
  • trackinginde "int'l shipment release" ibaresi kargonun gümrükten sorunsuz geçtiğine, "customs/clearance delay" ise sizi çileli bir yolun beklediğine delalettir.
  • siparişinize dünyayı gezdiren firmadır. bir de türkçe sayfasının çevrisi ayrı bir konudur. kargo durumu olarak "ayrılmış fedex yeri" dendiği zaman, pariste bir yerde siparişinizin fedex e ayrılmış "kamyoncular lokali" gibi bir yerde dinlenmekte olduğu izlenimini verir. ancak asıl demek istedikleri "fedex yerinden ayrıldı" olmaktadır. yani büyük ihtimalle ürün yoldadır. ama nerededir, nereye gitmektedir. kim bilir.

ilaveten:

arayıp kargonun durumunu sormak istersiniz. ancak "müşteri temsilcilerimiz şu an diğer müşterilerimize hizmet vermektedir, bekleyenler arasında 1. sıradasınız" bandını n defa dinler durursunuz. mesela ben. hem dinliyor hem yazıyorum şu anda.
  • olur ha denk gelir, kocabaşların kulağına gider. arkadaşım, türkiye ayağında proforma faturayı ticarî fatura zanneden gümrük müşavirleri çalıştırıyorsunuz. lol ki ne lol. sonrasında, kategori 3 kapsamında değerlendirilmesi gereken iade gönderiyi şahıs kullanımına uygun diye sorgusuz sualsiz gümrükten çeken, itiraz sonrasında "aa ama biz bunun ödemesini gümrüğe yaptık, iade almamız mümkün değil" diye bahane sunan yalancı bir gümrük biriminiz var. işini yapmayı bilmeyen sikko elemanlarınız sayesinde çok şükür bugün kendi ürettiğimiz malın iadesi için devletimize gümrük vergisi ödemeyi başardık. sorarlarsa ihracatta kdv muafiyetine saydık deriz. dangalaklar sizi.
  • turkiye'ye girene kadar sahane firma, turkiye'de mng kargo ile anlasmislar ve bugun sahane bir gorusme yaptik kendileri ile.

bir gonderi fedex 'ınternational priority' tanimi ile tarafima florida'dan gonderilir. (ilgili tanimin iddiasi avrupa bolgesinde yer alan ulkelerin coguna 2 is gunu, max 1-3 is gunu icerisinde paketin tarafima teslim edilmesi).

17'si aksami florida'dan yola cikan (dikkat, cuma gunu) kargo 18'i sabahi memphis, aksami fransaya iner. 20'si sabah 8'de istanbul'a gelir.

geldik bizim turk gumrugune ve tadaa saat sabah 10'da fedex'te notification belirir, gumrukte delay yasaniyor, musteri tarafinda yapilmasi gereken birsey yok diye.

dunden bugune hicbir degisiklik olmayinca fedex turkiye aranir ve o ne? mng kargo acar telefonu.

yurt disindan gonderi var denir, gumruk servisini arayin derler.

kendilerini aradigimda gecen konusma ise:

-merhaba hanimefendi ben nyks su gonderi numarasi ile bir paketim var nedir akibeti ogrenebilir miyim?
    +gumruge takilmis efendim.
    -peki de sitede benim birsey yapmama gerek olmadigi, gecikme oldugu belirtilmis, madem gumruge takildi priority shipment oldugunu bile bile bana niye haber vermiyorsunuz?
    +efendim priority shipment yurt disindan turkiye'ye gelene kadar gecerli, burada biliyorsunuz gumruk var.
    -gumruk var da hanimefendi priority diye benden almissiniz ekstra $40 para, tum iletisim bilgilerim var neden beni arayip, mail atip durum ile ilgili bilgi evrak neyse talep etmiyorsunuz?
    +beyefendi bu paketin icerigi 70 euro'dan yuksek oldugu dusunulerek gumruge tabi tutulmus, biz dusuk oldugunu belirterek(neye gore belirttikleri de belli degil, orada bir tane ofis annesi var, ah yavruuum, bu 70 eurodan yuksek alisveris yapmaz bizim hatcanin oglu bu, almayin bundan gumruk yaziktir mi diyor? neyin kafasi bu?) ekspertiz istedik, eger cok acilse siz de ekspertiz memuru ile istanbul'da gorusebilirsiniz.
    -hanimefendi o paket kapima kadar 3 is gunu icinde gelsin diye para oduyorum ben size, balikesir'den kalkip istanbul'a mi geleyim siz isinizi beceremiyorsunuz diye?
    +biz size hizlica bugun icerisinde donus yapmaya calisalim
    -rica edicem yarina elimde olacak sekilde ne gerekiyorsa yapin.
    +...

su cumle "+efendim priority shipment yurt disindan turkiye'ye gelene kadar gecerli, burada biliyorsunuz gumruk var." benim fedex ile calismayi birakma sebebim oldu.

bu aralar turk kargo firmalarinin basina bisey gelirse muhtemelen bendendir.
hesabın var mı? giriş yap