• 2018 pyeongchang kış olimpiyatları'ndan sonra olaylar olaylar... artistik patinajda bol bol drama görürüz, ama uzun süredir böylesini görmemiştim. zhenya, olimpiyatlarda alina zagitova'nın altın madalyayı alması üzerine koçu eteri tutberidze ile bayağı bayağı kapışmış. tutberidze'nin dediğine göre onu alina'yı bir yıl daha küçükler kategorisinde tutmayıp altın madalyayı elinden almakla suçlamış ve artık onunla çalışmamaya karar vermiş. şampiyonların tercihi brian orser ile yoluna devam edecekmiş.

kızın muhtemelen yaşı kadar rekoru var, ama kendisinin teknik hatalarına adanan youtube videolarını izledikçe bir miktar soğumadım da değil. çok iyi bir teknik artistik patinaj bilgisine ve keskin gözlere sahip olmamama rağmen, zhenya'nın programlarında hep beni rahatsız eden bir şeyler vardı. izledikçe fark ettim ki bu kızın her programda yalandan şaşıran insanlardaki ifadenin aynısını yapması, tano atlayışlarındaki eğretilik (kabul, ondan kötü tano atlayan çok daha fazla insan var) ve flutz'ları gerçekten göz tırmalıyor.

şimdi bu kadar gömdün diyeceksiniz de, vallahi iyiliğini istediğimden... kadınlar kategorisinde tutarlılık pek yoktur, kızcağızlar bir kuğu gibi kayarken bir buz üstünde dağılırlar; ama zhenya teknik açıdan güçlü ve tutarlı. umarım bir şeyleri değiştirmesi için çok geç değildir, brian reis teknik hatalarını düzeltip bu işin sanatsal kısmının şaşırmaktan ibaret olmadığını ona öğretebilir ve çok daha güzel programlarını izleriz.
  • insana, yanlış ülkede doğduğunu yüzüne vuruyor. yanlış bedende doğan yanlış cinsiyettekiler gibi. ne olurdu şunu yapabilen düzenden, sistemden, kültürden birazı buralarda da olsa. oralarda da olsam.

https://www.youtube.com/watch?v=zlgga3ogjbc
  • sailor moon gösterisiyle de göz doldurmuş ve serinin hayranlarını da kendisine hayran bırakmıştır.

youtube
  • avrupa şampiyonu olan 5. rus olarak tarihe geçmiştir.

(bkz: irina slutskaya)
    (bkz: maria butyrskaya)
    (bkz: julia lipnitskaia)
    (bkz: elizaveta tuktamysheva)
  • rusya artistik patinaj federasyonu ve isu’nun yediği haltlardan dolayı günah keçisi ilan edilen buz patencisi.

senior kariyerine başladığından beri aldığı puanlardan tutun da performanslarında göze batan pantomime kadar birçok konuda eleştirildi. lutz atlamadığı youtube videolarının altında bile flutz’undan şikayet eden onlarca yorum bulabilirdiniz. sırf başka bir ülkeye gitti diye vatan hainliğiyle bile suçlandı lan kız. bugün bile federasyonun desteğini kaybetmiş olmasına rağmen yaptığı her şeyle göze batıyor. peki tüm bu nefret nereden geliyor?

2014-2015 sezonunda junior grand prix finalini ve dünya şampiyonasını kazandıktan hemen sonra aynı ünvanları ilk senior sezonunda da kazanarak bunu başaran ilk patenci oldu. 2015-2016 sezonu boyunca yaşına rağmen aldığı puanlardan ve teknik panel tarafından görmezden gelinen flutz’ları yüzünden tepki topladı. bir de yuna kim’in 2010 olimpiyatından kalan dünya rekorunu kırınca eleştiriler artmaya başladı.

2016-2017 sezonunda grand prix finalini, avrupa ve dünya şampiyonalarını ikinci kez kazanarak üst üste iki sezon bunu başaran ilk patenci oldu. flutz’ları e ya da ! almadığı gibi bir de yüksek goe alıyordu. özellikle 2017’den itibaren vücudu artık gelişmeye başladığı için yaşı küçükken rahat rahat atladığı 3-3 kombinasyonları yavaşlamaya başlamıştı ve çoğu zaman underrotated olmasına rağmen yüksek goe almaya devam ediyordu. component puanları çoğu kişinin yapmacık bulduğu pantomimlerine rağmen neredeyse bütün kategorilerde 10’u görmüştü. dolayısıyla sosyal medyadan gelen nefret farklı bir boyuta ulaştı. yine bu dönemde hemen her yarışmayı yuzuru hanyu’yla beraber kazandığı ve gala gösterilerinde sık sık onunla görüldüğü için hanyu fanları tarafından gelen komik bir nefret de vardı.

