• kelime anlamı "gerçekte var olmayan, gerçek olmayan, düş ürünü olan" demek.

güya tam kapanmadan bir gün önce gittiğim annemlerde camdan dışarı bakıyordum. çok şişman ve saçının dip boyası gelmiş bir kadın koltuğunun altında iri bir kazla hayvanı bağırta bağırta aceleyle yürüyordu, o kadar ilginç bir manzaraydı ki o dakika bunun eşsiz bir an olup bir daha tecrübe edilemeyeceğini anlamıştım.
    "aaaa bu ne!!!" derken kız kardeşim "ha o mu, o kadın bizim binada 13. katta oturuyor, taşıdığı kazla ve bir kaç kediyle yaşıyor" dedi. "fantastikmiş" dedim. ama değildi, yani bu gerçekte var olmayan bir durum değildi, kadın da gerçekti, kaz da, 13. kat da. çok tatlıydı ama kaz, besili, tostombul, tupturuncu gagalı... kadın o aşırı hayvanseverlere özgü insandan sıtkını sıyırmış havadaydı ve bollaşmış gri tshirtü lekeler içindeydi, kaz boku olduğunu sanıyorum.

fantastik kadın ve kazı. kadın ve fantastik kazı. fantastik kadının fantastik kazı. sizi hiç unutmayacağım, tatlısınız ve normal algımın ne kadar zavallı, dar çerçeveli olduğunu bana sorgulattınız, gram ironi yok. gerçekten.
  • ankara'da anıttepe civarındaki bir büfenin yaptığı sandviçe verdiği isim.içinde salam sosis amerikan salatası ketçap mayonez ve bilumum ıvır zıvır vardır.acı biber turşusuyla servis edilir
  • hayal gücüyle yaratılan, düş ve bilinçaltı yoluyla gercegin dısına cıkan anlamları dısında gerçeküstü olaylara dayanılarak yaratılan sanat yapıtlarını da nitelendiren terim..
  • kullanılması çok eğlenceli kelime. sempatik bir kelime yani. deneyin hak vereceksiniz. *
  • bazı durumlarda vahim bir çeviri hatasıdır. mesela birisi bana "fantastic result"ı türkçeye çevir dediğinde ben "fantastik sonuç" dersem herkes bana çok haklı olarak kıçıyla güler.
  • kapağından en son sayfasın kadar tasarım bakımından son derece kaliteli olmasına rağmen içerik bakımından bir o kadar da kötü olan dergi. özellikle star wars ve harry potter yazılarının ilkokul 3 kompozisyonları tadında olması tüm hayallerimi yıktı. diğer değindiği konularda ise*** yeni hiç bir bakış açısı yakalamamakla kalmamış, nelerden nasıl bahsetmesi gerektiğini belirleyemeyip bir çizgi oluşturamamış. umarım içeriği de iyileştirilir de alınıp okunabilecek bir dergi haline gelir...
  • "super $ahane", "hastasi olmak isterim" gibi anlamlar iceren bir kelime.
  • istanbul devlet opera ve balesi tarafından sahneye konulan müzikal. tanıtımında gençlik müzikali olarak tanımlanan eser, epileptik ışık oyunlarıyla çocuklara pokemon'dan bile daha fazla zarar verebilme özelliğine sahip. adını hak eden bir oyun, zira izlediklerimiz gerçek olamazdı. bir kült yaratacağına inanıyorum.
  • hayal gücünün en leziz meyvesi. gerçek hayat denilen olgunun, hayal gücüne kattığı ufacık damlalara nazaran, fantastik (dünyalar, ırklar, müzikler, filmler, oyunlar, çizimler, edebiyat vs.), hayal gücüne uçsuz bucaksız bir okyanus katar. hayal gücü kendi yarattığı bir olgu ile büyür ve bu insanı insan yapan şeylerin en önemlisidir; düşünmekten doğar.
    (bkz: düşünüyorum öyleyse varım)
  • formula 1 yarışlarının sonundaki basın toplantısında fiks geçen tabir,yurtdışında çok kullanılıyor.
hesabın var mı? giriş yap