• yaklaşık 2 saat boyunca saat gibi işleyen senaryosuyla ispanyol sinemasına tekrar hayran kalmama sebep olan 2005 yapım marcelo piñeyro filmi.

genel olarak sözlükte bir süre sonra sıkıcı, yeteri kadar gizemli değil diye yaftalanmış alternatif olarak remake i diyebeliceğimiz amerikan yapımı exam filmi tavsiye edilmiş. exam filmi için konuşacak olursam yeterince gizemli, insanda merak uyandıran ve bu merakı son dakikasına kadar düşürmeyen tempolu bir film.fakat içi boş bir senaryo.yani bir filmde aradığınız temel unsurlar tempo sürekli atraksiyon ise buyrun exam e. daha derinlikli ve incelikle yazılmış, içinde emperyalizm eleştirisi , insan ilişkileri, şirketlerin çalışanları denek misali görüp,istedikleri her şeyi yaptırma haklarına sahipmişcesine bir o taraftan bir bu tarafa savurmasını gösteren son derece başarılı bir film isteyenlerse buyursun el metodo ya.
  • rakip filmlere göre başlangıç aynı ama gelişme kısmı daha etkili olan film, sonlara doğru ise rakiplerinin gerisinde kalıyor.

--- spoiler ---
    top atmalı tutmalı bilgi sınama kısmı kondisyon antrenmanı gibi olmuş. o kısımda da terk etmediklerine göre gerçekten bu işi istiyorlarmış.

--- spoiler ---
  • sonradan çekilen exam filminin daha güzel olduğunu söyleyenler olmuş. el metodo kurgusu olsun, mantıksallığı olsun, ana fikrinin doluluğu olsun, göndermeleri ve verdiği mesajlar olsun, oyunculukları olsun exam'a bin basacak bir film. ama bazı eksik kalan, oturmayan noktaları vardı. film ilk başladığında zirvedeydi, ortalarında acaba dedirtti, finalde de pek tatmin etmeyerek bıraktı. ama genel olarak bakıldığında izlemeye pişman olmadığım ve hatta tekrar izlemek istediğim bir film olarak kaldı.
  • --- spoiler ---

filmle ilgili kişisel düşüncelerimi paylaşmak istedim. öncelikle çok başarılı, sürükleyici tek mekan filmi olmuş -kadınların kendi arasındaki savaş, bakışlar gerçekten etkileyiciydi. çünkü diğer kadının gitmesini isteyen nieves, eski sevgilisi için değil, diğer bir kadının varlığından rahatsız olup seçimini yapmıştır. -nieves karakteri aslında en belirleyici karakter olmuş ve oyunun sonuna kadar tüm gidecekleri kalacakları kendisi belirlemiştir. hatta en güçlü karakterlerden julio'yu göndermedeki etkin güç olmuş, ahlak ve insanlığı iş dışında tutarak çoğunluğu -cazibesiyle- cezbetmiş, kışkırtmıştır. -soruların sadece julio'ya gelmesi, diğer adaylarda da julio'nun önder olması bakımından etken olmuştur. burada fernandez aslında julio ile bir güç savaşına girmiştir. -julio elenince fernendez'iz egemenliği eline alışını izliyoruz. mağarada kalabilmek adına millitarist, ataerkil "maço -iber- erkek karakteriyle" mağarada nievesle ne kadar benzediklerini görebiliriz. çünkü sadece ikisinin sunduğu şeyler direkt hayvansal güdülere seslenmektedir. insanları güden, düzene sokan güç ve çekicilik, seks istemi diğerleri üzerinde de sağlıktan, medeniyet, eğitimden önce gelir. -fernandez'in nievesle birlikte olması filmin en çarpıcı sahnelerinden biriydi kanaatimce. bu mücadeleden galip çıkan nieves carlos'la beraber fernandez'in üzerine gelmeye başlar. burada kişilere verilen ülkeler tamamen karakterleriyle ilişkiliydi bence.carlos'a kibirli, asil ve entellektüel bir ingiliz karakteri uygun görülürken, içten pazarlıklı, her zaman ingitere'nin gerisinde olan egoist bir fransız karakteri nieves'e uygun görülmüş. her iki ülkenin tarihte çok gerisinde kalmış hatta fransızlar tarafından işgal edilmiş ispanya figürü ise zaten kullanılmış gibi hissedildiği neives'in karşısında fernandez'e uygun görülmüş. dar görüşlü, milliyetçi olan fernendez fransa ve ingiltere'nin aşağılamalarına, kendilerini beğenmiş şekilde yabancı dille arkasından attıp tutmalarına dayanamıyor zaten. bilgisinin ve sabrının götürdüğü yere kadar oyuna devam ederek sonunda da pes ediyor. -her yerde kamera olması ve izlenmesi nedeniyle neives'in pek şansı yoktu bana kalırsa zaten carlos dışarı çıktıktan sora kapıyı kapatmaya çalışıyor ama kapı yavaş kapanıyor bana bu çok garip geldi...bu yüzden metod tamamen carlos'un sabrının (gömleğin yerini değiştiren büyük ihtimal şirketti) test etmeye yönelikti. carlos neives'in niyetinden ve sinsiliklerinden olayı çözerek şirkete adım atıyordu. neives karakteri ise kafası gibi karışık olan sokaklara adımını atıyor. sokak sorudaki mağara gibidir. adeta kıyamet kopmuştur. ama o çok güvendiği cinselliğiyle kapı dışarı edilmiştir.