2017-2018 sezonuna geldiğinde herkes onun olimpiyatı kazanacağından emindi. ama eteri tutberidze’nin sadece ergenlik öncesi genç kızların kaldırabildiği tekniği medvedeva’da artık işe yaramıyordu. sezonun ortasında sırtından sakatlanarak grand prix finalini ve rusya şampiyonasını kaçırdı. rusya’daki şampiyonaya katılmadığı için rus fanlardan tepki gördü. avrupa şampiyonasında daha 15 yaşında olduğu için atlayışlarını çok rahat gerçekleştiren takım arkadaşı alina zagitova’nın gerisinde kaldı ve olimpiyatlara üzerinde müthiş bir baskı ve harap olmuş bir bedenle katıldı. buna rağmen hem takım yarışmasında hem de bireyselde bütün atlayışlarını gerçekleştirdi ama zagitova yüzde on bonusundan faydalanarak yine medvedeva’yı geçti. medvedeva bu sefer de olimpiyatı kazanamadığı için rus fanlar tarafından tepki gördü. öte yandan yıllardır nefret biriktiren kesimin de içinin yağlarının eridiğini söylemeye gerek yok.

olimpiyatlardan sonra aldığı nefretin temel kaynağı rus fanlardı. tutberidze’yi bıraktığı için onu o günlere ulaştırmış çok sevgili koçuna ihanet etmekle suçlandı. tutberidze ulusal yayında medvedeva’nın arkasından atıp tuttu. fanlar kanada’ya gittiği için onu vatan haini ilan ederek bundan sonra kanada’yı temsil edeceğini iddia ettiler. bir de sırf hanyu’ya yakın olmak için brian orser’ı seçtiğini söyleyen hanyu fanları vardı.

2018-2019 sezonunda orser’la tamamen yeni bir teknikle çalışmaya başladığı ve artık bir yetişkinin vücuduna sahip olduğu için tutberidze’nin yanındayken gösterdiği istikrarı gösteremedi. sezona çok kötü bir başlangıç yaptı, grand prix finaline çıkamadı, rusya şampiyonasında yedinci oldu ve avrupa şampiyonası hakkını kaybetti. haliyle rus fanlar eteri’yi bıraktığı için başarısız olduğunu iddia ettiler. bazıları yeniden eteri’ye dönmesini bazılarıysa rusya’dan uzak kalmasını söylüyordu. oysa orser sezon başında yeni tekniğin sonuç vermesi için en az on ay geçmesi gerektiğini söylemişti ve medvedeva dünya şampiyonasında bronz madalya kazanarak onu haklı çıkardı. elbette yine flutz’u ve aldığı puanlardan dolayı eleştirilmeye devam etti.

2019-2020 sezonuna çok iyi başladı. atlayışları ve skating skills’i inanılmaz gelişmişti. özellikle 2a ve 3s3lo kombinasyonu çok iyidi. toeloop kombinasyonlarını daha hızlı yapmaya başlamıştı. skate canada’daki kısa programı dışında bütün yarışmalarda çok iyi sonuçlar aldı. üstelik artık flutz’ları ve underrotation’ları teknik panelin gözünden kaçmıyordu ve federasyonun desteğini tamamen kaybetmişti. buna rağmen hala flutz’undan şikayet edenler vardı. komik olansa yeni sistemde her on kadın patenciden sekizinin flutz’u var muhtemelen ama bu sezon istikrarlı bir şekilde e alan tek kişi medvedeva’ydı. yine de flutz’u yüzünden en çok linç yiyen hala o. rus fanların teorileri bu sezon da yeni bir boyut kazandı. rusya şampiyonasına çok iyi bir formla gitmesine rağmen alıştırmalarda patenlerinden biri kırıldı, kısa programda iplerle bağladığı patenle kayarak atlayışlarını gerçekleştirdi ama spinlerde level kaybetti. serbest programdan önce de çekilmeye karar verdi. ve bu kez de “yenileneceğini biliyor, bu yüzden bahane uyduruyor” diye suçlandı.

