• latince cennet.
  • normal normal giderken bir anda plan 9 from outer space tadında gerzek olayların yaşandığı, sonra yine normale dönen, sonra yine aynı tatta saçmalıkların yaşandığı değişik film. sonunda o kadar embesilce bir sonuç çıkmış ki ortaya, film district 9'a olan sevgimi de törpüledi. bravo.

neill blomkamp'in district 9 sonrası kafayı yediği en başından belliymiş gerçi, zira matt damon'un rolü önce die antwood'dan ninja'ya, o reddedince eminem'e önerilmiş. eminem'le de anlaşılmayınca matt damon'a düşmüş rol. ulan hangi evrende oyuncu seçiminde matt damon ninja ve eminem'in arkasında kalabilir ki? nasıl bir sinema anlayışı lan bu?!
  • gladiator filminin soundtrack albumunden hans zimmer ve lisa gerrard imzali parcalardan biri.
  • madem oluyorum, karsi kiyiya kin ve nefret goturmeyecegim; aptalliksa bu, varsin aptal desinler arkamdan. herkese, her hakkimi, hicbir sart kosmaksizin helal ediyorum. bu hengameyi ait oldugu yerde, bu tekinsiz dunyada birakiyorum. uzerimde beyaz bir parca kumas, icimde salt iyi duygularla donuyorum ebedi yurduma. kendi atesimi yanimda getirmeyecegim; ruhumda yanip duran her atesi sondurdum, savurdum kulleri denizlere ve ruzgarda usulca dans eden bu masum basaklardan almam gereken dersi aldim sonunda; kimseyle bi kavgam yok artik. kilicim sizin olsun, korku duyulacak bi adam degilim nicedir. ictenlikle soyluyorum, isterseniz siz bindirin beni o tekneye hatta. mutesekkir olurum, o gumusi kiyilara ulasmam icin yardim eden herkese.
  • bir çok mitolojide savaş kahramanlarının öldükten sonra kavuşacakları cennetin ismi.
  • milyonlarca dolarlık hayalkırıklığı.

--- spoiler ---

distopik giderken die hard'a bağlaması, mantık hataları, ne idüğü belirsiz geri dönüşler (kolyedeki dünya resmi nedir elysium'dan mı gelmişler eskiden?), yarım yamalak aşkımsı hikaye, uuuaaaalı fiks felaket müziği var. dünyayı ele geçirmek istiyor musunuz yes/no tarzı bilgisayarın kendine gelir gelmez dünyaya ambulans göndermesi ağlatsın diye kondu herhalde. rus aksanlı gudik kötü adam da ayrı bir münasebetsizlikti. jodie foster'a o kadar para bayılıp 15 dakika saçma bir rolde kullandıklarına göre para sıkıntıları da yok.

--- spoiler ---
  • dokuzuncu senfoninin türkçe sözlerinde geçer.

sen ey ilahlar alevi
    ey elysium'un kızı

diye başlar meşhur nakaratı.
  • sırf piyasayı takip etmek için kendimi izlemeye zorladığım filmdir.
    --- spoiler ---

o fırın sahnesi nedir arkadaş. sırf konuyu bağlayalım diye izleyiciyi mal yerine koymuşlar.

--- spoiler ---
  • "sonra ludwig van'ın çatık kaşlı suratı ve kravatı ve rüzgarda dalgalanan dağınık saçları güneş gibi yükseldi ve dokuzuncu'nun son bölümünü duydum, sözleri biraz değişikti, sanki bu bir rüya olduğundan değişik olmaları gerektiğini biliyorlardı:

çocuk, cennettin şamatacı köpekbalığı,
    elysium'un katili,
    yürekler yanıyor, canlanmış, kendinden gezmiş,
    ağzına zumzuğu vuracağız ve pis
    kokulu kıçını tekmeleyeceğiz." anthony burgess - a clockwork orange

(bkz: illiyyun)
  • gladiator soundtrack inin içersindeki en iyi şarkılardan,en sulu sinema seyircisinin bile gözleri dolarak sükunetle izleyeceği sahnelerin birisinde çalan harika beste.
hesabın var mı? giriş yap