---spoiler---
    --- spoiler ---
  • amiyane bir tabir ile söylemek gerekirse, tam bir "iti ite kırdırma" filmi.

--- spoiler ---
    bana göre en güzel sahnesi ise, 2. ya da 3. aşamada adaylara yöneltilen "dünya yok oluyor, 20-30 yıl bir sığınak içinde kalacaksınız, sığınak 5 kişilik ama siz 6 kişisiniz, öyle bir gerekçe söyleyin ki, sizi orada mutlaka bulundurmak istesinler" sorusuna, herkesin
    - "ben doktorum",
    - "ben elektronikten anlarım, telsiz yaparım",
    - "benim edebiyatım iyidir, size hep hikâye anlatırım",
    şeklinde atarlı cevaplar vererek, birer gerekçe söylemesine, kadın adaylardan birisinin "sizin çocuklarınızın anası olmayı kabul ediyorum" diyerek, "erkeklerin aklına 20-30 yıl elizabet mi yapacaz amk" düşüncesini yerleştirerek yerini garantilemesiydi.
    --- spoiler ---
  • öncelikle bu tür filmler açık ara en sevdiğim tür filmdir.

el metodo için ise;

başlarda çok iyi girmesine rağmen giderek azalan ritmiyle bir yerden sonra bitse de gitsek moduna sokan en sonunda şaşırtan bir ispanyol filmi.

çakması olan exam'in işlenişi ve sonunun hazırlanışı bakımından daha iyi bulduğumu söyleyebilirim. bir de bu filmde gizem eksik. her şey çok açık ilerliyor ki orası exam'den ayrılan nokta. anadilinde izlediğim için bir iki sahnede olay örgüsünden kopsam da herkes gibi sonundaki ters köşeyle kendime geldim.
  • başlarda sizi olanca gücüyle içine çeken, sonlarına doğru sıkmaya başlayan ispanyol filmi.

ilk başlarda gayet eşsiz ve mistik bir film gibi görünürken yarısından sonra sıradanlaşmaya başlıyor, normal filmler kategorisine giriyor.
  • daha önce exam'i izlemiştim, bu filmi yeni izledim. açıkçası bu el metodo hayatın içinden bir film olmuş.

ayrıca (bkz: bir ingiliz bir fransız bir ispanyol)
  • kesinlikle izlenmesi gereken bir marcelo pineyro filmi.. yaklaşık iki saat sürüyor ancak hiçbir şekilde koparmıyor kendisinden başından sonuna kadar..

--- spoiler ---

çok şey bulunabilir söylenecek, gelişen teknoloji / enformasyon çağında yükselen yeni orta sınıfın, yani o vasıflı elemanların, artık vasıflarının hepsinin birbirine benzemesi sonucu standartlaşmanın [değiştirilebilir / atılabilir olmanın] sadece mavi yakalılar için değil beyaz yakalılar için de makus talih olduğunu göstermesi açısından ve bu neredeyse benzer vasıflıların seçimlerindeki kriterin artık tamamen bireysel bazı özelliklere [psikolojik kırılmalara] indirgendiğinden bahsedilebilir mesela filmi izledikten sonra..

ayrıca birbirinin kurdu [homo homini lupus] 6-7 insandan ve bu insanların bir işi kapabilmek için [hayatta kalabilmek adına] benliklerini dekia'ya bıraktıklarının ve her yerde izlendiklerinin de bende leviathan'ı çağrıştırdığını söylemem gerek..

--- spoiler ---
  • onu aşkın uluslararası festival ve yarışmada ödül alan ispanyol filmi. film bir ofiste geçmekte ve tamamen diyaloglar üzerinden ilerlemekte. ispanyolca olmasına rağmen kurgusunun başarasından dolayı film kendini izlettiriyor ve temposunu yüksek tutuyor. kapitalizm üzerine farklı bir ses duymak için izlenesi bir film.
hesabın var mı? giriş yap