• ''tavuk karası'' hastalıgını beynimize kazıyan bir kale emekcisiydi aynı zamanda kendisi. yurdumuza giren ilk gurbetcilerdendir. yanılmıyorsam avusturya ya da avusturalya'dan gelmeydi. yani bu ikisinden biriydi evet. [avusturya evet evet]. geldigi sene sakaryaspor'la gelenden 5 gidenden 6 yiyip dikkat cekti üstüne. daha sonra artık allah nasıl yürü ya kulum dediyse milli takıma kadar cıktı.
    kariyerini böylesi cökerten isim bir dönem kayserispor forması giymi$, ayı levet lakaplı (bkz: levent kurt)'tur.

16 kasim 1991 fenerbahce besiktas macinda sergiledigi o saf anadolu cocugu davranı$larıyla bugun hala sevgiyle anımsanır.;
    rıdvan dilmen: hocam gol degil, gol degil.
    ahmet cakar: gol rıdvan gol
    mehmet özdilek: 1 metre iceride hocam
    bülent karpat mikrofonu engin'e uzatır: engin golmuydu sence?
    engin ipekoglu: ya yan hakeme gol degil dedim bana, senin ananı sikerim dedi
  • fenerbahcenin besiktasi uzun seneler yenemedigi bir donemdir.1993 yilinda fenerbahce besiktastan kaleci engini transfer eder.gel zaman git zaman o sezon fb-bjk maci gelir catar.fenerbahce bu sefer bjk yi kistirip yenmeyi kafasina koymustur.nitekim isler istedigi gibi gider. ta ki 86 inci dakikada sifo mehmetin saibeli golü ile bjk 2-2 lik esitligi saglayana kadar.oyleki bjk ye 2-2 lik esitligi getiren bu golde top cizgiyi gecti mi gecmedi mi tartismasi hala yapilmaktadir.iste bu esnada macin yan hakemi cengiz akyuz top cigiyi gecti diye macin hakemi ahmet cakara isaret cakinca,hakem golu vermis ve ortalik karismistir. hakemle topun cizgiyi gecmedigi hususunda hararetli tartismaya giren kaleci engin, kendisine ne oldu engin diye soran bulend karpata ,hoca bana anani sikerim dedi diye olan biteni tum ciplakligiyla anlatmistir.iste boyle ici disi temiz,yalan bilmeyen bir insandir engin ipekoglu.neden buyuk takimlarda ya da milli takimda kaleci antrenorlugu yapmiyor ,insan merak ediyor dogrusu.
  • beşiktaş'tan fener'e geçme durumları olduğu dönemler; klasik bir cumartesi bizim peder beni ofise sürüklüyor; sonra kapıda oğuz çetin ve engin ipekoglu'yla karşılaşıyoruz. peder 40 yıllık arkadaşı gibi atlıyor engin'in önüne; "engin ne zaman geliyosun fener'e yahu" falan diyor. engin yine sempatik; "abi konuşuyoruz işte, olucak bugün yarın bakalım" kabilinden bişiler geveliyor. sonra ilgisi bana yöneliyor nedense, böle bi kafa okşama, "adın ne bakim senin" durumları oluyor. ben eriyip gidiyorum tabi. bu adamlar* benim çocukluk kahramanlarım; gerçek olduklarını görünce dünyam şaşıyor.

sonra engin hep benim kahramanım kalıyor, bi dönem kimsenin istemediği kaleciliği bile bayılarak yapıyorum, kaleci oyuncu olarak harikalar yaratıyorum. engin'in bacağı kırılınca ağlıyorum falan. rüştü'yü hiç sevemiyorum nedense...
  • kaleci eldivenlerinde hayvan gibi reusch yazardı, schumacher'in engin'e kalecilikle ilgili tek bıraktıgı $eydi.
    roportajlarında cok samimi davranmasıyla tanınırdı, spiker yokmu$ gibi yanındaki futbolcunun kafasına falan vururdu. bi de kendine has bi kahkahası vardı süperdi.
  • rustu ile beraber verdigi bir röportajinda su soruldu kendisine:
    "fenerbahce kalesini daha ne kadar sure korumayi dusunuyorsunuz?"
    o da unlu gulumsemesini takindi, hafif rustu'ye dogru dondu:
    "rustu ne kadar izin verirse..." dedi.
    gulduler, boyle de samimi, boyle de mutevazi bir insan iste, ici disi bir. icimden "abi" diye hitap etmek gelen tek futbolcuydu on-on bir yaslarimda.
  • pfdk'ya sevkedenlere karşı yaptığı açıklamada,

