• (bkz: hasbineru)
  • quenya dilinde "tek" anlamina gelir.. (bkz: iluvatar)
  • japonlar'ın l harfi yerine söyledikleri sesler bütünü. l harfine ihtiyaç duymayacaklarını düşündükleri için çince'den almamışlar ama dünyayla iletişim esnasında kendisiyle karşılaşınca böyle demişler bizim l harfine. türkçe'de okunduğu gibi okurlar. kelime içinde l harfi geçtiği zaman e'sini genellikle atarlar, u'sunu da bir sonraki sessizden sonraya ya da kelime sonuna falan atarlar.

şurada bolca örneğini vermiş idim: (bkz: #16597597)
  • islam inanışındaki allah kavramına benzeyen varlık.
  • allahım buraya her girişimde kendiminkinden başka entry bulamayıp kahroluyorum. çok yakın zamanda samsara adlı hayyyvannn gibi iyi bi ep çıkarmış (bkz: trap metal)ci müzisyen kişi.

(nacizane fikrimce) (bkz: scarlxrd), (bkz: sakorphe) falan halt etmiş yanında. trap metal genresını öğrenir öğrenmez ne sevicem acaba diye frenzyye girmiş bi biçimdde her bulduğumu dinlerken kendisinin şarkılarına denk gelince bi click sesi duydum ve bütüüün genre gözlerimin önünden bi film şeridi gibi geçti. daha 24 saattir falan yeni bi genre dinliyodum ve çoktan "aha bu genrenın kendim için tepe noktasını buldum" dedirtecek sanatçıya denk gelmiştim. bir daha asla denk geldiğim başka bir trap metal icracısının şarkılarını aynı şekilde sevemeyecektim.* sevdiğim genreler içinde zamanla kendi favorilerimi aramayı çok seviyorum ama bir yandan da o favoriyi bulmak hüzünçlü bi durum.bu kadar iyi olunur mu, az daha kovalasaydım.*
  • (bkz: death note)
  • elf kayırmacısı tanrımsı. insanlar sana neden tapsın ki evlat ayrımcısı?
  • the silmarillion kitabındaki ilk cümlede adı geçen yaratıcı. arda'da elfler tarafından iluvatar olarak adlandırılır. yarattıklarına ilk olarak ezgiler sunmuş. ve üçüncü ezgisinden sonra ainur secdeye kapanmıştır. islam, hıristiyanlık ve musevilik gibi modern mitolojilere benzeyen tek tanrılı bir inancın ilahı olsa da diğer tek tanrılı dinlerdeki tanrılara göre daha çok bireye benzeyen bir karakterdir. edebiyat tarihindeki en önemli ilahlardan birisidir benim gözümde. ve melkor'a asla direkt müdahale etmemiştir herşeye gücü yetmesine rağmen.
hesabın var mı? giriş yap