• bu şeyi hayatımda ilk defa geçtiğimiz yıl denemiştim sonuç biraz hüsrandı ama sağlık problemlerimden dolayı ihtiyacım olduğu için üzerine düştüm. aslında birkaç püf noktasını bilince yapımı gayet basit. tam üşengeç insan işi aslında. birde sirke lobisi bu tarz şeyleri yasaklattırmadan tecrübe etmek gerek.

öncelikle güz dönemi sirke yapımı için çok ideal. bu dönemde elmalar iyice olgunlaşmış ve yeterince şekerlenmiş oluyorlar.

evde kaçak elma sirkesi yapımı için gerekenler:
    elma (kimyevi maddelerle haşırneşir olmamış, bir tanıdığınızın evinin bahçesinden toplanan)
    iki kaşık şeker (alkol oluşumu için gerekli)
    kavanoz (ilk defa yapacak olanlar 2 litrelik 3-4 kavanozda başlayabilir. tek kavanoz kullandığınızda bozulma olursa motivasyon kabınız olacağı için bölmekte fayda var. kendine güvenenler için kavanozumuz ne kadar büyük olursa o kadar çok sirkemiz olacak. elinizde yeterince büyük yoksa gidip satın almanızı öneririm. 5-7-9 litrelikler idealdir)
    zaman (4-6 ay)

önce elmaları iyice yıkadıktan sonra küçük küçük dilimliyoruz ve kavanozumuza yerleştiriyoruz. kavanozun yarısına kadar doldurmanız yeterli.
    sonra kavanozdaki kalan kısmı kaynatılmış su ya da damacanadan çektiğiniz temiz içme suyu ile %80'ine kadar su ile dolduruyoruz. sirke yapımında karıştırma çok önemli olduğu için %20’lik kısım bizim karıştırma payımız.
    kavanoza üç tatlı kaşığı şeker ilave ediyoruz ve tahta kaşıkla karıştırıyoruz.
    her gün karıştırma işlemi yapacağımız için kavanozumuz gözümüzün önünde duracak bir yerde olmalı. karıştırmayı unutmuyoruz. dileyenler kapatığı kapatıp sirkeleyebilirler ma sonrasında mutlaka kapağını açıp tülbent ile örtüyoruz. 15 günün sonunda kavanozdaki elmalar ermiş olacak görsel
    .

--- ---
    15 günlük sürecin detayları
    --- ---

+ ilk 10 günde sirkede alkol oluşumu gerçekleşiyor. bu süreçte karıştırmak çok önemli. sürekli oksijenle temas ettirmemiz gerektiği için ağzını tülbentle kapatıyoruz. asla kapağını kapatmıyoruz. eğer sıcak bir bölgede yaşıyorsanız günde gerekirse 3-4 defa karıştırmanız gerecektir. elmaların üzerinde küflenme gördüyseniz karıştırmadığınız için elmalar hava ile temas etmiş ve bozulmuştur bu yüzden karıştırmak önemli.

+ kavanozda köpüklenme vb görürseniz bu gayet normaldir, panik yapmayın.

+ 15 gün sonunda su iyice bulanacak ve elmalar yavaş yavaş aşağıya inmeye başlıyorlar.

--- ---
    15 günlük sürecin detayları
    --- ---

alkol oluşumu bittikten sonra elmalar dibine çökmeye başlar. üstte kalıp kararan elma var ise hemen içerisinden alın. sirkenizin bozulmasına müsaade etmeyin. üstte kalan başka elma yoksa karıştırmayı bırakıyoruz ve artık üst bölümünde beyaz sirke anasının oluşmasını bekliyoruz.

sirke anası denilen katman probiyotik bakterilerin oluşumunun göstergesidir. bu süreç tamamlanınca sirke berraklaşmaya başlayacak. bu süreçte tülbent üzerine sirke sinekleri gelecektir. aldırmayınız. elmalar dibine çöktükten sonra karıştırmıyoruz zaten sadece gözlemliyoruz.
    bunsan sonra sirke anasının oluşumunu bekliyoruz. bu da ortalama 45 gün sürüyor.

sirke anaları tamamen kavanoz ağzını kapattığında ve sirkemiz berraklaşmaya başladığında sirkemizi süzüyoruz. ayrı bir kavanoza alıp 5 litre sirkeye 1 tatlı kaşığı kaya tuzu ve 7-8 adet nohut içine atarak serin bir yerde ağzı kapalı olarak 3-4 ay beklemeye alıyoruz. kaya tuzunu fazla attığınızda sirkeniz bozulabilir. bu ölçüyü dikkate alınız.

