• efeköy entelköye karşı! sadece gülmekten ölmedim, aynı zamanda ayakta alkışladım. her replikte "bu cümlenin altında okunmuş elli bin kitap var" dedim.

--- spoiler ---

"türküleri güzel söylüyorsun da anlamlarını bilmiyorsun" diyen katrini, köyün deli sanılan "aşırı" lakaplı komunisti, "anarşit misin" denilen ve köye yerleşen "entel" takımıyla, muhtar alisiyle, bekçisiyle, köylüsüyle, bir güzel, komik eleştiri.

-önce sınıf bilinci edinmelisiniz. köylü müsün, burjuva mısın işçi misin nesin..
    -köylüyüz, köylüyüz evet..
    -..rrak köylüsün! sütünü yoğurdunu şehirde marketten alıyorsun, üretmiyorsun, bütün gün kahvede okey oynuyorsun...

--- spoiler ---

izlenmeli, izletilmeli, devamı çekilmeli, sevilmeli, okşanmalı..
  • büyük bir kısmının bizim köyde çekilmesi sebebiyle vizyona girdiği gün ailecek gitmeyi düşünüyorduk fakat izleyicilerin rahatını kaçırmamak için vazgeçtik. zira annem fragmanını izlerken bile her sahnede durdurup şu bilmemkimlerden bilmemkim, şurası bunun evi, eneeee bizim evin çatısı uzaktan görünüyor bak diye evi çınlattı bağırışlarıyla. sanırım evde dvd'den izletmek zorunda kalacağız kendisine.
  • bu filmin küfür güldürür mantığıyla yapıldığını düşünenler muğlalıları ya da milaslıları falan tanımadığından böyle düşünüyor. bu filmdeki milaslı teyzeler neneler dedeler, cidden gittiğimde gördüğüm teyzeler nineler. ben de şaşırıyordum evet ama neneler cidden yarrak ve siktirgit falan diyor. boğazlarına kadar küfre batmışlar ve bu onların kültürü. milaslı biriyle evlendim. ordan biliyorum. gayet de anneannesi "yarrak geliveecen nereye gelivecen, gidi gaari" falan diyor yani. maalesef filmin suçu değil. suç var mı onu da tartışalım.
  • bu filmin en büyük işlevi sıradan insanlara, anarşizm, komünizm, ekoloji, hes gibi anlatılması zor şeyleri halk dilinde gayet sıradan basit bir şekilde anlatmasıdır. yönetmen büyük büyük laflar etmeden güzel bir hikayeye hayata dair bakış açısını misler gibi yedirmiştir.
  • konusu orijinal, kendisi ise iyi sayılabilecek bir film.

ege halkının filmde bolca rol almaları iyi bir tercih olmuş. sempatik insanlar valla. içlerinde biri var ki, dikkat çekmek istiyorum: muhtarın* yardımcısı rolünde oynayan, siperli şapka takan bekçi. adamda doğal bir komedi yeteneği var.

--- bruce willis ölüymüş ---

2 tane sahnesi favorim:

- bereket tanrısıyla yanındaki koca memeli kadın heykelini (adını bilmiyorum tüm sanatseverlerden özür dilerim) karı-koca olarak düşünüp cinsel hayatlarıyla ilgili yorumlar yapması.

-pantomim gösterisi yapan entelköylülere megafonu tutup tutup ''bismillah de amin de çocum'' demesi. yazarken bile çok gülüyorum ya.

--- bruce willis ölüymüş ---
  • böyle bir filmle karşılaşacağımı düşünmüyordum, öylesin girdim çok beğenerek çıktım. kısa ve net söylemek gerekirse on numara film olmuş, izlenmesi şiddetle tavsiye edilir.
  • ilk vizyona girdiğinde "ulan yine abidik gubidik boktan bi film yapmışlar" diyerek izlememiştim.
    demin internet üstünden part part da olsa izledim, bitirdim ve diyebilirim ki;

sinemada izlenecek film. paranızı boşa çıkarmayacak türk yapımlarından biri. beni cidden utandırdı.
    ha ilkokul çocuğuna izletecek kıvamda bir girişi gelişmesi falan var, anlatımı çocukça bulanlar olmuş, doğrudur ama
    çocuklar için yapılan animasyonları izleyen büyükler de o anlatımı büyükçe bulabiliyorlar. aynı muhabbet.
    rango izlerken "su olmazsa böyle böyle olur" demiş, adam gibi anlatmış. bunda da termik olursa böyle böyle diyor ve eğlenceli bir dille anlatmaya başlıyor.. aralardaki "mola" olarak adlandırdığım şarkılı bölümler gayet de filme uymuş, bi kopukluk falan yaratmadı bende..
    sabah sabah bu kadar güleceğimi bilmiyordum, bilsem akşam çerezimi biramı alır kopa kopa izlerdim, ayıp ettim.

yüksel aksu'dan özür dilediğim filmdir ayrıca. kesinlikle sinemada bilet parasını haketmişsin, sonraki yapımına mutlaka gidip yerinde görüp izleyeceğim. beni bu kadar eğlendirdiğin için teşekkürler.

ha filmdeki en hoş bölümde bana göre köylülerin deliye geldiğinde, deli'nin "sizin bi defa sınıf bilinciniz yok" deyip akabinde olayları geliştirmesiydi, anlatmayayım hiç, sizde izlemediyseniz abidik gubidik türk filmleri yerine oturun daha fazla entry dolanmadan izleyin efendim.
  • sadece harmandalı'nın rock versiyonunu dinlemek için bile izlemeye değerdir.
  • son derece samimi, güldürürken özellikle aykırı karakteri ile düşündüren bir film. aldığı ödülü sonuna kadar haketmiştir.

--- spoiler ---

para karşılığı toprağını entellere satan köylülere aykırıdan mükemmel bir öğüt
    -bugün para için babasının atasının toprağını satan, yarın götünü satar.

entellerle başedemiyen köylü aykırıya danışır

kölüler:aykırı bize bir akıl ver ne yapacağız, bunlarla nasıl baş ederiz?

aykırı:siz önce karar verin burjuva mısınız?işçi misiniz?köylü müsünüz?

köylüler:köylüyüz tabi köylüyüüüüz

aykırı:(muazzam bir el harketi ile) aha köylüsünüz. ülen yumurtayı bakkaldan alan köylü mü olur.

--- spoiler ---
  • "keşke sinemada izleseydim" dediğim filmlerden biri. sadece şu replik için bile izlenir:
    --- spoiler ---

"bugün tarihini satan yarın donunu satar."
    --- spoiler ---
    işte doğru söz diye ben buna derim.
hesabın var mı? giriş yap