• okurken lennie bana yeşil yol'daki siyahi adamı çağrıştırdı hep.
  • “insan olmak kolay değildir, hele ki ‘insanca’ yaşanabilecek bir toplum düzeni yoksa!”
    john steinbeck, fareler ve insanlar

böyle cümleleri olan kitaplar yasaklanır, ahlaki olmayan bölümler içerdiği söylenir tabi, burası türkiye çünkü... okuduğunuzda size çok şey katabilecek bir kitap fikrimce, okuyun ve okutun herkese her şeye inat!
  • edit : kitabı okumayanlar bunu da okumasın !
    sonu beklediğim gibi bitmeyen kitap. bitireli bir saat olmadı, hala düşünüyorum kitaplar mutlu bitmez miydi diye... bazen de öyle oluyor ki iyiler kaybediyor.. nasıl olur da lennie o kadar hayali varken hiçbirine ulaşamadan ölür ?

''george tabancayı kaldırdı, namluyu lennie'nin ensesine yaklaştırdı. tetiği çekti... lennie titredi sonra kumun üstüne düştü..orada öylece hareketsiz kaldı.. '' bu satırları okuduğumda kendi hayallerim yarıda bırakılmış gibi oldum, lennie bendim sanki..
  • lennie'yi koruyup kollayan george ve george'a yol arkadaşlığı yapan lennie'yi anlatan john steinbeck kitabı.

--- spoiler ---

" insanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur." *

"...biri ötekine anlatıp durur, ötekinin duyup duymadığının ya da anlayıp anlamadığının hiçbir önemi yoktur. konuşuyorlardır ya da hiç konuşmadan karşılıklı oturuyorlardır ya, önemli olan budur işte. karşıdakinin dinleyip dinlememesinin hiç ama hiç önemi yoktur. ... önemli olan konuşmaktır. biriyle birlikte olmak. önemli olan budur işte." *

"...kitap okumaktan başka yapacak bir şeyin yok. kitaplar işe yaramıyor. insanın yanında olacak birine ihtiyacı var...insan yanında biri olmazsa delirir. kim olduğu hiç önemli değildir, yeter ki yanında olsun...insan çok uzun süre yalnız kaldı mı hastalanır, yalnızlıktan hastalanır." *

--- spoiler ---
  • iyi olmak için iyi niyetli olmak yetmez der sanki, ama bence kim olduğumuz muhakkak niyetlerimizde saklıdır. o halde kim olduğumuzun, gerçekten kimseye bir faydası yok... (mu?) ...ve bir de hayallerden bahseder. kendi hayatını sahiplenebilmekle ilgili bir lokmacık hayal, bitik ihtiyarların gözünde bile nasıl alevlenip parıldar.
  • (bkz: umut sarıkaya / karikatür)
  • dostluk ve sadakat üzerine yazılmış en iyi romanlardan biri. hatta en iyisi bile denebilir.
  • aslında pek çok konuyu işlemiş olan kitap.
    bir insanın başka bir insana karşılık beklemeden iyilikte bulunmasını...
    güç sahibi olan insanların, kendini diğerlerinden üstün görerek bunu daha da göklere çıkarmak için nasıl insanlığını yitirdiğini...
    ırkçılığın somutlaştırıldığını...
    iyi niyetli insanların da büyük hatalar yapabildiğini...
    umut etmenin insanı nasıl ayakta tuttuğunu...
    gibi gibi gibi... insanın boğazını düğüm düğüm eden bir sonla harmanlamış.
  • bir kitap ancak bu kadar ince olup içinde bu kadar güzellik barındırabilir.
hesabın var mı? giriş yap