• - gel esra gel, bana a ile baslayan bi kelime soyle..
    - adam..
    - opsun seni jan claude van damme..

- simdi b ile bi kelime soyle..
    - balon..
    - girsin sana izmir kordon..

- simdi c ile bi kelime soyle..
    - cımbız..
    - al tornavida sana hemi de yildiz..

...

- simdi z ile bi kelime soyle..
    - zar..
    - koysun sana ahmet hamdi tanpinar..

- bugunku programimizin da sonuna geldik, agliycam ben..
  • bugün, hastalık nedeniyle ziyaretine gittiğim babannemde izlemek zorunda kaldığımız program, çünkü efendim, kablolu yayın bozulma kararı aldı ve biz normal antenle yalnızca atv'yi görünlüleyebiliyorduk.
    programa kibariye ve gökhan güney gibi iki arabesk ünlüsü katılmıştı. ayrıca vace de kadın kıyafeti giymişti. kanımca kadın kılığında daha güzel olmuş, hep o kılıkta kalsın. programa mustafa kemal'in özel elbiselerini bayanlar için değiştirerek bir defile hazırlamış iki tane terzi bayan katıldı. bu bayanlara konuşma fırsatı vermedi kibariye, "ay bu elbise kaça?" "ne kadar zamanda yapıyorsunuz?" "benim terzim şıp diye dikiyor valla" gibi cümlelerle... daha sonra programda yemek hazırlayan kadının çorbası taştı, kibariye gene makaraları koydu. program boyunca herhangi normal bir şeyden konuşulmadı. esra ceyhan, gökhan güney'e, " ay ne kadar da çapkınsınız?" diye bir soru yöneltse de; kibariye atılıp: " o kadarını karıltırma gııı" dedi, program boyunca esroş ve kiboş dediler birbirlerine. kadınların diktiği elbiseler, mustafa kemal atatürk sömürüsüydü, bir elbisenin üzerine mustafa kemal'in resmini işlemişler, ama bütün elbiseleri bayan mankenler giyiyor. bir bayan manken yine bir elbiseyle gelirken, yanında bir kız çocuk belirdi. kız meğer atatürk'ün çocuğunu simgeliyor ve kadına hayran hayran bakıyor... defilenin sonunda türk bayrağı geldi, onuncu yıl marşıyla, esra ceyhan patlattı tabii:" ay ay çok duygulandım" ve hafif bir gözyaşı numarası yaptı... ben daha fazla dayanamadım ve kanalı çevirmek istedimse de başka kanal çıkmadığından o kanalda kalmak zorunda kaldık. kanımca esra ceyhan, altın günü yaparmışcasına program yapmakta. seyircilerin onu sevmesi için de, yaşlı, fakir, muhtaç durumda olanları programına çıkartmakta. duygusal anlarda, köpek bakışlarıyla bakarak da içimizi cızzz ettirmekte ve herşeyi alkışlayarak beni benden almaktadır. (bkz: vay anasını sayın seyirciler)
  • şu şekilde envanterlediğim programdır:

a - anlamsızdır çoğu zaman
    b - bilim yerine hurafelere yer verir
    c - cıvık espriler vardır
    ç - çamur atmak/attırmak önemlidir.
    d - dedikodu olmazsa olmaz!
    e - espriden yoksundur her zaman.
    f - faşist olunur gerekirse.
    g - gereksizdir ama neylersin, annem bile izliyor
    h - hasta eder her gün izlenirse
    ı - ıstırap verir hastayken bile izlenirse
    i - ilginçlik adına hiçbir şey yoktur.
    j - jale bak bu jandarma diye dikte edilir her konu. sadece esra nın doğruları vardır.
    k - kasıntı sunucusu kasım kasım kasılır koltuğunda
    l - laubalidir; aynı derecede ciddi takılır.
    m - mantık dışı konular ele alınır her zaman.
    n - naylon gibidir programa katılanlar, esnerler, her türlü kalıba girerler.
    o - olmazsa olmazı cırcır ev kadınlarından oluşan stüdyo seyircileridir
    ö - ölümüne işkence!
    p - punk is not dead - bilmiyorum, öyle...
    r - rahatsız edicidir esra ceyhan ın kibirli konuşmaları
    s- saçmasapan olduğunu asla kabul etmez ama yine de
    ş - şaka diye rezillik yapılır konuklara
    t - taraflı yayıncılık diye bir şey duydunuz mu?
    u - usandırıcıdır.
    ü - ümit yok ne yazık ki bu programda, yüzyıl geçse de değişmez.
    v - vaka-i hayriye vol. 2 olur, bir gün yayında kalkarsa
    y - yasemin kozanoğlu desem...??
    z - zortt!! ne yazık ki yanlış cevap verdiniz, doğru cevap cadı sila esra ceyhan dan esinlenerek yaratılmıştır olacaktı. teşekkür ediyoruz....
  • anneannemin o dönemlerler ''esra ceyran'' olarak adlandırdığı, en sevdiği programıydı bu. çocukken sabahçı olduğum için okuldan gelince programın bir kısmına denk gelir beraber izlerdik. hatta bir kaç defa canlı yayına bağlanmak istemişti anneannem ama başarılı olamamıştık falan. ***

