• nurtopu aktroll
  • ak yiyici engeli bas geç.
  • 40 entry'li aktrol. hemen engelleyin.
  • milattan sonra yaklaşık 260 ve 340 yılları arasında kayseri'de yaşamış olan hristiyan din adamı. kayseri kütüphanesi'nin geniş olanaklarından faydalanarak kilisenin ilk üç yüz yılının tarihini kaleme almıştır. kilise tarihçilik geleneğinin babası olarak kabul edilir. elindeki çok sayıda kaynağı kabul görmüş, tartışılır, sahte ve sapkın olarak dört gruba ayırmasıyla ünlüdür.

(bkz: eusebia)
    (bkz: caesarea)
  • en onemli kilise babalarindan biri.

yazdigi kilise tarihi historia ecclesiastica erken donem hiristiyan kilisesinin en onemli kronolojik calismasidir. onun disinda kaleme aldigi 15 ciltlik praeparatio evangelica adli dogmatik yapitiyla da pagan dine mensup olanlara hiristiyanligin pagan dinlerinden nasil daha ustun oldugunu anlatir.

dogdugu yer ve gencligi hakkinda elimizde fazla bilgi yoktur. antioch'da (bkz: antakya) egitim aldigi biliniyor. m.s. 315-318 yillari arasinda roma imparatorlugu'nun filistin eyaletinde hiristiyanligin ana ussu olarak beliren caesarea maritima kentinde baspiskoposluk yapmistir. (not: bu kent bildigimiz kayseri degildir, isim benzerligi disinda)

325 yilinda toplanan iznik konsili'nde yapilan tartismalarda da basrol oynadigi soylenir.
  • filistinli din adamı olup, inanılmayacak kadar entrikacı bir adamdı ve en az onun kadar entrikacı olan imparator konstantin'le birlikte yeni isa dininin temellerini atan kişidir. çabaları olmasaydı belki hala günümüzde hıristiyanlıktan tek bir din olarak bahsedemezdik...
  • constantinus'un danismanlarindan. otokrat idarenin fikir babalarindan oldugu dusunulur.
  • schumann'ın iki kişiliğinden bir tanesi. genelde clara schumann'ı anlatmak için kullandığı söylenir. ayrıca da op.9 carnaval'daki bölümün adı.

(bkz: multiple personality)
  • ekşi sözlükte kullandığım rumuz.

kimilerine göre aktroll...

tabii bana troll diyen tiplerin attığı özel mesajlar da duruyor. birçoğu önce laf sokmaya çalıştı ama ne bilgi sahibi, ne de de iki kelimeyi bir araya getirebilme yetisi olmayan tipler olduğu için muvaffak olamadılar.

haliyle ad hominem tek çare olarak kaldı.

cidden sizin gibi olmaktansa, aktroll yaftasi yemek bir onur vesikası oluyor. öpüyorum.
  • 1. constantinus'u ölüm döşeğinde vaftiz ettiği söylenen din adamı.

(bkz: eusebio)
hesabın var mı? giriş yap