"müsaade edin de arada bir atatürk'ü saygıyla analım" diyerek duruşunu göstermiş, atatürk'ü anmanın polemik konusu yapılmasının tamamen saçmalık olduğunu açık açık söylemiş, "erk" karşısında piyasa dansözleri gibi kıvırmamış adam gibi adam.
  • şimdi küme düşer denilen adanaspor'u süper lige yükseltti yaa yerine hemen ligin piçi bir td getirirler. o da her zaman yanında taşıdığı piyasanın piçi olmuş topçuları takıma doldurur. engin ipekoğlu yine ptt de ligde kalmaya oynayan takımlarda görev verirler. saygın, sessiz ve sadece işini yapan bir td olduğu için daha önceki takimlarda da pozitif futbol oynatmasına rağmen ne medyada ne de futbol dünyasında hakettiği değeri alamayan bir td.
  • yanlış hatırlamıyorsam kayserispor ile oynanan lig maçında ayağı kırılmış ve yerine genç rüştü oyuna girmişti. o maçın ardından rüştü bir daha eldivenleri vermemişti.

hatta maç gündüz maçıydı ve sanırım atv'de yayınlanıyordu. ve dahası engin'in ayağının kırıldığı pozisyonda hakem fenerbahçe aleyhine penaltı vermişti.

önemli birşey olsa unutmuştum çoktan amk. niye bu kadar kafamda yer ettiyse artık.
  • herkes içün aynı anlamı ifade etmiş midir bilmiyorum ama ben korkuyordum engin'den. hırslı biri oluşu, sahada tansiyon yükselince kontrolünü kaybetmesi, bıyıkları ya da üzerinde koskoca harflerle çeşitli yazılar yazan eldivenleri değildi korkumun sebebi; başarılarıydı. fenerbahçe'de oynadığı dönemlerde galatasaray'la yapacakları bir maç öncesinde mahalleden arkadaşımla konuşurken "nasıl gol atacaz olm engin'e?" dediğimi iyi hatırlıyorum. endişeliydim, uyuyamamıştım o gece. zor gol yiyyordu zira. formunun zirvesindeydi.

http://img241.imageshack.us/i/enginpekoluol9.jpg/

sonra bir şey oldu, engin bıyıklarını kesti. formunun düşmesinin de o döneme denk gelmesi ilginçtir. sanırım kedilerle tek benzerliği çevikliği ve hayran kalınası refleksleri değildi engin'in. bıyığın taşıdığı ehemmiyet açısından da kesişiyordu yolları. bıyık gidince büyü bozuldu çünkü. eskisi gibi olamadı bir daha :((

ha gönül isterdi ki bacağı kırılmasaydı da biz ondan korkmaya devam etseydik. hayat işte, ne getireceği belli olmuyor. şimdilerde teknik direktörlük yapıyor yanılmıyorsam. allah bahtını açık etsin.
  • rahmetli amcamın çok sevdiği bir oyuncuymuş.bu sebeple de ben doğunca bu adamın adını bana vermiş.buraya kadar herşey normal.

sorun şu ki amcam fanatik beşiktaşlıymış ve adımın konmasının üzerinden 1 ay bile geçmeden bu engin isimli şahıs beşiktaş'tan ayrılıp fenerbahçe'ye transfer olmuş.

o yüzden ne zaman yaşıtım ve adaşım biriyle tanışsam isminin hikayesini sorarım acaba benimle aynı mağduriyeti yaşamış mıdır diye.
hesabın var mı? giriş yap