• fahrettin kerim gökay, istanbul belediye başkanlığı zamanında fırınları
    geziyormuş. kendisine, ağzı oldukça bozuk bir fırıncı pasta ikram
    etmiş. fahrettin bey,söyle bir tadina bakmış ve sormuş:
    - hımmm!... çok güzelmiş, ne kattın buna?
    fırıncı pis pis sırıtarak yanıtlamış:
    - sana koydum efendim!
    fahrettin bey, bu söz üzerine pastadan bir lokma daha almış ve
    devam etmış:
    - ben de bütün fırıncılara söyleyeyim de, hepsi sana koysunlar...
  • valiligi ve saglik bakanligi sirasinda ickiyle ve aksamcilarla mucadeleye girmis, cok kisa boylu bir insandir fahrettin kerim. bu yuzden bir devir ufak rakiya "fahrettin kerim" denmistir meyhanelerde.
    mizahcilar o devirde ne milli sef inonu'ye ne de sonraki demokrat parti iktidarina yuklenemedikleri icin fahrettin kerim'i kendilerine günah keçisi secmislerdir bir nevi.
  • -"halk plajlara akın etti, vatandaş denize giremedi" mealindeki söz onundur.

-1950 de iktidar değiştiği halde, istanbul gibi önemli bir şehrin valisinin (+belediye başkanı) değiştirilmemesi, bazı münafıklar tarafından onun üst düzey mason olduğu iddiasına bağlanmıştır.

-6-7 eylül olayları onun zamanında oldu. sonra rumların gayrımenkullerini arkada bırakarak istanbulu terkettikleri malum. bu tapuların talan edildiği de biliniyor.

-öldüğünde geride 630 adet tapu bıraktığı yine münafıklar tarafından söylenegelmiştir.
  • 1900 doğumlu istanbul tıp fakültesi mezunu psikiyatrist. sırasıyla valilik-belediye başkanlığı, büyükelçilik, milletvekilliği, bakanlık yapmıştır. adı istanbulda kadıköy evlendirme dairesinden göztepe eğitim ve araştırma hastanesine uzanan caddeye ve altunizadede bir parka verilmiştir. hakkındaki meşhur anekdotlardan biri şöyledir:

tıp fakültesinden psikiyatri hocası mazhar osman'ın epeydir hasta, hem de çok hasta olduğunu bilmesine karşın, f. k. gökay, ne bu seçim öncesinde ve ne de seçim zaferi sonrasında bir türlü 'tenezzül edip' de onun ziyaretine gitmemiştir. gazeteciler mazhar osman'a fahrettin kerim gökay'ın kendisini ziyaret edip etmediğini sorarlar. aldıkları cevap hem antolojiliktir, hem de ibretamiz: 'hayır, gelmedi! fahrettin yakında milletvekili olmak ister; istidatlıdır, olur, yine gelmez; bakan, başbakan olmak ister, gayretlidir, çalışkandır, olur, yine gelmez; cumhurbaşkanı olmak ister, çapı, gradosu müsaittir, olur, yine gelmez. en son, haşa, allah olmak ister; işte o zaman onu derdest edip bana getiriverirler.
  • yapilan bir seçim öncesi, basbakan ismet inönü'ye, istanbul'da yaptigi mitingde toplanan kalabaligi göstererek, "iste pasam istanbul" demis ve chp seçimde hezimete ugrayinca bu sözü tarihe geçmistir.
  • valiligin hemen karsisinda adi verilmis ozel bir kutuphane mevcuttur*. sahsi muhteremin mason oldugu konusunda ciddi supheler blunmaktadir.
  • sert yeşilaycı bu abimiz vakt'i zamanında şöyle hicvedilmiş:

fısk * için fahrettin kerim *
    rızk için allah kerim
    ha benim gerim
    ha fahrettin kerim
  • günümüzde yaşasa, istanbul'a vize uygulaması başlatmak için çalışacağını sandığım zat.
  • istanbul'da valilikle beraber belediye başkanlığı da yapmıştır eşanlı olarak. türk lionsunun 1 numaralı kurucu üyesidir. (bkz: tin tin tini mini vali)
  • (bkz: homeland)
hesabın var mı? giriş yap