• 2014 yapımı david wnendt filmi.

--- spoiler ---

adolf hitler kendini bir anda 2014'ün almanyası'nda bulur ve olaylar gelişir.

filmi izlemeye başlarken çok saçma bir başka komedi filmi olduğunu zannettim. ancak daha beşinci dakikadan itibaren soluksuz izledim. basit bir komedi değil onu söyleyeyim.

filmde hitler the downfall 'a harika bir gönderme yapılmış.

ayrıca insanların içindeki goebbels'leri görmemizi sağlıyor.

bir noktada hitler'in köpek vurduğu sahnenin medyaya servis edilmesinden sonra hitler eve kapanıyor ve dibi görüp burada ikinci kitabını yazıyor. bu kitap biraz medya desteğiyle popüler kültür ikonu haline getiriyor onu. hatta filmi bile çekiliyor.

neyse kelimeler yetmez anlatmaya siz bir izleyin şu filmi. nasıl olur da ekşi sözlük'te popüler olmaz diye sorguluyorum kendimi şu an.

ayrıca 2014 dünyasında hitler'in ilk okuduğu gazetenin sözcü olması beni benden almıştır ajdlsdk. gelmişsin 1933'ten 2014'e, eline gazete alıyorsun, o gazete sözcü. yazık lan. uzun'un skandallarıyla yüzyıla başlamak ne talihsizlik amk.

bu arada yeşil parti beğenen hitler de enteresanmış.

--- spoiler ---
  • son sahnede hitler arabayla giderken insanların verdiği tepkiler gerçektir. yani cidden o kılıkta sokakta dolaşmış ve bunu kaydetmişler.
    içlerinde kesin almanlar da vardır, ama nazi selamı verenlerin büyük çoğunluğunun türk olduğunu düşünüyorum.
  • bugün seyrettiğim ve beğendiğim film. açıkçası filmle ilgili aman aman beklentim yoktu, mesaj içermeyen sadece komik bir film bekliyordum. ama verdiği mesajı da çok beğendim.

--- spoiler ---

hep diyorum, bir kişiyi suçlamak çok kolay. ama ne yazık ki o kadar basit değil bu işler. filmin içindeki filmin son sahnesi gerçekten çok güzel olmuş. hitler ölür yerine başkası gelir. o da ölür yerine bir başkası gelir. ona oy veren insanları ne yapacaksın? toplumların başına gelenleri (iyi olsun kötü olsun) tek kişiye bağlamamaları gerekiyor artık. ırkçılık eğilimini yadsımak yerine kabul edip uysallaştırmaya çalışmak hepimiz için daha hayırlı olacak bence.
    --- spoiler ---
  • hitlerin ilk dakikalarında türk gazeteleri ve türklerle ilgili yorumları enteresan olmuş. emekli albay gibi direk sözcü gazetesi okuyarak başlaması filmin efsane.
  • --- spoiler ---

filmde der untergang göndermesi harika olmuş, çok güldüm.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

hitler sözcü okuduktan sonra, elbiselerini de pınarbaşı kuru temizleme'ye vermeye çalışıyor. donunu da çıkarınca bizim eleman kovuyor hitler'i mekandan.
    --- spoiler ---
  • herkesin izlemesi gereken bir film.

alman ulusunun hangi şartlardan, hangi noktalara geldiğini çok basit bir şekilde ele alır;

--- spoiler ---

"uyuyorken, büyük zaferimizi mi kaçırdım acaba?"

--- spoiler ---
  • --- hitler aslında ölmemiş ---

osmanlı imparatorluğu'nun ikinci dünya savaşı'nda hala ayakta olduğunu ve savaşta yer aldığını sanan bir adet hitler içeren film.

e hacı emmi sen daha birinci dünya savaşı sonunda eski imparatorlukların yıkıldığından habersizsen ben nasıl inanayım senin hitler olduğuna? o gariban büfeci nasıl inansın?

--- hitler aslında ölmemiş ---
  • güzel bir kitap.

evvela bestseller olduğu ortada, yani öyle acayip bir derinlik beklemenin anlamı yok. bazı kitaplar iyi yazıldıkları için değil, iyi hikayeleri olduğu için okunur, harry potter, hunger games gibi. bu kitap da onlardan biri.

fakat getirdiği eleştirileri beğendim. özellikle alman gençliğinin hal ve tavırları çok güzel yansıtılmış. buna ek olarak yıllardır savunduğum, ve alman arkadaşlarla zaman zaman da tartıştığım; alman toplumunun hitlervari bir figürün peşinden gitmeye bugün bile çok elverişli olduğu ve böyle karizmatik birinin peşinden gitmek için bir kıvılcımın yeteceği tezimi birebir ortaya koyduğu için de isabetli buldum. emin olun, sekreterin "mein führer" diye hitap etmesiyle başlayıp koca koca stüdyo patronlarının "sieg heil" diye bağırmasıyla devam eden olaylar silsilesi kesinlikle imkansız veya saçma değil.

yukarıdaki gibi bazı noktalar kimi okuyuculara gerçekçi gelmeyebilir, fakat almanya'da zaman geçirmiş, hatta tercihen almanya'da yaşamış biri anlatılanların doğru olduğunu tespit edecektir. yine de almanya'da bulunmayanların da keyif alabileceği bir kitap olmuş.
  • şans eseri bulup izlediğim, komedi olsun istediğim ama acı acı güldüren bir film. daha önceki entry'lerde gayet benim içimden geçenleri de yansıtmışlar. filmi izlerken bir süre emin olamadım, ropörtajları oyuncularla mı yapmışlar yoksa sokaktaki insanlarla mı, ama sonradan oyuncu olmadıklarını anladığımda soğuk su boşaldı kafamdan.

--- spoiler ---

herkesin yazdıklarına ek olarak, köpek yetiştiren kadın ile yaptığı saf ırk ikna konuşmasına oha dedim. bu iki ırk köpeği birleştirsek tipsiz saçma bir ırk çıkar. köpeği bile birleştirmiyorsak bunu neden insanlara yapalım kafası, cidden günümüz almanya'sında bile eyvallah görüyorsa, dünyanın vay haline.
    insanı köpekle kıyaslayıp ırkçılık açıklamalarını mantıklı bulan zihinler orada bile varlığını sürdürüyorsa, hepimizin vay haline.

filmde bir sahnede, hitler meydanda resim çizerken gelip, bunun komik olmadığını, bu kadar kişi acı çekmişken bunların gelip bunu turistik bir şeymiş gibi şehir meydanında yapmalarını ayıplayan amcanın da gözlerinden öpüyorum.

filmde de anlatılan birebir buydu bence. evet, kara mizah yapalım ama yaparken kimi nasıl etkilediğini ve kimleri tetiklediğini de kontrol altında tutman lazım. şakayla başlayıp takipçi kazanmaya geçiş süreci, filmi izleyen bana absürd gelmiş olsa da, gerçekleşme ihtimalini imkansıza yakınsayamadım malesef.
    --- spoiler ---

son dönemlerde izlediğim en etkileyici, kafa karıştırıp, üstünde düşündüren bir filmdi, önerilir.

kitabı best seller olmuş da bu sürede alman medyasındaki/halktaki yorumlar nasıldı, onu da merak etmedim değil hani.
hesabın var mı? giriş yap