• '''e mi annemin aşkıdır. onun yaşadıklarını anlatmaya çalıştım burada... annem çok acı çekmiş biliyor musun? kocasını terk edip evlenmiş babamla... sevmişler birbirlerini... ama...''

yıldız tilbe
  • bugün şans eseri klibine denk gelince ne kadar güzel olduğunu hatırladığım şarkı. o kadar güzel ki videosunda yıldız tilbe yi bile güzel göstermiş. şarkılardaki en vurucu sözlerin ilk nakarattan sonraki dörtlüklerde olduğunu ispatlarcasına "ahlarım beddua degil anlaşılabilmek için" diyor yazarı. 12'den vuruyor.
  • https://www.youtube.com/watch?v=vqjy2yzrvj0

videosunun altındaki yorumda eleman özetlemiş zaten şarkıyı:
    ''5 dakika 12 saniye önce mutluydum''
  • popüler kültür bazen arabesk kültür çatısı altında olduğu için önyargı ile yaklaşılan burun kıvırılan değerlerin hakkını veriyor. bu şarkının 3 maymunda çaldıktan sonra değerini bulması da bu durumun örneği. aslında insanlar kültür, sanat vs konularında çok özgüvenli değiller genelde. bu örnekte de olduğu gibi zevklerinin önce nuri bilge ceylan tarzı bir otorite tarafından onaylanması gerekiyor.
  • eski bir sevgiliye edilebilecek ahlarin en guzeli, en melodigi olan harika bir yildiz tilbe sarkisi.
  • bana göre en çarpıcı kısmı şu bölümdür, şarkı bu bölümde kopar.

...
    "geri dönme istemem ki,
    ben eski ben değilim ki"
    ...

içinizdeki o derin acılarla sevginiz karşılıksız kalmışsa artık zaten bambaşka biri haline gelmişsinizdir. o acılar sizi bir güzel pişirmiş, yakmış ve tekrar diriltmiştir.

artık eskiden güldüğünüz şeylere gülmez, anlayamadığınız şeylere saatlerce ağlar hale gelmişsinizdir. o eski mutlu insan gitmiş, yerine sohbetlerde dinler gibi görünen ve hafif bir tebessümle kafa sallayan biri gelmiştir.

acılardan bahsetmenin ya da kendini açıklamanın verdiği inanılmaz ağırlık da artık yok olmuştur, zaten kimsenin, en yakın arkadaşlarınızın bile sizi asla anlayamadığını ve anlayamacağını farketmişsinizdir. artık dünyada bir siz ve bir de o derin acı vardır, yıllarca sürecek olan...

geriye sadece edilen kuru beddualar ve ahlar kalır, bu şarkı da bunu söyler.
  • bu şarkı tek başına 3 maymun filminin soundtrackini oluşturmaktadır.
  • radiohead'i xl recordings'e kaptırınca kıl olmuş ve apar topar kendilerinden çıkan 6 stüdyo ve 1 konser* olmak üzere toplam 7 albümü; 7 cd'lik boxset, 320kbps dijital download ve cd kalitesinde wave olarak 4gb usb stick içinde seçenekleriyle satışa sunup, radiohead'in etinden sütünden faydalanarak intikam almayı seçmiş dev şirket. http://www.radioheadstore.com/ 80 pound'luk (200 ytl) fiyatıyla "oha!" dedirtse de, bir radiohead fanatiğinin aklının usb bellekte kalmaması mümkün değil. zira mükemmel.
  • 3 maymun filmininde hep doğru zamanda doğru tonda çalan, filmi bütünleyen, filmin anlatmak istediğini anlatmasına yardımcı olan şarkı. filmin senaryosunun tümüne bakıldığında avrupa'da filmi izleyen biri için türkiye'yi özdeşleştirecek çok daha ciddi birçok olumsuz unsur bulunabilir. ancak bir insan bir film izleyip koca bir ülkeyi dar bir bakış açısı ile değerlendirebiliyorsa, o filmin değil, o kişinin problemidir.
  • yıldız tilbe'nin son albümünden bir parça.*
hesabın var mı? giriş yap