bu süreçten sonra süzüp kavanozlara aldığımız sirkenin ağzını sıkıca kapatıp olgunlaşmasını bekliyoruz. bundan sonra duyusal olarak koku-tat kombinasyonu tamamsa tüketime başlayabilirsiniz.

artık elma sirkesi yapmayı biliyorsunuz.
  • evde yapımı oldukça kolay olan, ancak kullanıma hazır hale gelmesi için sabırla beklenmesi gereken sirke. nasıl yapılacağını kısaca anlatayım;

mümkünse, büyükçe - 3-4 litrelik- bir cam kavanoz alıyoruz. daha sonra, elmaları çekirdeklerini ayıklamadan, yıkayıp, 3'e 4'e bölüyoruz. kavanozun yarısı ya da biraz daha fazlası dolacak kadar, kavanoza dolduruyoruz. üstüne, kavanozun üstünde 3-4 parmak boşluk kalacak kadar içme suyu ilave ediyoruz. kavanozun ağzını, hava alması için kapakla değil bir tülbent ya da benzeri bir bezle kapatıyoruz. olması için kuytu bir yere bırakıyoruz. 3-4 günde bir tülbenti açıp kaşıkla kavanozdaki elmaları karıştırıyoruz. bu kadar. 3-4 ay geçip de, ana oluştuktan sonra sirkemiz tüketime hazır hale gelmiştir.

peşin not: burada püf nokta 3 ve 4 rakamlarıdır. dikkat edelim. satırlarıma son vermeden önce, sabırla okuduğunuz için teşekkür eder, esenlikler dilerim.

edit: mary wollstonecraft uyardı. kurtlanma ve sineklenme sürecinden de bahset, diye. daha önce yazılmış diye yazmamıştım. kavanozun tülbentle kapatılmasının sebeplerinden birisi de bu: hem hava alabilsin hem de sineklenmemesi için tamamen açık bırakılmasın.

hazırlanma aşamasında bal ve sirke ekleyenler de var. ben herhangi bir şey eklemiyorum.
  • *1 bardak su

*1 tatlı kaşığı dolusu elma sirkesi

*1 tatlı kaşığı dolusu çiçek balı

hepsi iyice karıştırılır ve sabahları aç karnına küçük yudumlarla içilir. sürekli kullanım sayesinde, öncelikle bedenin bağışıklık sistemi güçlenecek ve sizi pek çok hastalıktan koruyabilecektir. bu enerji kokteyli ayrıca size canlılık ve güç kazandıracak ve ileri yaşlara kadar sağlıklı ve mutlu kalmanıza önemli katkılar sağlayacaktır.
  • bir çay kaşığı kadarı ile dişler, haftada bir iki kez fırçalandığında belirgin beyazlama sağlayan doğal madde.

denendi, memnun kalındı.
  • süslü sözlük'te elma sirkesiyle ilgili bir girdi okumuştum.

bu girdide anlatıldığı gibi fax sıvı sabunu ve elma sirkesini boş bir şişede yarı yarıya karıştırdım, bununla bulaşık yıkadım, toz aldım, yerleri ve camları sildim, banyoyu temizledim, çamaşır makinasında kullandım... ben hayatımda bu kadar güzel temizleyen bir "deterjan" daha görmedim. iz kalmıyor, parlatıyor, sirke kokusu olmuyor ve deterjan kadar sert bir temizleyici değil. tek bir ürünle tüm evi ve çamaşırları temizleyebiliyorum, hem de ucuz.
    ellerimi de yıpratmadı hatta yumuşacık yaptı.

link burada, belki siz de yapmak istersiniz:

https://www.suslusozluk.com/elma-sirkesi?i=947772
  • karındaki şişlik,gaz her ne sıkıntı varsa içtikten birkaç saat sonra yok ettiğini görüp büyüksün dediğim sıvıdır. aç karnına ılık suyun içine biraz elma sirkesi bir kaç kaşık bal ekleyip içmek insanın karnını, göbeğini şak diye yok edip mutlu edebiliyormuş.*
  • * kendisinin ph değeri vucidinkiyle aynı olduğundan, zırt pırt (oksijen solunurken dahi alınan) ve vucitte ortaya çıkıp kıllık yapan serbest radikalleri, en az zararla dışa ittiren 'hadi kardeşim dışarı, arıza yapma, artis toksin sen de ' diyerekten attığı söylenen, ilk iki günlük mide pısmasından sonra insanın garip bir şekilde alıştığı ** ve ses kısıklığı/gırtlak rahatsızlıklarına ziyadesiyle hızlı bir şekilde iyi geldiği tarafımdan şahit olunan, iksir miksir.pek hoş pek yararlı.***
  • bir evin hemen hemen her bölgesinde kullanılabilinen mucizevi sıvı

