• hürriyet gazetesinin 1966 yılında yayınladığı bir habere göre, imamları 4 saat uçurup "inandık dünya yuvarlakmış" dedirtmiştir.
  • abd ve sscb'nin uzaya çıktığı dönemde dünyanın düz olduğunu iddia eden birkaç yobaza gerekli ayarı ve eğitimi vermiş olan emekli paşa. ruhu şad olsun...

https://twitter.com/…cisi/status/758036375010672640
  • darbe planları yaptıkları gerekçesi ile (dokuz subay olayı) askeri mahkemeye çıkarılır. hakim kendisine çıkışır: "vatan hainleri! nedir bu? devleti devirmeye çalışıyorsunuz." kendisinin hakime verdiği yanıt şudur:

- 4 süngülünün arasındaki birine böyle söylemek kolay. bunu dışarıda söyleseydiniz, karnınıza 9 kurşun sayardım.
  • cumhuriyet tarihinin gordugu en ilginc generallerden biridir bu adam. hani 27 mayis ihtilali nin perde arkasindaki gercek uygulayicisi cemal madanoglu na atfedilen ; " darbe yapmak icin bilgi birikiminiz var mi ? " sorusuna " darbe yapmak icin bilgi birikim degil tasak gerekir o da bende yeterince mevcut ." olayini hatirlayacaksiniz . iste faruk pasa da en az madanoglu kadar enteresan adamdir.

dundar seyhan la birlikte aslen 60 ihtilalinin hucresel yapilanmasini kurmus ve uzun surede bu yapiya baskanlik etmistir. aralik 1957 de darbenin basina gecirmek icin zamanin dp li milli savunma bakani şemi ergin e teklif yaptiktan sonra istanbul da kurmay binbasi samet kuscu nun ihbariyla ankara da tutuklanmistir. (bkz: dokuz subay olayi) tabi bunun uzerinde mahkemeye cikarilmis . faruk amcada bildigin alfa . mahkeme hakimi buna şu samet in pesine takildiniz vatana ihanet ettiniz ne isiniz vardi vs gibi laflar edince , ihtilalin liderligini milletin gozunde samet kuscu ya kaptirdigini farkeden faruk reyiz dayanamayip ;

- ben omrum boyunca vagon olmadim hep lokomotif oldum. boyle bir darbe girisimi yok ,ama olsaydi başi ben olurdum.

diyerek aslinda kendini ele vermis. bunun uzerine cumhurbaskani celal bayar da ,ben eski komitaciyim bu isleri iyi bilirim , liderleri budur konusturun bunu demis ve yaklasik 4 ay civari sorguya cekilmis ancak konusmayinca serbest kalmis ve gorevine donmustur.

kendinin bir ilginc hikayesi daha dunyanin duz olduguna inanan imamlari toplayip ucaga tikip dunya yuvarlaktir dedirtene kadar havada gezdirmistir . görsel
    *

pasa 8. kolordu komutani iken bir geziden donmekte ve o sirada silifke - konya yolu uzerinde bulunan kargicak köyune ugramis. köyluleleri yanina toplayip baslamis konusmaya ;

- nurculariaranizda barindirmayin. ( ileri goruse bak)

sonrada din adamlarinin iyi egitim almis kimselerde secilmesi gerektigini soylemis ve koylulere yukarda anlattigim imam hikayesini anlatmis. bu cahiller dunyanin duz olduguna inaniyordu yuvarlak oldugunu kabullendirene kadar ucakla tur attirdim demistir.

kendisi fena halde nurculara dusmandir hatta "din isigi altinda nurculugun ic yuzu "adinda da bir kitabi vardir bu konuda.

m.ali birand in demirkirat belgeselinde kendisini gormek ve 9 subay olayini agzindan dinlemekte mumkundur.
  • yobaz bükücülerden biri olup sevdiğimiz askerlerdendir. köylülerle yaptığı bir konuşmada; "nurcuları aranızda barındırmayın demiştir." hey gidi hey! eski askerler başka imiş.

bağlantı
  • adam gibi adamdır. tsk'nın medarı iftiharıdır. gercek bir paşadır. atatürk'ün askeridir.
  • 27 mayıs ihtilali'ni hazırlayan çekirdek kadrodaydı kendisi.

örgüt içindeki kod adı makarios idi.
  • 1952 yılında kore savaşına katılan emekli asker.
    (bkz: 9 subay olayi)
  • emekli ve muteveffa korgeneral. 1957 yilinda kurmay yarbay oldugu sirada darbe hazirliginda oldugu dusunulen dokuz subayin arasinda oldugu ileri surulerek askeri mahkemede yargilanmis ve beraat etmistir (dokuz subay olayi). istanbul’da adinin verildigi buyukce bir park vardir. baslica eserleri: “gercek ataturk” (1962), “din isiginda yobazlik ve ataturkculuk” (1967).
  • gerçek bir tsk subayı,yobaz düşmanı,atatürk askeri.ruhun şad olsun.
hesabın var mı? giriş yap