• oncelikle #16346773

futbol sahasinda, son derece terbiyesiz bir insan evladidir kendisi.

parma yillarini pek bilmem, lakin ;

yıl 1997.
    newcastle-barcelona, sampiyonlar ligi grubun (b grubu yanilmiyorsam) ilk maci. calismak zorundayim maci izleyemiyorum, yolun kasiısindaki otelin bahcesinde maci izleyenlerin sesini dinleyerek kendimi kahrediyorum. sinirimden de iciyorum inceden (fonda pearl jam, ten), benden baska kimse yok, gelen olsa da zilzurna sorhostur zaten. (koy gotune rahvan gitsin mode on)

neyse mesai gece yarisi sona erdiginde kendimi bir bara attim, macin sonucunu bildigim halde ozetleri izlerken kendimi tutamayip, ozellikle de ucuncu golde ayaga kalkip -tum barla birlikte- bagirirken buluyorum kendimi. dogustan arizali -ama dunya tatlisi- geordielerle birlikte maci canli izliyoruz sanki.

iste tum bu tantananin nedenidir tino asprilla. hos, bu performansinin devamini pek getiremese de taraftar hep kredi tanimistir kendisine.

tum bar, macin ozetini izlerken niye bagirmis diye soracak olanlar icin link:

http://www.youtube.com/…dpge9ort53y&feature=related
  • tarzının gelmiş geçmiş en etkili oyuncularındandır. hızlı, teknik, çabuk. ayrıyeten kafa toplarına da hakimdi baya. belki brezilyalı olsaydı ronaldo ayarında biri olabilirdi, parma ve newcastle üst düzey takımlardı belki ama bir milan, barca değillerdi. dediğim gibi kolombiya da bir brezilya olamazdı kesinlikle. asprilla bunun zararını gördü biraz da. haliyle süper starlık bilinci oluşmadı. daha büyük hedefler koymuş olsaydı farklı olurdu kesin ama yine de unutulmazlar arasındadır. saygıyı, hatırlanmayı hakediyor. şimdi tam anlamıyla o tarz oyuncuları özler olduk. sağ sol dinlemeden, koydumu oturtan, hızlı, sert, güçlü, teknik, bir weah yetişmiyor mesela.

şurda gollerinden bir kesit sunulmuş, özellikle 1:50 izlemeye değer.

http://www.youtube.com/watch?v=zp0v7mjmidq
  • serie a ile premier league de nice unutulmaz hatıranın içinde seçilen hırslı yüz ifadesiyle bir çocukluk idolü,yaşlanınca büyüdüğümüzü idrak ettiğimiz bir "bizim çocukluğumuzun topçusu".

benzerleri için:
    (bkz: jürgen klinsmann)
    (bkz: alan shearer)
  • thomas brolin'le birlikte zamanında ortalığa gol kusup rakip defansları küstürmüş bi adamdır.. takımı hatırlamıyorum lakin uefa kupasında(ki o sene kupayı müzesine götürmüştü parma) kornerden ceza sahasının bayağı dışına doğru kesilen bir topa gelişine voleyle çakarak 90a taktığı bir gol vardır ki zamanında beni benden almış, televizyon karşısında küçük bir tapınma seansı gerçekleştirmeme neden olmuştur.. kornerden ceza sahası dışına doğru kesilen topu da ilk defa o maçta görmüştüm küçük yaşımda..
  • ismigüzel.

mahalle maçlarında, attığınız bir çalımın hemen ertesinde kendinizi havaya sokma gayesiyle "faustiooonoo aspiryaaaa" dememiş iseniz doksanlar kuşağının futbol ile filizlenen kuşağın mahsûlü değilsiniz demektir.

zencinin de zencisiydi, kapkara. bacakları bir örümceği kıskandıracak kadar inceydi ve sanki "fuleli futbolcu"nun hızlı futbolcudan farkı nedir cümle âleme göstersin diye futbol oynuyor gibiydi.

hiç en büyük kulüplerin en flaş isimlerinden olmadı. sergenvâri bir umursamazlıkla, bugün futbolu bıraksa yarın gerisin geriye kolombiya'ya dönüp mahallesinin kahvesinde takılacak bir havası vardı.

vesile oldu, isminin altındaki entry'lere, benim de paylaşdığım "hey gidi günler" kalıbını kullanma sıklığımız artıyor diyeyim. bir erkek babasına benzediğini düşünmeye başladığında yaşlanırmış. ikinci merhale, alelade internet gezintilerinde bile şaşırma debisinin yükselmeye başlaması herhalde. bu da faustino başlığının altına sıkıştırılmış bir not olsun, ayıp olmaz, biz onunla birlikte büyüdük...

"faustiiinnoooo aspiyaaaaaa"
  • 21 mart 1993'de serie ada 58 maçtır kaybetmeyen ac milan 'ı san siro da 1-0 mağlup eden parma nın golüne atan...
  • o kadar sıska bir adamdı ki çoğu zaman bu herif 90 dakikayı çıkaramaz, sahada kesin ölür diye düşünürdünüz. ama nazire yaparcasına, fiziksel mücadelenin tavan yaptığı bir ligde* takır takır top oynamıştır. carlos valderrama'yla birlikte bir zamanlar kolombiya milli takımının simgesi, mahalle maçlarımızda her takımda 2-3 tane adaşı olan bir futbolcuydu.
  • bir dönem dünyanın gelmiş geçmiş en büyük ofansif oyuncuları arasında adı zikredilen, ancak yükselişi kadar düşüşü de çabuk olmuş kolombiyalı eski forvet oyuncusu. 1994 dünya kupası öncesi arjantin'i 5-0 yendikleri maçta oynadığı inanılmaz futbol ve attığı gollerle hatırlanabilir. o dönemde milli takımda freddy rincon ile beraber iyi bir ikili olmuşlardı. ancak dünya kupası onlar için tam bir hüsranla sonuçlanmıştı. oysa pele turnuva öncesinde "kolombiya şampiyonluk için favori takımım" bile demişti. serie a'da da parma formasıyla iyi işler yapmıştır vakti zamanında. çok süratli ve kıvrak bir futbolcuydu ancak oyun zekası yeterince iyi değildi.
  • super sidekick serisinde ismi aspillaga olarak geçen futbolcu. gerçek hayatta olduğu gibi bu oyunda da heyecan yaratan bir futbolcuydu. gerçi verdiği acayip pozlar yüzünden bakış açımız değişmiştir.
hesabın var mı? giriş yap