benim en aklımda aklımda kalan bölümlerden biri uzaylılar konusunun işlendiği programdı. kadının biri canlı yayına bağlanmış uzaylıların her gece kendisini kaçırıp, nasıl kötü emellerine alet ettiklerini ince ayrıntısına kadar ballandıra ballandıra anlatmıştı. tabi esra ablamız o dönemler ''ideal gelin adayı- örnek hanım hanımcık kız'' imajı çizdiğinden dolayı hafif utankaç, hafif yargılayıcı, yapış yapış bir tavır takınmıştı kadına :/

ikinci olarak ise piyasaya yeni çıkan bir şarkıcı kızcağızı konuk etmişti kutsal azize esra ablamız. kızın şarkısı ''baldız baldan tatlıdır.'' teması üzerineydi:

''boylu poslu eenişte,
    güzel gözlü eenişte,
    ablam sana çok kızgın enişteee.,, şeklindeydi

kız şarkısını söylerken namuslu türk kızının neferi olan esra ablamız kızarıp bozarıp, triplere girmiş. kızı stüdyodaki kültünün üyeleri mahalle teyzeleriyle birlikte itin götüne sokup, sokup çıkartmışlardı yazık.*

şimdi düşününce esra'nın leşliğine rağmen anneannem ile geçirdiğimiz o öğleden sonralarının tadı bir başkaydı. esra bitince ege tv'yi açar celeste'yi izlerdik.*

yalnız geçmişle ilgili bu kadar gereksiz detayı hatırlamam da ayrı sorun. beyin beyin değil ki. çöplük.*
  • an itibari ile şov yapan muhtemelen yabancı olan teyzenin göğüs uçlarının göründüğü programdır.
    aha reklam arasına girdiler..
  • vasıfsız kadın programlarında biri... esra ceyhan'da sönen yıldızını artık fener'le ışıtır...
  • murat kekillinin katildigi programda studyoya esek sokularak sarkiya eslik edilmesi beklenen turk televizyonculugunda cigir acmis hasta bir programdir.
  • bırakın a'dan z'yi, a'dan b'ye bile olsa insanın beynini alacak bir program.
    (bkz: beyin almak)
  • evde a'dan z'ye programini yapma teknigi:
    cok satan bir gazeteyi aliniz. 2 ve 3. sayfalarina bakiniz. burda gordugunuz tipleri yaniniza cagiriniz. (kiytirik bir $ohret sahibi kadin ve kucuk bir cocugunun kafasini balta ile parcalayan piskopat bir mustahdem kombinasyonu $eklinde olabilir bu.) bu kiytirik $ohrete $arki soyletin, obur konuga cocugun kafasini nasil kestigini anlattirin. studyoda bilirki$i rolunde oynamasi gereken bir yetkili bulun, olayi bazen ona bazen de telefondan baglananlara yorumlatin. kiytirik $ohret sahibi hatunun album sati$larini sorun.
    oldu bitti.

hey gidi esra ceyhan, senin hbb'de iki parca toz bezinden olu$an kiyafetlerinle, "ahenkli" ve "nokta ati$li" zoomlarla kotardigin vjlikten buraya gelecegini kim bilebilirdi *.
hesabın var mı? giriş yap