tüm bu eleştiriler haklı bir isyanla başladı belki ama şu an şu kızın aldığı nefretin hiçbir mantıklı açıklaması yok. medvedeva sadece tutberidze’nin projelerinden biriydi. vücudu iflas edene kadar altın madalya kazanıp yerini kendinden sonraki kurbana bırakacaktı. ama diğer eteri öğrencilerinin aksine istikrarlı olduğu için iki sezon boyunca kadınlar kategorisini domine etti ve dolayısıyla en çok nefrete o maruz kaldı. ne flutz’u olan ilk patenciydi ne de rus federasyonunun politikalarının ilk kurbanı. ama birilerinin öfkesini çıkarması gerekiyordu ve medvedeva bunun için biçilmiş kaftandı.
  • çalıştığım projemi bitirdim ve şu an elimde herhangi bir iş olmadığı için geçen salıdan beri aralıksız olarak buz pateni izliyorum. jutta lötzsch'den başladım, alexandra trusova'ya kadar uzanan bir time span içinde aklınıza gelebilecek her şeyi izledim. en iyi i-spincileri karşılaştırdım; charlotte spirallerini inceledim; uzun dönemdir kullanılmayan hareketleri yeniden popülerleştirenleri birbirleriyle kıyasladım. yetmedi, pistteki tüm dramaları gördüm; backstage görüntülerini izledim; pist dışındaki kişiliklerini izlemeye çalıştım; kişisel hayatlarına burnumu soktum; tüm dedikodulara hakim oldum.
    evgenia'ya dönecek olursam, evgenia, sen haksızsın buz şırfıntısı ve sana laflar hazırladım.

daha iyi teknikle yarışıp programına daha iyi hazırlanmış alina zagitova'yı alt edemeyeceğini anlayınca sosyal medya ekibi kurup kızı karalamaya çalışması, nancy kerrigan'ın 94 kış olimpiyatlarında oksana baiul için yaptığı yorumdan beridir gördüğüm en tiksinç şey. "ice rink bitchez" listemde kerrigan'ı geçip en tepeye oturdu.
    olimpiyatlar teknik açıdan çok daha zorlaştı denildiği halde, daha lutz jump beceremeyen birinin bu noktaya gelmiş olması cidden sorgulanmalı. babasının, rus-ermeni mafyasında tanıdığı yoksa ne olayım.
    flutzlarına tek bir puan ceza vermeyen isu, bir de tutup medvedeva'nın lutzlarını en iyi lutz jumplardan olarak göstermiş bir yerde, neremle güleceğimi şaşırdım. gerçi aynı isu, olimpiyatlarda altın madalyayı kapan alina zagitova'yı "buz pateni oskarları" dedikleri listede aday dahi göstermemiş.
    yuna kim'den çaldığınız her puan, alina'yı aday göstermediğiniz her liste, evgenia'yı kolladığınız her flutz dert olsun size. kodumunun yoz jürileri sizi.

ayrıca entry'mi bitirirken, canım yulia'mı* bir kere anmak isterim. pistlere anoreksik anoreksik çıkar, ortalığın tozunu attırır, paşa paşa puanlarını alırdı. çok erken bıraktı kraliçem.
  • geçen sene olduğu gibi yine dünya rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. irina slutskaya'dan sonra 2 kere dünya şampiyonu olan ilk rus kadın patenci.
  • 2016 dünya artistik patinaj şampiyonası'nda kısa programın ardından 1. ile arasında 3 puan gibi az bir fark olsa da 3. sırada yer alıyordu. tertemiz bir serbest program sunarak şampiyon oldu.
  • dünya* şampiyonluğunun yanında gereksiz bilgi gibi olacak ama aynı zamanda 2016'dan sonra 2017'nin de avrupa* şampiyonuydu.

alınan en yüksek puanı hem serbest programda* hem de toplamda* geliştirmiş.
  • eski koçu eteri tutberidze’ye geri döndüğü söylenen artistik patinajcı. kaynak

durum buysa gerçekten çok çaresiz kalmış demektir. altı aydır kanada’ya dönemediği için brian orser’la uzaktan çalışmak zorunda kalıyordu. rusya’da da tarasova’nın yanında antrenmanlarına devam etmişti. yanında kendi koçu olmadan bir yere kadar tabii ama ne olursa olsun tutberidze’ye dönmesi kadar saçma bir şey olamaz. eğer haber doğruysa kendi ayağına sıkmış demektir. geçmiş olsun.
hesabın var mı? giriş yap