• esti yarabbim, esti yarabbim, sagdan soldan esti yarabbim denmektedir.

edit: zamanın ötesinde entry olmuş yazık.. babam çok heycanla söylemişti bu keşifini bana.. küçüktük, yemişiz o zaman.. demek götünden sallamış palyaço.
  • eserin introsundaki bağlama solo orhan gencebay tarafından icra edilmiştir. bu bestenin kayıtları zaten orhan gencebay` ın aynı zamanda stüdyo olarak kullandığı etilerdeki evinde yapılmıştır. erkin koray besteyi yapıp gencebay`ın stüdyosuna gelmiş, gel şuna beraber söz yazalım ama fazla ağır olmasın müzik arada kaynamasın babında laflar eder. çünkü cidden sağlam, varyasyonları bol bi bestedir. her neyse sözleri yazmışlar sadece nakaratta yani estarabimin olduğu kısma slogan tarzında bi söz bulamamışlar. sözleri sonra yazıp üstüne sonra okunur diye kayda geçmişler. erkin koray introdaki bağlama solosunu çalarken defalarca denemesine rağmen bir türlü o ortadaki geçkiyi çıkaramaz ve sinirlenip töbe estafurullah yarabbim der. bu laf da kayda geçer. gencebay bu duruma güler. erkin koray tamam buldum estafurullah ile yarrabim`i birleştirelim estarabim yapalım o kısmı der. o sırada gencebay erkin koray`ın icat ettiği ilk elektro bağlamayı alır ve erkin koray`ın çalamadığı kısmı çalmaya başlar, ve ana kayda da gencebay` ın çaldığı bu şekli girer. ayrıca bu bestedeki bağlamada gencebay bas gitar riffleriyle bağlama çalma olayını literatüre altın harflerle sokmuştur. sonraları herkes bu yoldan gitmiştir zaten.
  • estağfurullah + yarabbim = estarabim.
  • kalabalık ortamlarda birden fazla cigaralık çevirilirken bir kişiye aynı anda birden fazla cigaralık geldiğinde söylenen kelimeymiş estarabim.
    "sağdan soldan estarabim" diyerek bitiriyorum sözlerimi.

(bkz: arkadaşın yalancısıyım)
  • erkin koray'in klasik otesi olmus sarkisi..unlu coveri da oldukca saglamdir..
  • sözleri şu şekildedir:

çok memleketler gezdim
    neler gördüm görmedim
    şu kocaman dünyada
    senin gibi görmedim

öyle bir yar istemem
    istesemde istemem
    güller bitti dilimde
    nasıl diyeyim bilmem

estarabim estarabim
    sağdan soldan estarabim

aom aom aom aom aom

ateş olmayan yerde
    duman tütmezmiş derler
    zaman zaman halini
    bir görseler gülerler

böyle bir yar istemem
    istesemde istemem
    güller bitti dilimde
    nasıl diyeyim bilmem

estarabim estarabim
    sağdan soldan estarabim

aom aom aom aom aom
  • kurtcenin bazi lehcelerinde ez (s) tara bim karsiligi ben sana geldim dir . sagdan soldan ben sana geldim seklinde soylenme ihtimali olabilir.olmayabilir de fazla dusunmemek lazim bazen
  • vedat özdemiroğlu'nun kafa dergisinin ağustos 2016 sayısında yazdığına göre estarabim:

"iki sigara dönen ortamda, ikisinin aynı insana gelmesine denir."

oturma düzeninin muhtemelen çember biçiminde olduğu bir ortamda, sigaraların biri sağdan, diğeri soldan geliyor. sağdan soldan estarabim!
  • şarkının 1975 versiyonundaki müzisyen kadrosu şu kişilerden oluşur:

klasik gitar, tef: erkin koray
    elektro bağlama: orhan gencebay
    zurna: hacı ahmet tekbilek
    bas gitar: aydın buyar şencan
    bateri: sedat avcı
    perküsyonlar: okay temiz
  • 1975 yılında çıkmıştır. 95'te ünlü yorumladı. şimdi ise 2015'deyiz. yani günümüzden 20 sene önce, şarkının çıkmasından da 20 sene sonra ünlü coverlamıştır. zaman çok hızlı.
hesabın var mı? giriş yap