- bulaşık makinesi için parlatıcı olarak kesinlikle kullanılmalı

- tüm sebze ve meyveleri arındırmak için içinde bir süre bekletebilirsiniz , tertemiz olacaktır.

- çamaşır makinesinde yumuşatıcı yerine kesinlikle kullanmanızı öneririm asla koku falan kalmıyo ve renkleri canlı canlı kalıyo kıyafetlerin

- kil, gül suyu ve bir çay kaşığı elma sirkesi yüzdeki her türlü lekeye çok iyi geliyor

- şampuanların içine çam terebentinle karıştırıp kullanırsanız kalın telli saçlara kısa sürede sahip oluyosunuz ve parıl parıl parlıyo

- üzerinizde negatif enerji hissediyosanız duşa girerken bir kaba bir miktar deniz suyunu, bir çay bardağı elma sirkesiyle karıştırıp üzerinize dökün , negatif enerji menerji kalmaz

- evde yerleri ve camları elma sirkesiyle silebilirsiniz kokusunun kalmayacağına ve derin bir temizlik yapcağınıza hatta negatif enerjilerden de kurtulucağınıza emin olun

- her sabah ılık suya bir çay kaşığı ekleyip içmek miğde rahatsızlığınız yoksa zayıflamanıza baya baya yardımcı oluyor art tok tutuyor

- hiçbirşeyin çıkaramadığı küf lekeleri için birebirdir,bunun yanında nerdeyse birçok lekeyi mucizevi bir şekilde çıkarır

- ağız içi yaralara iyi gelir

- ele veya odaya sinen kokuları yok eder

(bkz: hey maşallah)
  • aynı zamanda kepeğe karşı da etkilidir bu meret.iyi durulamazsanız toplu taşıma araçlarında yer sıkıntısı da çekmezsiniz.
  • pürüzsüz cilt için şöyle bir tarifi var:
    cam bir kavanoza bir miktar turp rendeleniyor, üzerine de elma sirkesi dökülüyor. kapağı sıkıca kapatılıp 2 hafta kadar bir dolapta bekletiliyor.
    (2 haftanın sonunda kavanoz açılınca kavanozun kapağının hafiften yamulmuş olduğunu görebilirsiniz, korkmayın.)
    pamuk yardımıyla yüze sürülüyor. bu sırada ağlamaya başlayabilirsiniz, kokudan ya da acıdan, artık ne ise. anında cildi çekiştirmeye başlıyor. 4-5 dakika bu şekilde beklemek gerekiyor. sonra da suyla güzelce yıkanıyor. kokusu az biraz kalabiliyor, ama sonrasında başka kokulu bir şeyle bir daha temizlerseniz kolayca geçiyor. yaktığı için hafif bir kızarıklık da kalabiliyor kısa bir süreliğine, zamanla ona da alışıyor cilt neyse ki.
    düzenli bir biçimde kullandığınızda 2 hafta içinde sivilcelerin bariz biçimde azaldığını görüyorsunuz. 1 ayın sonunda da bir şey kalmıyor. sivilce kalmadığı için o kadar acıtmıyor da, sadece koku derdi kalıyor.
    (ben ayrıca imex ve bebe pudrası kullanıyor idim kızarma için, ama koyu tenlilere bu kısmı öneremeyeceğim tabii.)

10 küsür yıl önce ergenliği sivilcesiz geçirmemi sağlamış bu "anne tarifi", az biraz düzenli bir insan olabilseydim belki şimdiye beni bir scarlett johansson yapacaktı, ama işte hayat böyle bir şey. elma sirkesi ve scarlett'a sevgiler, bye.

uyarı: bir mesaj aldım, bu tarifi uygulayan birisi cilt yoluyla gıda zehirlenmesi geçirmiş. internetten doğal tarifler bakarken de neye alerjik olduğunuzu, vücudunuzun neye tepki göstereceğini bilerek uygulamaya geçmenizi tavsiye ederim.
hesabın var mı? giriş yap