• en güzel erkek ismi. hayır geçmişimde herhangi bir eren olmadı ama ismi seviyorum işte.

edit: artık yeğenimin ismi :)
  • erkek.
    ermiş evliya.
    olağanüstü sezgileriyle bir takım gerçekleri gördüğüne inanılan kimse.
    deneyimli, akıllı insan.
    dost.
    hayırlı çocuk.

aslında onu tam olarak anlatmaya kelimeler yetersiz kalıyor.
  • kumral erkek ismi. çok tatlı, sempatik erkektir. sevin onları.
  • allah’ın değer verdiği kimseler, o’nun sevgili kulları, beşere, allah’ı hatırlatır. çevrenin önemi; maddiyatın maddiyatı, maneviyatın da maneviyatı çoğaltan, çağıran bir mayaya sahip olmasındandır. bu yüzden, erenler, onlara allah’ı hatırlatan, allah’la dost olmuş manevi rehberleriyle, o’na ulaşmışlardır. onlar; dışarıda beşerle, dünyayla görünen, ancak içeriden, allah’la birlikte olan, allah yolunda usta kabul ettikleri erenlerin toprağında yetişmişlerdir. böyle hak âşıkları, dünyada yaşarlar ama dünyaya tapmazlar; insanların keyiflerinden çok, allah’ın memnuniyeti öncelikleridir. bu, bir örnek alma, kalben iyi hâli benimseme, eylemleri güzelleştirme yoludur; çünkü allah güzeldir ve güzellikleri sever.

yunus emre, olağanüstü gönül gözüyle, ereni gördüğünde ulaştığı hakk’ı, birkaç kelimede özetlemektedir:

''âşık oldum erene ermek ile
    hakk’ı buldum ben, eri görmek ile''
  • esmer, kara kaşlı-kara gözlü, uzun saçlı, sakallı, döşü kıllı erkeklere çok yakışan isimdir. tadından yenmez. öyle böyle değil.
  • ermek, yetişen, ermiş, er kişiler ... gibi öz türkçe anlamlarına ek olarak, bir osmanlıca sözlükte bulduğum başka bir anlamı daha vardır.

ancak bu "eren" arapça bir kelimedir ve elif - re - nun harfleri ile yazılır.

manası da "sevinmek, sürur"dur.
  • eren kelimesi sanildigi gibi "ermi$ olan" anlamina degil de "er ki$iler" anlamina gelmektedir (er kelimesinin duzensiz cogulu). erenler de bir nevi cifte cogul oluyor haliyle.
    kaynak: divan i lugat it turk
  • saçımdaki bir beyaz tele verdiğim isim.
  • en sevdiğimin ismidir.
  • dun gozlerinin icine bakarak soyledigim sozler yuzunden korkudan ne yapacagini sasiran, ders kaynatmakta en birinci bir ogrenci adi. sinirden ne yaptigimi bilmiyorum, bu cocuga kar tatili yaramiyor.
hesabın var mı? giriş yap