• yeni ya da islamcıların bulduğu bir zeka pırıltısı değildir. aksine darwin de benzer vasat zekalar ile muhatap kalmış bir toplantıda maruz kaldığı soruya cevap bile vermeye değer görmemiş onun yerine salondaki dostu ve destekçisi thomas henry huxley yanıt vermiştir:

-psikopos samuel wilberforce: bayım size atalarınız arasında bir maymun bulunup bulunmadığını sorabilir miyim?

-charles darwin (cevap vermeye tenezzül etmez)

-psikopos samuel wilberforce: her ne kadar bize garip gelse de, madem bu kadar ısrar ediyorsunuz, maymun soyundan geldiğiniz iddiası önünde de saygıyla eğilmek durumundayız

-thomas henry huxley: darwin atasının bir maymun olmasını, zeki ve kültürlü, ama zekâsını ciddî bir bilimsel tartışmayı gülünç hale getirmek için kullanan bir adam olmasına tercih eder

http://www.radikal.com.tr/…15.03.2009&categoryid=98
  • içerisinde indirgeme basitleştirme ve çarpıtmayı barındırdığından oldukça kullanışlıdır, darwin ya da evrim ile alay etmek isteyen vasat altı herkesin kullanmaktan haz duyacağı bir imge haliyle bu yönüyle de ne kadar gına da gelse eskimeyecek.
  • "senin bu dünyaya maymun kadar katkın yok" denilerek alayı kesip atılan imgedir. çok gıcık olduğunuza "maymun senden zeki" de diyebilirsiniz. pek samimi olmadığınız kişileri dumura uğratır.
  • bir bağcı dövme imgesiymiş.

ama meseleye bakış, başka alay araçlarını kullanarak oluşunca hoş görülmeyen şeyin "alay" olduğuna dair de bir samimiyetsizlik kokusu geliyor.

valla artık özellikle sözlük camiasında baskın olan dindarlarla alay etmek.. e bana kalırsa alay edilmeyi de hak ediyorlar. sevan nişanyan gibi düşünüyorum.

ama "maymun imgesi"ni sadece dindarlar alay için kullanıyor diye de kurnazlık yapmayınız bir zahmet..

"ehhe sen maymun oldun ya işte" şeklinde örneklerle dolu pek çok yer. bir örneği:

(bkz: http://sozluk.sourtimes.org/…nsan olmuyor&kw=maymun)

kaldı ki bu tamamen "alay" için açıllmış asist başlığın avasasçı bir perspektifte bizzat "böyle diyorlar/derler" şeklinde açılmış olduğunu da görmek lazım.

"çocuksuluk"muş, bana dine karşı kültürel ve reaksiyoner tavrından dolayı "evrim"e aynı dindarların çocuksu karşı çıkışlarının simetriğinde biat eden "hee sen maymunsun ya lan dinci" düzeyinde bakanlar yok mu demek istiyorsunuz?

herkes evrimin aslında ne olduğunu bilerek konuşuyor da dinciler mi bilmiyor?

kurnazlığın yasaklandığı bir dünya mümkün olsaydı keşke...

şuna da mutlaka bakınız tolstoyevski yazmış
  • çamurdan veya kaburgadan yaratıldığını iddia edip, bu olay için tek söyleyebildiği "tanrı ol dedi oluverdi, bu kadar" diyen ve "maymunla ortak atadan mı türedik ahahaha güldürme beni" diyen ve maymun imgesini alay malzemesi yapan kutsal ego aptallarına en güzel cevabı zamanında t. h. huxley bir papaz ile tartışırken vermiştir.. çünkü o papaz da evrimin yalan ve uydurma olduğunu iddia ediyordu ve maymun imgesi ile dalga geçerek savunuyordu kendisini;

--- spoiler ---
    ısrarla söylüyorum, insanın atasının maymun olmasında utanılacak hiçbir yan yoktur. buna karşılık, kendi mesleğindeki başarısında yetinmeyip hakkında hiçbir şey bilmediği bilim meselelerine dalan, manasız belagatle bunları karartmaya, inceliki saptırmalar ve dinsel önyargılarla becerikli atıflarla dinleyicilerinin kafasını karıştırmaya çalışan bir atam olsaydı, o zaman utanırdım bak!
    --- spoiler ---
  • aktif cinsel hayatı olmayan post-ergen kokuyor buram buram. o canhıraşlıkta.
  • bu konuda beck "in the time of apes , i was a monkey" demiştir.
hesabın var mı? giriş yap