• izledikten sonra insanın kendi derdini kederini unuttuğu, emrah'ın acılarıyla kahrolduğu, "halimize şükür" dediği film. bir filmde hiç mi mutlu bir sahne olmaz arkadaş...
  • emrah'ın topuklu ayakkabı takıntısının tavan yaptığı filmdir. küçük kız kardeşinin topuklu ayakkabı giyip akabinde orospu olacağından o derece korkmaktadır ki, filmin sonlarına doğru, ağzı burnu kan içinde, ölmesine ramak kalmışken annesine şöyle der: "kardeşim gelin olmadan sakın topuklu ayakkabı giydirme!".
  • emrahın en mücadeleci, en yeşil favori traşlı filmidir bu. arsızlığın üst düzey olduğu günleri konu alır. emrah'ın bu sefer hem anasına hem 6 yaşındaki kız kardeşine hem de sevdiği kıza tacizler alıp başını gitmiştir. emrah kötülerle, namısızlarla mücadele etmek zorundadır. anam bacım urspu olamaz temalı bir filmdir işte.
  • bu filmde geçen enteresan bir diyaloga rastladım bugün.

--- spoiler ---

küçük emrah (ke): ne yapmayı düşünüyorsun?
    diğer eleman (de): eski mahallemde dolaşıcam; kıyakçı birini bulurum elbet... sonra n'apıcam biliyo musun?
    ke: söylemedin ki, nerden biliyim.
    de: keraneye gidicem!
    ke: ooohhh...
    de: en şişman, en etli karıyı seçicem. böyle her tarafında tamam mı. ete doyucaam eteee... sen de gelsene.
    ke: bir eksiğimiz o kaldı sanki, boşversene...

http://inciswf.com/1288793682.swf

--- spoiler ---
  • çok beğendiğimiz
    çok sıkışıksan...anan ödesin repliği işte tam da bu film bünyesindedir.

manav vs. emrah
  • ne çok malzeme varmış bu filmde. hakkaten efsane...

--- spoiler ---

manav: bunu anana sorsana delikanlı.

http://inciswf.com/1304375737.swf

--- spoiler ---
  • 1988 yapımı bir emrah filmi. efsane replikler barındıran bu film yine namus vs dejenere toplum teması etrafında örülmüştür. öne çıkan unsurlar topuklu ayakkabı, orospuluk, alkolik baba, hapishane, haram lokma, manav borcu, renkli televizyon, namuslu iş ve son olarak yozlaşmış düzenle namuslu yollardan başa çıkamayan emrah'ın yemini bozmasıdır. emrah'ın kız kardeşini topuklu ayakkabı giyerken hayal ettiği anki delirme sahnesi, bu sefil filmin en başarılı sahnelerinden biridir.

"keşke at olup ölseydim", "en şişman en etli karıyı seçip ete doyucam" "sen sıkışıksan anan ödesin" gibi replikler her zaman olduğu gibi absürtlüğüyle hafızalarda yer etmiştir.
  • üniversiteye giremeyip konfeksiyona gönderldiğim sene aileme isyan ederken dinlediğim burhan bayar bestesi isyan marşım.

"yok et beni sen sonum ol küle döndür gençliğimi
    es rüzgar es deli deli savur yerden yere beni
    zaten doğduğumdan beri kim yaşattı sanki beni..."
  • niluferin yorumladigi bir parcadir..duzenlemesini onno tunc yapmistir..
hesabın var mı? giriş yap